TYT-AYT matematik biter mi?

Ryrımm

Hectopat
Şimdi ben eşit ağırlığım meslek lisesinden mezun oldum sınava girdim kötü sonuç aldım milyona girdim mezuna kaldım bu önümüzdeki sınava hazırlanıyorum ilk defa mezuna kaldım dershaneye başladım 1-2 ay oldu TYT-AYT matematik hocaları sıfırdan baştan anlattılar konuyu ama böyle anlayıp anlamamak arasında kaldım. Kitaptaki örnekleri çözemiyorum hoca konuyu anlatıyor dershanenin verdiği kitaplarda konunun örneklerini çözüyoruz çözemiyorum zorlanıyorum hocalarla geçiriyorum kitaba yani soru bana bakıyor ben ona bakıyorum kalem oynamıyor sence temelden mi kaynaklıdır? Ve çok mu geç kaldım?
6-7 ayda yetişir mi?

Çok güzel bir soru aynı durumları bende yaşadım şimdi o konuyu görmekle anlamak aynı şey değil, benim anlatmak istediğim 3 tane konu bil tam bil bütün konuları bilmene gerek yok. Mesela zorlandığın konuya uzun uzun uğraş zaman kaybedeceğim diye düşünme yoksa bildiğini zannedip sınavda yanlış yaparsın yetişecek diye bir şey yok 10 tane konuyu bil ama tam bil demek istediğim O, mesela uzun uzun düşün o soruyu çözmeye çalış cevaba bakma cevaba baktıktan sonra öğrenemezsin aşırı uğraştıktan sonra cevaba bakabilirsin yapamadığın sorularda, sana üstün körü işleyip geçiyorlar ama öğrendiğin anlamına gelmez, birisini göstermesi öğrendiğin anlamına gelmez kendi düşünüp cevaplamalısın içsel ruhsal olarak düşünnüp o soruyu bulman gerekli uzun dahi sürse yapacak bir şey yok, sen bütün konuları takip etsende öğrenmedikten sonra ne yapsan boş, diyeceğim yapamadığın soru ile uğraş kendi ilerlemenle ilerle herkesle aynı hızda öğrenemezsin cevabı kendin düşünüp bulman gerekli, özet: 10 konu bileceğine 3 konu bil tam bil ama öyle ilerle soruların cevaplarını kendi düşünmeye çalış bulamazsan uğraştıktan sonra bak tamam uzun sürebilir fakat öğrenmenin başka yolu yok. Kendin bulmalısın uzun uğraş sonucu bulamazsan bakmalısın cevaba sonra kendin tekrar çözmelisin, sen yetişicem konulara derken yarım yamalak öğreniyorsun sonra sınavda yanlış yapıyorsun hiç yapma daha iyi doğru diye yapıp yanlış çıkıyor. Diyeceğim konulara yetişeceğim değil öğrenmeye bak kimseyede aldırış etme.

Son düzenleme:
Konuyu anlamanın yanı sıra çokça da soru çözmen gerekiyor da 6-7 ayda biraz zor. Millet sınava 1-2 sene erken çalışmaya başlıyor, hedefinize göre de değişir tabii ki. Hedefiniz nedir?

Hedef değil de öğrenmeye baksın, konuya yetişicem çok soru çözeceğim derken eline yüzüne bulaştırıyor çoğu insan, çok soru değil öğrenmeye cevapları bulmaya bak, tabii ki çok soru çöz ama adım adım doğru ilerle.

Aynı şeyleri yaşadığımdan entryi okuyunca sanki ben geçmişte yazmışım gibi hissettim. Böyle birileri bir şey söyleyince pek dinlenmiyor yaşayınca anlaşılıyor. O yüzden tavsiye olarak al dediklerimi pişman olmazsın. Sürekli şu sürede yetişir mi şu sürede yetişir mi diye kafayı yerdim ama hiç mantıklı değil.

- Şu sürede yetişir mi diye sürekli düşünürsen 3 ay sonra yine bu forumda 3-4 ayda yetişir mi diye sorarsın. Yetişip yetişmeyeceğini düşünmeyi bırak ve git çalışmaya başla elinden geleni yap inan bana 6-7 ayda düzenli bir çalışmayla çok çok iyi sıralama girersin, derece yapamazsın belki ama kurtarırsın kendini.

-Günlük program yapmayı tavsiye etmiyorum uymayınca bir gün, bir daha uyasın gelmiyor. Kendine 1 haftada kaç konu bitirebileceksen ona göre bir program yap ve yol çiz. En az 1 ay erkenden bitir ve denemelerle eksik ara. İnan bana bu dediklerim çok zor değil ve bunları yapmazsan çok pişman olursun. İnanmıyorsan 7-8 ay sonra gel bak buraya. :D

Bir de ilk başta en son sınavda ne sormuşlar onu izle YouTube'da ona göre çalışırsın. Bütün soruların çözümünü izle adamların senden ne istediğini anlarsın ona göre çalışırsın.

Temelin çok etkisi var. Milyon sıralama yaptığınıza göre bu yaşadıklarıniz normal. Matematikte öğrenmek için bol soru çözmek gerekir ama cidden hiç cozemiyorsaniz o konu anlaşılmamış demektir. Tekrar konu çalışmanız lazım anlayana kadar.

Temelin çok etkisi var. Milyon sıralama yaptığınıza göre bu yaşadıklarıniz normal. Matematikte öğrenmek için bol soru çözmek gerekir ama cidden hiç cozemiyorsaniz o konu anlaşılmamış demektir. Tekrar konu çalışmanız lazım anlayana kadar.

Cevaba bakmaması gerekli yapabilene kadar düşünmeli kendini zorlamalı ancak öyle öğrenir yoksa cevabı gördükten sonra öğrendim diye bir şey içsel şekilde kendi oluşturmalı. Belli bir süre uğraştıktan sonra bakmalı 10 dk - 15 dk ben öyle düşünüyorum en doğrusu. Bir de YouTube bir adam vardı her konuyu çalışırken ilk başta konu başlıklarını okulmalı daha sonrasında bölüm sonu sorularına bakmalı en sonunda bölüm bölüm okumaya çalışmalı ki kafasında insanın bir şekil oluşsun. Matematikte de kabaca böyle olmalı ki insan zihninde bir resim çıksın.

Geri
Yukarı