TYT-AYT çalışmak için geç mi kaldım?

caglarmtb

Decapat
Makaleler
1
Arkadaşlar selam. 11. sınıf yabancı dil öğrencisiyim. TYT'ye çalışmaya daha yeni başladım ve biraz geç kalmış gibi hissediyorum, sizce de geç kalmış mıyım?
YDT'ye çok fazla ağırlık vereceğimden dolayı TYT'yi erkenden bitirmek istiyorum ve bitirmek istediğim süre 4-5 ay.
4-5 ay içerisinde TYT'yi bitirdikten sonra kalan 9-10 ay civarı tamamen YDT çalışmayı düşünüyorum. YDT çalışırken TYT'yi unutmamak amacıyla denemeler çözmeyi planlıyorum.
Sizce düzgün bir çalışma ile 4-5 ay içerisinde TYT, 9-10 ay içerisinde AYT-YDT konuları biter mi?

Aynı zamanda sizce yaptığım şey yani ilk TYT sonra YDT çalışmak mantıklı mı?

Merhaba dostum bence hiçbir şey için geç değil kendimden biliyorum yetiştiremem değil de yapabilirim gözüyle işe koyulursan her şey daha iyi olur ilk çalışmada ise hangi alanda daha iyiysen ondan başlaman daha iyi olacaktır motive eder seni yolun açık olsun dostum başarılar diliyorum🙂

Ben 12. Sınıf bir dilciyim. Kesinlikle geç değil senin için. Tam senin vaktindeyken 30-35 YDT neti yapan arkadaşlarım şu an 65-70 civardarındalar.

YDT çalışmanı 3 parçaya ayırmalısın:
  1. Gramer
  2. Kelime
  3. Soru çözümü
Gramer çalışırken önce konu anlatımı izleyip sonra konu hakkında yüzlerce soru çözmelisin. Konu anlatımından sonra soru çözerken çok fazla yanlışın çıkacak, konu anlatımında eksik bilgi verildiğinden kafan karışacak, zorlanacaksın. Yanlışlarını bir bilene sorman gerekiyor. Onları öğrenmezsen hiçbir anlamı yok.

Kelime çalışırken 11. sınıf kelimelerine hakim değilsen giriş orta seviye kelimelere bak. Kelimeleri resmen yarınki yazılıya çalışıyormuş gibi ezberlemeye çalış. Sınava kadar ara ara önceki kelimeleri zihninde tazele. Kelimelerin aklında kalması paragraf çözmene bağlı.

Soru çözümü ise işin kırılma noktası. İlk iki maddeyi düzgünce yapsan bile sürekli soru çözmezsen aklındaki binlerce kelime ile kalakalırsın sınavda. Soru çözüm tekniklerini öğren ve düzenli soru çöz. Çıkmış soru tiplerini öğrenmen lazım.

Sınav yaklaştıkça sürekli deneme çözmen gerek.
TYT hakkında çok bilgi veremeyeceğim maalesef.

Soru sorabilirsin.

TYT için geç kalmamışsınız, zaten dilci olduğunuz için AYT kısmında çok daha rahatsınız. Şunu söylemeliyim, TYT de, dil de düzenli çalışmayınca unutulan şeyler. İkisine de aynı anda çalışmalısınız. TYT konuları eylüle kadar rahat biter, üstüne bol soru da çözebilirsiniz ama sonrasında yine günlük en az 2-3 saat çalışmanız, haftalık deneme çözmeniz gerekli. Dilde de günlük 1-2 saat ile başlayıp yavaş yavaş soru miktarını arttırabilirsiniz. Ayrıca günlük 10-20 kelime öğrenmeniz ve haftalık gramer tekrarı da işinize yarar.
Erken başlamanız dilde çok işinize yarar çünkü dilcilerin TYT'si genelde kötü oluyor. Özellikle matematik ve fende iyi olursanız çok fark eder.

Geri
Yukarı