Twitch yayınında atlanan kare sorunu nasıl çözülür?

Fatalis

Megapat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcısı
Bir süredir Twitch'te yayın yapıyorum, ilk açtığımdan bu yana her şey sorunsuzdu. Ancak son 1 haftada yayın yapılamayacak hale geldi. İlk önce internet test sonuçlarımı atarak başlamak istiyorum, malum yayın yapmanın en önemli gereksinimi internet upload hızı.

1653475914337.png

Sorunum şu şekilde, yayını ilk açtığımda atlanan kare oranım %50 civarında başlıyor. Sonradan %10'lara kadar düşüyor kademeli bir şekilde ancak bir süre sonra upload kb/s değerlerim 2500'e kadar düştüğünden atlanan kare oranım da artıyor haliyle. Yani özetlemek gerekirse; %50 atlanan kare oranıyla başlayan yayınım önce %10'a kadar düşüyor ancak sonra yine %50'lere kadar yükseliyor, yayın sunucuları internet upload hızımı tam anlamıyla kullanamıyor gibi. Bu sorunu çözebilmek adına Almanya, Hollanda, Avusturya gibi Twitch'in farklı sunucularından yayın yapmayı denedim ancak nafile, sonuç hep aynı.

İlk yayınlarımı 5500 bitrate ve 1080p şeklinde yapıyordum ve hiç ama hiçbir sıkıntım yoktu. Bu değerlerle oldukça iyi yayın yapabiliyordum, ancak şu an 3500 bitrate bile versem atlanan kare belasından kurtulamıyorum.

Sorunumun internet ağırlıklı olduğundan şüphe ettiğimden dolayı kullandığım sistemden hiç bahsetmedim, kısaca ondan da bahsedeyim sizlere:
  • AMD Ryzen 5 5600X işlemci​
  • MSI RTX 3060 Ti 8 GB Gaming X ekran kartı​
  • Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 3200MHz bellek​
  • MSI Tomahawk Max B450 anakart​
Yayın ayarlarımı da atayım sizlere:

1653477281466.png

1653477345322.png

Son olarak belirtmek istediğim, önem arz edebilecek başka bir konu daha var. O da benim bu süreç içinde ekran kartı değiştirdiğimdir. Önceden RX5500 XT 8 GB ile yayın yapıyorken RTX 3060 Ti ile yayın yapmaya yeni başladım. Fakat sorunun bu olduğundan şüpheliyim çünkü bu RTX 3060 Ti ile yaptığım ilk yayın değil. RTX 3060 Ti ile daha önce de sorunsuz yayın yaptığım olmuştu. Sorunun internetten kaynaklandığına emin olsam ISS ile iletişime geçeceğim ancak yaptığım hız testleri beni ikilemde bırakıyor.

Okuduğunuz ve ayırdığınız vakit için teşekkür ederim efendim 🤠

Son düzenleme:
Kontrol ettim orada da herhangi bir sıkıntı yok gibi duruyor:

1653578465486.png

Sorunu çözdüm. Sorun MSi Dragon Center uygulamasıyla birlikte gelen cFosSpeed yazılımı. Bu uygulama online oyunlarda ping düşürebilmek adına ağınızı kontrol ediyor, MSi Dragon Center uygulaması içinde LAN Management kısmında görebilirsiniz bu uygulamanın ayarlarını.

Upload hızımı kısan uygulama buymuş, bu uygulamayı services.msc (Hizmetler) üzerinden devre dışı bıraktım ve tüm sorunum çözüldü. Upload hızım hiç düşmüyor, daha önce yapmadığım kadar yüksek bitrate ayarlarında dahi sorunsuz yayın yapabiliyorum.

Son düzenleme:
Kontrol ettim orada da herhangi bir sıkıntı yok gibi duruyor:

Eki Görüntüle 1400081
Sorunu çözdüm. Sorun MSI Dragon Center uygulamasıyla birlikte gelen cfosspeed yazılımı. Bu uygulama Online oyunlarda ping düşürebilmek adına ağınızı kontrol ediyor, MSI Dragon Center uygulaması içinde lan management kısmında görebilirsiniz bu uygulamanın ayarlarını.

Upload hızımı kısan uygulama buymuş, bu uygulamayı services.msc (hizmetler) üzerinden devre dışı bıraktım ve tüm sorunum çözüldü. Upload hızım hiç düşmüyor, daha önce yapmadığım kadar yüksek bitrate ayarlarında dahi sorunsuz yayın yapabiliyorum.

Aynı sorunu ben de yaşamaktayım ancak MSI değil ASUS kullanıcısıyım. Herhangi bir fikir edindiniz mi bu süreçte, biz nasıl çözebiliriz? Teşekkürler.

Hocam,

OBS istatistikler kısmını açıp, yayın da kare atlaması hangisinden oluyor onun ekran görüntüsünü atar mısın yardımcı olalım.
İşleme gecikmesi kaynaklı atlıyorsa sebebi farklı, kodlama gecikmesi ile atlıyorsa onun sebebi farklı bir de ağ kaynaklı kare atlama var. En doğru sonuç için dediğim sayfanın yayın sırasında ki görüntüsü lazım.

Geri
Yukarı