Type-C ile G-Sync açma

Kırmızı

Kilopat
Daha fazla  
Laptoplarda işlemci ve ekran kartlarının masaüstü bilgisayarlara göre daha güç olarak kırpılmış olduğunu herkes biliyor. Örneğin benim TUF FA506iu laptopumun 1660 Ti isi masaüstü 1660 Ti'ye göre çokdaha az performans veriyor. Bununla birlikte laptoplara Display Port konmaması, laptop ekran kartlarında G-Sync özelliğinin olmadığını düşünmeme sebep olmuştu.

Peşin hükümlü olmamak adına araştırmak istedim. Yerli ve yabancı forumlarda konuyu merak edenler olmuş ama net cevap bulan olamamış. Laptop + monitör bağlama ile ilgili 144Hz ve G-Sync anlamında YouTube de tek bir bideo olduğunu gördüm. Sadece tek video olmasıda gerçekliğini sorgulatıyor. Laptop ekran kattlarında G-Sync olmadığına nerryse eminken son bir umut hep bir kenara attığımız kullanım klavuzuna bir bakayım dedim. Gördüğüm şey beni çok mutlu etti. Laptoptaki portların anlatıldığı bölümde " USB 3.2 gen 2 type c/displayport bilirleşik bağdaştırıcı" yazıyordu. Gerçekten çok mutlu oldum. Kazıklanmamışım, Display Port özelliği yeni nesil laptoplarda typec üzerinden sunuluyor. Laptopuna 144Hz monitör bağlama ve G-Sync açma sıkıntısı yaşayanlar typec to Display Port kablosu ile bu sorunu teoride aşabilirler.

Pratikte işe yarayıp yaramadığını ise Technopat YouTube kanalında laptop ile G-Sync açma veya Type-C ile G-Sync açma tehberi olarak görsek ne güzel olur. Benim monitörüm yok deneme imkanı olan arkadaşlar Type-C ile 144Hz ve G-Sync açmayı deneyip bana da bilgi verirlerse çok mutlu olurum.

Süper bir teori, bence kesinlikle denenmeli.
Mönitör üzerinden cevap bulamayınca bahsettiğim kabloları ve satın alan kişilerin yorumlarını inceledim. Kaliteli type c to display port kablo ile 1080p 165hz ve 2k 144hz gibi değerlere ulaşan arkadaşlara rastladım. Bu vesileyle teorinin uygulamada çalıştığını kesin olarak öğrenmiş oldum.

Yorumları ve kabloyu incelemek isterseniz bkz.

Mönitör üzerinden cevap bulamayınca bahsettiğim kabloları ve satın alan kişilerin yorumlarını inceledim. Kaliteli type c to display port kablo ile 1080p 165hz ve 2k 144hz gibi değerlere ulaşan arkadaşlara rastladım. Bu vesileyle teorinin uygulamada çalıştığını kesin olarak öğrenmiş oldum.

Yorumları ve kabloyu incelemek isterseniz bkz.
Süpersin, fakat benim bilgisayarımın kullanım klavuzunda displayport tarzı bir şey yazmıyor. Sanırım benimki desteklemeyecek öyle değil mi?
1614254483833.png

Süpersin, fakat benim bilgisayarımın kullanım klavuzunda displayport tarzı bir şey yazmıyor. Sanırım benimki desteklemeyecek öyle değil mi?
Eki Görüntüle 895514
Sanırım desteklemeyecek. Son olarak nvidia denetim masasında bakabilirsiniz. İlk açılan sayfada bir bilgisayarınızdaki GPUlar ve bağlantı noktaları gözüküyor. Oradada bağlantı noktası olarak typec resmi yoksa malesef uyumlu değil demektir.

Dosya Ekleri

• IMG_20210228_023404.jpg
    IMG_20210228_023404.jpg
    85 KB · Görüntüleme: 201
Konuyu hortlatmış gibi olmak istemiyorum ama benim de GTX 1650 ekran kartlı bir laptopum var ve MSI MAG251RX modelini alıp G-Sync açmak istiyorum. Ancak buradaki sorum şu: Alacağım monitörde G-Sync compatible var. Type-C'yi Display Port'a dönüştürücü kablo alırsam yine G-Sync açabilir miyim? Yani compatible olması bir şeyi değiştirir mi, illa düz G-Sync mi olmalı?

Konuyu hortlatmış gibi olmak istemiyorum ama benim de GTX 1650 ekran kartlı bir laptopum var ve MSI MAG251RX modelini alıp G-Sync açmak istiyorum. Ancak buradaki sorum şu: Alacağım monitörde G-Sync compatible var. Type-C'yi Display Port'a dönüştürücü kablo alırsam yine G-Sync açabilir miyim? Yani compatible olması bir şeyi değiştirir mi, illa düz G-Sync mi olmalı?
Almayı düşündüğünüz mönitörün masaüstü bir bilgisayarda sunacağı tüm özellikleri kullanabilirsiniz. Bunun için tek şart laptopunuz c-type üzerinden displayport özelliği sunması(bunu kullanım klavuzunuzdan kontrol edebilirsiniz) ve kabloyu daha önce alanların yorumlarını inceleyerek almanızı öneririm.

Merhaba hocam. Bende Monster Tulpar T5 v21.4 var. USB 3.1 Type-C (gen2)/DP portu mevcut. G-SYNC uyumlu bir monitör aldığımda buradaki kablo ile G-SYNC açabilir miyim sizce?

Merhaba hocam. Bende Monster Tulpar T5 v21.4 var. USB 3.1 Type-C (gen2)/DP portu mevcut. G-SYNC uyumlu bir monitör aldığımda buradaki kablo ile G-SYNC açabilir miyim sizce?
Type-C portu görüntü aktarımını destekliyor, kablo da DisplayPort olduğundan dolayı açabilirsiniz.

Ayrıca etiket veya alıntı yaparsanız bildirim gelir. Monitörleri takip ettiğim için gördüm :).

Geri
Yukarı