Twitch'te Yayın için OBS Ayarları ve Lag Sorunu

Adamın donanımları
  • i5 8600K
  • GTX 1070Ti
  • 16GB DDR4 3000MHz
Bu donanımlarla yayın yapıyor ve lag oluşturuyor öylemi anlıyorum. @IBO. kardeşim Allah senin yardımcın olsun. İyi geceler.
Sanırım altyapımla alakalı bir problem çünkü hiçbir yerde bir çözüm bulamadım. İyi geceler.

Merhabalar. Twitch'te CS:GO yayını yapmak istiyorum. İnternet hızımı aşağıdaki görsele bırakıyorum. Ortalama 4.80 mbps upload hızım var ancak 1500 bitrate'te de 3500 bitrate'te de oyunda lag sorunu oluyor. Ateş ederken internetten kaynaklı takılmalar yaşıyorum. Bu lag sorunu neyden kaynaklanıyor araştırsam da bir türlü bulamadım. OBS için bitrate ve görüntü çıkış ayarları ne olmalı yardımcı olabilecek var mı? Belki lazım olur diye aşağıya sistem bilgilerimi de bırakıyorum.

• i5 8600K
  • GTX 1070Ti
  • 16GB DDR4 3000MHz
Eki Görüntüle 346056
Kolay gelsin kardeşim. Ben de aynı olayı yapmaya çalışıyorum aslında. Biraz uzun olacak ancak bildiklerim kadarıyla bişeyler söyleyeyim. Yanlışım varsa Daha iyi bilen arkadaşlar düzeltebilirlerse ben de bilgilenmiş olurum.
Öncelikle pingle alakalı sorunların internet altyapınla alakalıdır. Yani hızın, verdiğin bitrate oranı, alt yapında vdsl mi fiber mi gibi. Fiber bağlantı olmadığı sürece Aynı internet üstünden hep download hem upload zor. Yani sen istersen 800bitrate ver vdsl gibi altyapılarda ping sorununu yaşıyorsun. Örneğini kendim yaşıyorum. Aynu upload hızıyla fiber altyapı da çok daha rahat hareket edersin. Şöyle basitçe söylemek gerekirse aynı borudan hem gider hem gelir sığmıyor:)
Bu konularda önerilen iki sağlayıcı var. Bir Superonline iki Turksat Kablonet.
Teknik açıdan bakarsak sistemin tek bilgisayar üstünden yayın yapmaya müsait. i5 biraz problemli ama işlemcin yorulur. Öyle bi problem. İyi soğutman gerekebilir ve işlemcini hem oyun oynayıp hem yayın yaparken fazla yorarsın. Ekran kartın vs iyi. İşlemcine yüklenmek istemezsen NVEC kullanabilirsin (CS : GO yayınların için söylüyorum bunu. ) NVEC, Nvidianın sunduğunu encoding şekli bildiğim kadarıyla. Yani ekran kartı üstünden encod yapar OBS. İşlemcini yormaz. Yüksek grafikli oyunlardada NVEC kullandığında yine kartını soğutma gibi fps düşüşleri gibi sıkıntılar yaşayabilirsin. İşlemci güçlü bir işlemci. Bu yüzden düzgün soğutmayla kodlayıcıyı x264e alıp 3500 bitrate 2 keyframe'le halledebilirsin. Cpu usage preset medium olmalı bence. En azından benim kullandığım ayarlar böyle.Yüksek seçersen işlemcini daha az kullanır ancak encodingi kalitesiz yapar. Verdiğin bitrate'e göre neler yapabileceğini şuradan görebilirsin. Video sekmesinde output resolution'ı bu şekilde ayarlayabilirsin.
Ben de Türk Telekom kullanmaktayım. Turksata geçiş yapıyorum hafta sonuna doğru. Dediğin gibi 3,2mb upload hızına rağmen lol csgo gibi oyunlarda 1600bitrate versem dahi ping piklemeleri oluyor çok fazla. Oyunumu oynayamıyorum. Yeni sağlayıcıya geçtiğimde buradan tekrar geri dönüşlerimi belirtirim. İstersen gelişmeleri veya kaldıysa eski yayınlarımı da buradan takip edebilirsin. Konuyu görünce üye olup yazmak istedim.
İyi forumlar. İyi yayınlar sana da :)

Kolay gelsin kardeşim. Ben de aynı olayı yapmaya çalışıyorum aslında. Biraz uzun olacak ancak bildiklerim kadarıyla bişeyler söyleyeyim. Yanlışım varsa Daha iyi bilen arkadaşlar düzeltebilirlerse ben de bilgilenmiş olurum.
Öncelikle pingle alakalı sorunların internet altyapınla alakalıdır. Yani hızın, verdiğin bitrate oranı, alt yapında vdsl mi fiber mi gibi. Fiber bağlantı olmadığı sürece Aynı internet üstünden hep download hem upload zor. Yani sen istersen 800bitrate ver vdsl gibi altyapılarda ping sorununu yaşıyorsun. Örneğini kendim yaşıyorum. Aynu upload hızıyla fiber altyapı da çok daha rahat hareket edersin. Şöyle basitçe söylemek gerekirse aynı borudan hem gider hem gelir sığmıyor:)
Bu konularda önerilen iki sağlayıcı var. Bir Superonline iki Turksat Kablonet.
Teknik açıdan bakarsak sistemin tek bilgisayar üstünden yayın yapmaya müsait. i5 biraz problemli ama işlemcin yorulur. Öyle bi problem. İyi soğutman gerekebilir ve işlemcini hem oyun oynayıp hem yayın yaparken fazla yorarsın. Ekran kartın vs iyi. İşlemcine yüklenmek istemezsen NVEC kullanabilirsin (CS : GO yayınların için söylüyorum bunu. ) NVEC, Nvidianın sunduğunu encoding şekli bildiğim kadarıyla. Yani ekran kartı üstünden encod yapar OBS. İşlemcini yormaz. Yüksek grafikli oyunlardada NVEC kullandığında yine kartını soğutma gibi fps düşüşleri gibi sıkıntılar yaşayabilirsin. İşlemci güçlü bir işlemci. Bu yüzden düzgün soğutmayla kodlayıcıyı x264e alıp 3500 bitrate 2 keyframe'le halledebilirsin. Cpu usage preset medium olmalı bence. En azından benim kullandığım ayarlar böyle.Yüksek seçersen işlemcini daha az kullanır ancak encodingi kalitesiz yapar. Verdiğin bitrate'e göre neler yapabileceğini şuradan görebilirsin. Video sekmesinde output resolution'ı bu şekilde ayarlayabilirsin.
Ben de Türk Telekom kullanmaktayım. Turksata geçiş yapıyorum hafta sonuna doğru. Dediğin gibi 3,2mb upload hızına rağmen lol csgo gibi oyunlarda 1600bitrate versem dahi ping piklemeleri oluyor çok fazla. Oyunumu oynayamıyorum. Yeni sağlayıcıya geçtiğimde buradan tekrar geri dönüşlerimi belirtirim. İstersen gelişmeleri veya kaldıysa eski yayınlarımı da buradan takip edebilirsin. Konuyu görünce üye olup yazmak istedim.
İyi forumlar. İyi yayınlar sana da :)
Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim. :) Takipteyim, gelişmeleri lütfen buraya yazın.

Fiber mi?
Çok teknik detaylarını bilmiyorum fakat fark ettiriyor. Ben de 2 yıl boyunca VDSL kullanarak yayın yaptım, 10 Mbps upload olmasına rağmen 2800 bitrate'de arada bir lag spike yaşıyordum. Fiberde test etme şansım oldu, 5100 kbps upload hızı ile 3500 bitrate'e kadar lag olmadan bitrate verebildim. @Recep Baltaş da hep bahsediyordu konularda, konuyu görürse daha çok detay aktarabilir.
10 Mbs VDSL hangi internet sağlayıcısı çok merak ettim doğrusu?

Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim. :) Takipteyim, gelişmeleri lütfen buraya yazın.
Kardeşim internetimi bağlattım. 100MB DL/ 5MB UL. 17 ping değeri gördü Speedtest.net. Daha sonra upload paketi satın aldım. 10MB UL 50GB kotalı. 5500bitratte müthiş performans aldım internetten. Bence baya başarılıydı ya da başka İSS'dan geçince biraz ben bu güce şaşırdım :)

Merhaba...

Konuyu hortlatmak istemem, fakat bu sorunu ben de yaşıyorum ve hiçbir yerde çözüm bulamadım.
Oyundaki karakterim dışarıdan sürekli laglı gözüküyor. Arkadaşın dediği gibi bitrate ve ping farketmeksizin... Pingim 60-70 oluyor, bitrate mesela 1500 ama mermiler takılıyor ve oyunumu deli gibi etkiliyor.

Download ve Upload Hızlarım:

Down: 30-32 arası
Up: 3.6 - 3.8 arası
İstanbul'a kadar ping değeri: 10-14 arası
Oyun için yayın olmadan ping: 40-65 arası
Yayın sırasında: 55-85 arası dalgalı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı