TYT - AYT sınavı vs eski sınav sistemleri

• Konuyu başlatan ZvS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2
  • Görüntüleme 195

ZvS

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Beşikten mezara talebe
Herkese selam. İsmim Mert, yaşım 25,

Benim dönemimde (2015) üniversite sınavlarında iyi bir sıralamaya yerleşmek için daha çok soru bankası bitirmeliydin. "sayısalda on bin mi istiyorsun? " Eylül'den Haziran'a kadar her temel bilimden ve her sayısal bilimden 10 kaynak bitirmeliydin.

Fakat bugün uzun zamandır üniversite sınavına çalışan kuzenimi aradım farklı şehirde de olduğumuzdan görüşemiyorduk. Neler yaptığını sorduğumda.
- Ağabey yaklaşık 30 kitap aldım TYT-AYT matematik adına soru kurcalıyorum sen ne yapıyorsun... Diyerek muhabbete devam etti. Araya normal konuşmalar girdikten sonra muhabbeti tekrar döndürdüm.

Kuzenim çözümlü - yarı çözümlü veya çözümsüz olmak üzere 2. el kitapları toplamış. Neden öyle bir şey yaptın soru çözümlerine mi bakıyorsun dediğim de ise şu cevabı aldım. " ağabey bu devirde soru çözmekten çok soru kalıpları ve soru çeşitleri görmelisin en az benim saydığım TYT Matematik'te (sanırsam temel matematik) en az her konudan binlerce soru kalıbı var. Her soru kalıbını bilmene gerek yok ama ne kadar görebilirsem benim için de o kadar iyidir. " cevabını aldım. Kitapların fiyatı da (2. el) 1075 lira.

Şimdi olay şu; ben fabrikatör veya banker birisinin çocuğu siz de memur veya daha düşük gelirli ailenin çocuğu olun. Boğaza zor bakılırken üniversite sınavına çalışılacağı için bu kadar kitaba parayı herkes ödeyemez. Bu durum eşitsizlik değil mi?

Türkiye'ye getirilen hiç bir sınav sistemi düzgün değildi. Yazar, ressam vb. şeyler olmak isteyen adama matematik, biyoloji vb. dersleri öğreten sistemden bir şey beklemek ahmaklık olur.

Geri
Yukarı