TYT en kolay ve en hızlı şekilde nasıl halledilir?

BerkTargaryen

Hectopat
Daha fazla  
Mezuna kaldım ve temelim yok. Matematikte temel kavramların sonundayım. Çok ağır ilerliyorum, nasıl hızlanırım? Eskiden ezberim çok iyiydi. Ezberim de körelmiş, bir kulağımdan giriyor diğerinden çıkıyor ve zamanımda azalıyor. Psikolojik olarak çöktüm resmen. Ne yapmamı önerirsiniz?

TYT zaten neredeyse tamamen hızlı okuyup anlama üzerine dayandı diyebiliriz. Olabildiğince okuduğunuzu anlamaya çalışmanız lazım, ortalama bir lise öğrencisi bilgisiyle bile okuduğunu anlayarak 70-80 TYT netleri yakalamak zor değil. Türkçeyi hızlıca bitirip diğer sorulara bakman gerekiyor. 40 Türkçe sorusunu 50-55Dk'nın altında çözmeye çalış. Geri kalan sorulara bolca vaktin kalır. İlk senemde Türkçede 30 üstü net yapıyordum ama 65-70dakikada falan bitiyordu. Mezun senemde 50dk altında bitirip yine +30 Türkçe neti yapmıştım.

TYT zaten neredeyse tamamen hızlı okuyup anlama üzerine dayandı diyebiliriz. Olabildiğince okuduğunuzu anlamaya çalışmanız lazım, ortalama bir lise öğrencisi bilgisiyle bile okuduğunu anlayarak 70-80 TYT netleri yakalamak zor değil. Türkçeyi hızlıca bitirip diğer sorulara bakman gerekiyor. 40 Türkçe sorusunu 50-55Dk'nın altında çözmeye çalış. Geri kalan sorulara bolca vaktin kalır. İlk senemde Türkçede 30 üstü net yapıyordum ama 65-70dakikada falan bitiyordu. Mezun senemde 50dk altında bitirip yine +30 Türkçe neti yapmıştö.

Paragraf çözsem Türkçe neti ve matematikte soruyu anlama kabiliyetim artar mı acaba bana 65-70 TYT neti 40-45AYT neti lazım sayısaldan gireceğim.

Paragraf çözsem Türkçe neti ve matematikte soruyu anlama kabiliyetim artar mı acaba bana 65-70 TYT neti 40-45AYT neti lazım sayısaldan gireceğim.

Süreyle yarışman gerekiyor kendine bir süre belirle hep o sürenin altında bitirmeye çalış, bitiremediğin zaman modun düşmesin çünkü amacın zaten o sürenin altına düşmek. İllaki bir gün o sürenin altına düşeceksin bunu kafandan çıkartma hiç. Paragraf çözmek tabii ki işine yarar, kitap okuma alışkanlığım hiç yoktu keşke okusaydım da daha hızlı okuyup anlama özelliğini küçük yaşta edinseydim diye düşünüyorum hep. Bahsettiğin netlere ulaşmak imkansız değil okuduğunu anladıktan sonra her şeyi başarabileceğini düşünüyorum.

Mezuna kaldım ve temelim yok. Matematikte temel kavramların sonundayım. Çok ağır ilerliyorum, nasıl hızlanırım? Eskiden ezberim çok iyiydi. Ezberim de körelmiş, bir kulağımdan giriyor diğerinden çıkıyor ve zamanımda azalıyor. Psikolojik olarak çöktüm resmen. Ne yapmamı önerirsiniz?

Not alarak çalışın.

Artar ama paragraf cozmek yerine once dil bilgisini hizlica bitir. Sonra paragraf kaliplarini youtube uzerinden calis ve brans denemelerine gec. Diger dersler soru bankasi istiyor ama Turkce sureli bir sekilde cozulen duzenli denemelerle artisa gecer.

Yeni konular

Geri
Yukarı