Twitch'in, yeni yayıncılar için işe yaramaz bir platform haline gelmesi

Hayir, satüre oldu denilebilir. Serbest piyasa ekonomisi kurallari calisir, pazar payi kapmak icin ya digerlerinden once davranacaksin ya digerlerinden iyi olacaksin ya da hile yapacaksin. ( oyun hilesinden bahsetmiyorum )

Örneğin bir esnafsınız ve dükkanınız bir iş merkezinin 10 kat altında. Ve potansiyel müşterinin sizden alabileceği ürünler, ilk 9 kattaki diğer dükkanlarda da mevcut. Bu durumda insanları bu dükkana çekebilmek için, ciddi bir reklam ile beraber, unique bir ürün sunmak gerekir diyebilir miyiz kabaca? Bulunduğumuz iş merkezini değiştirmek de bir seçenek değil mi?(Nonolive, nimotv, Facebook ETC)

Peki Twitch alternatifi platformlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Oralarda izleyicilere az da olsa ulaşılabiliyor. Bu alternatifler kullanılabilir mi?
Youtube iş yapabilir. Para getirir mi bilemiyorum. Facebook'un artısı ise alakalı veya alakasız binlerce insana ulaşma kolaylığı var ama para getirisi az diye biliyorum.

Örneğin bir esnafsınız ve dükkanınız bir iş merkezinin 10 kat altında. Ve potansiyel müşterinin sizden alabileceği ürünler, ilk 9 kattaki diğer dükkanlarda da mevcut. Bu durumda insanları bu dükkana çekebilmek için, ciddi bir reklam ile beraber, unique bir ürün sunmak gerekir diyebilir miyiz kabaca? Bulunduğumuz iş merkezini değiştirmek de bir seçenek değil mi?(Nonolive, nimotv, Facebook ETC)

Direkt dogru bir analoji degil.
10. katta olmamizin sebebi, ayni mali satanlarin once dukkan acmasi.
Unique urun satiyorsan zaten twitch aramalarinda oncelikli cikacaksin ( dukkan ust katlara tasinmis olacak )

Eger diger is merkezlerinde henuz bulunmayan bir urunu satiyorsak degisim yapmak mantikli.
Ornegin Amerika'da hit olmus bir urunu Turkiye'ye getirip satmak gibi. ( Uber vs )

Reklam tek seferlik bir peak yaratir. Reklam sonucu gelen musteri eger aradigini bulamazsa yeniden denge kurulur ve eski haline geri donersin. User retention denilir bu kavrama da.

Eger sattigin urunun gercekten iyi olduguna eminsen fakat henuz insanlarin bundan haberi olmadigini dusunuyorsan reklam cok ise yarar.

Eger sattigin urunun digerlerinden iyi olduguna cok emin degilsen fakat reklam yolu ile insanlari buna ikna edebilecegine inandigin sekilde pazarlama yapabileceksen ( orn Apple en iyi telefonu uretir ) reklam cok ise yarar. Marka guvenilirligi ve bilinirligi olusturmak ciddi maliyet ister. Markayi gorunce otomatik olarak "bu cok iyi bir urun olmali" algisi olusturmalisin.

Aksi halde reklam yaparsin, kitleyi cekersin; kitle "Bunda bir numara yok" diyerek geri doner ve zarar edersin.

Twitch'ten cok anlamadigim icin onun ozelinde ornek veremiyorum ama yazilim piyasasi bu sekilde calisiyor kabaca.

Seninle benzer is yapan rakiplere yonelik agresif politikalar izleyebilirsin. Markalarin rakipleriyle dalga gecen reklamlar yapmasi gibi. Ters teperse kotu olur ama basarabilirsen guzel sonuc getirir. Ayni markette benzer isi yapan cok az firma oldugu kosullarda gecerlidir. Ornegin kola piyasasindaki bilindik 2 marka gibi.

Direkt dogru bir analoji degil.
10. katta olmamizin sebebi, ayni Mali satanlarin once dukkan acmasi.
Unique ürün satiyorsan zaten Twitch aramalarinda oncelikli cikacaksin ( dukkan ust katlara tasinmis olacak )

Eger diger is merkezlerinde henuz bulunmayan bir urunu satiyorsak degisim yapmak mantikli.
Ornegin Amerika'da hit olmus bir urunu Türkiye'ye getirip satmak gibi. ( Uber vs )

Reklam tek seferlik bir peak yaratir. Reklam sonucu gelen musteri eger aradigini bulamazsa yeniden denge kurulur ve eski haline geri donersin. User retention denilir bu kavrama da.

Eger sattigin urunun gercekten iyi olduguna eminsen fakat henuz insanlarin bundan haberi olmadigini dusunuyorsan reklam cok ise yarar.

Eger sattigin urunun digerlerinden iyi olduguna cok emin degilsen fakat reklam yolu ile insanlari buna ikna edebilecegine inandigin sekilde pazarlama yapabileceksen ( örneğin Apple en iyi telefonu uretir ) reklam cok ise yarar. Marka guvenilirligi ve bilinirligi olusturmak ciddi maliyet ister. Markayi gorunce otomatik olarak "bu cok iyi bir ürün olmali" algisi olusturmalisin.

Aksi halde reklam yaparsin, kitleyi cekersin; kitle "bunda bir numara yok" diyerek geri doner ve zarar edersin.

Twitch'ten cok anlamadigim icin onun ozelinde ornek veremiyorum ama yazilim piyasasi bu sekilde calisiyor kabaca.

Twitch listing birazcık farklı çalışıyor. SEO ve benzeri işlemlerin Twitch bandında hiçbir faydası yok. Yani sosyal medya çaprazlayıp, bir YouTube kanalı ya da Instagram ile SEO yürütüp, buradaki insanları Twitch'e çekmeye çalışmak bir seçenek. Fakat gelin görün ki, ne kadar unique bir içeriğiniz olursa olsun, izleyici sayınız belli bir rakamın üzerinde değilse, Twitch'in o Black hole diyebileceğim bölgesinden çıkamıyorsunuz. Dediğim gibi izleyici sayısına göre listeleme yapıldığı için ve üzerinizde sizin gibi izlenmeyen çok sayıda yayıncı olduğu için, bir türlü izleyicinin ekranına giremiyorsunuz. Potansiyel izleyicinin mouse Scroll'u yaklaşık bir 10 defa aşağıya çevirmesi ve sizi bulması gerekiyor. Ki günümüz tüketimini az çok biliyorsunuz. TikTok, Instagram ve benzeri platformlarda 3 saniye içerisinde izleyiciyi yakalayamazsanız videonun geri kalanını izlemiyor bile. Bu kadar hızlı tüketimin olduğu bir dönemde, insanlara o fareyi 5-10 defa scroll ettirip, bulunduğunuz yerlere indirmenin ben imkansız olduğunu düşünüyorum. Atı alan üsküdarı geçti gibi görünüyor.

Bahsettiğiniz kara reklam politikasını daha önce deneyen yayıncıların birkaçı başarılı oldu. Örneğin "oxi" isimli yayıncı. Birçok kişiye sallayıp oldukça başarılı bir etkileşim elde etti ancak bir balon hesabı sönüp gitti. Ama gene de 1-2 sene dayanmayı başarmıştı. Fakat şöyle bir durum var ki, bu politikayı uygulayabilmeniz için gene bir izleyici kitlesine ihtiyacınız var. Haber uçurulması, karşı tarafın kulağına bir şekilde ulaşması gerekiyor ki cevap gelsin. Tabi cevap gelip gelmeyeceğide meçhul :)

Son düzenleme:
Merhaba,
Biliyorsunuz ki yayıncılık, oldukça güncel ve tercih edilen bir meslek haline geldi. Ben gibi birçoğunuz, Twitch ve benzeri platformlarda yayın açmaya çalışıyor, ve kendinize bir iş yaratmaya çalışıyorsunuz.

Öncelikle Twitch hayatım, az da olsa eskilere dayanıyor diyebilirim.
Eki Görüntüle 1318360

İlk senelere gidelim. Yani 2015-2016 yıllarına.
İzlenmeler 10-15, kimi zaman 50-60 civarında değişiyordu. Meraktan ya da dalga geçmek için, trollemek ya da bir bakıp çıkmak için bile olsa yayınlara giren çıkan oluyordu. Bu durumda girip çıkan tekil izleyicileri, kanalda tutmak için kafa yürütmeye çalışıyordunuz. Yani bir ışık vardı, fakat bu konu üzerinde çalışmanız, ilgi çekici şeyler yapmanız gerekiyordu. Örneğin yayını tek kişi bile izliyor olsa, hatta kimse izlemiyor bile olsa, yayına her an birinin girebileceğini düşünüp, yaptığınız iş ya da oynadığınız oyun hakkında sürekli konuşmanız, yaşam belirtisi vermeniz gerekiyordu. Hatta o zamanlar bazı Facebook gruplarında yayın linkinizi paylaşmak, oldukça izleyici getiriyordu. Geriye bu izleyiciyi rüzgarınıza kaptırıp, uzun dönem bir takipçi haline getirmek kalıyordu.

Günümüze gelecek olursak...
2017-2018 yıllarından bu yana, farklı bir kanalda sıklıkla yayın açıyorum. League of Legends, Valorant, CS:GO ve yeni çıkan "hype" oyunları, olabildiğince kanalımda oynamaya ve izleyicilere sunmaya çalışıyorum. Fakat gelin görün ki, Twitch'in yeni algoritmasından mıdır, yoksa Twitch'in artık bir yayıncı çöplüğü haline gelmesinden midir bilinmez, yayınlarınız aramalarda hiçbir şekilde izleyicilerin ulaşamıyacağı yerlere gerilemiş durumda. Yukarıda bahsettiğim aralıklarla yayına girip çıkan o izleyicilerden, 10 saatlik günlük yayınlarımda 1-2 kişi ya giriyor, ya girmiyor. Hele ki aramalarda kendi kanalınıza gözatma gafletinde bulunursanız göreceksiniz ki, sizin bulunduğunuz o en alt sıralarda, en az 20 25 tane yayıncı daha var. Yani görünen o ki, Twitch, yeni yayıncılar için kapatılmış, terkedilmiş durumda.

Peki ne yapacağız?
Gerçekten soruyorum bunu. Bu işi yapmak isteyen arkadaşlar, hangi platformlara yönelmeli? Bu soruyu sizlerede soruyorum. Twitch'de yayın yapabilmek için, Instagram, YouTube'ya da benzeri bir sosyal medya platformundaki takipçilerinizi, bu platforma çekmeniz gerekiyor ki aramalarda birazcıkta olsa yukarıda çıkabilin. Ama gelin görün ki, Enes batur ve benzeri ünlü YouTuber'lar bile, Twitch üzerindeki yayınlarında oldukça arka sıralarda çıkıyorlar. Hatta birçoğu burada yayın açmayı bıraktı. Sizce bu durum sadece bizim ülkemizdemi geçerli yoksa Twitch genel olarak yeni yayıncılara izleyici sağlayamıyor mu? Ve bu durum, Twitch için kötü bir geleceğin habercisi olabilir mi? Sorunun başına dönecek olursak, sizce yeni yayıncılar hangi platformu, ne sebep ile tercih etmeli?

Arkadaşım 6 Eylül'den beri düzenli yayın açıyor. Kendine müzisyenin aynısı ama 2018 haline çok benziyor hem görünüş hem şaka olarak. Chatinde de tanınıyor ama izlenmiyor Twitch bence küçük yayıncıların başlaması gerektiği bir yer değil. Bbl academy denen şeylere girmek gerekiyor ama onunda 2. sezonu başlamadı. Umarım başarılı olursunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı