TYT fizik bilmeden AYT fizik yapılır mı?

Hocam şuan dışardayım. Verdiğiniz örnekler yanlış. Eve gidince konumuz ile ilgili cevabı vereceğim.

Spoiler: TYT bilmeden AYT yapılır.
Kaynak: Bu YKS'de Fiziği fulleyecek ben.
Hocam dediğiniz şey "toplama çıkarma bilmeden, limit integral türev yapabiliyorum" demek gibi bir şey. Ama yine de cevabınızı merak ediyorum.

Hocam dediğiniz şey "toplama çıkarma bilmeden, limit integral türev yapabiliyorum" demek gibi bir şey. Ama yine de cevabınızı merak ediyorum.

Hocam öncelikle kazanımları inceleyelim:

TYT Fizik kazanımları:
  • Fizik Bilimine Giriş
  • Madde ve Özellikleri
  • Sıvıların Kaldırma Kuvveti
  • Basınç
  • Isı, Sıcaklık ve Genleşme
  • Hareket ve Kuvvet
  • Dinamik
  • İş, Güç ve Enerji
  • Elektrik
  • Manyetizma
  • Dalgalar
  • Optik
AYT tarafına baktığımızda ise:
  • Vektörler
  • Kuvvet, Tork ve Denge
  • Kütle Merkezi
  • Basit Makineler
  • Hareket
  • Newton’un Hareket Yasaları
  • İş, Güç ve Enerji II
  • Atışlar
  • İtme ve Momentum
  • Elektrik Alan ve Potansiyel
  • Paralel Levhalar ve Sığa
  • Manyetik Alan ve Manyetik Kuvvet
  • İndüksiyon, Alternatif Akım ve Transformatörler
  • Çembersel Hareket
  • Dönme, Yuvarlanma ve Açısal Momentum
  • Kütle Çekim ve Kepler Yasaları
  • Basit Harmonik Hareket
  • Dalga Mekaniği ve Elektromanyetik Dalgalar
Bu konuların çoğu sıfırdan öğretiliyor ve aralarında isim benzerliği olup alakası olmayan konular var örneğin TYT'deki manyetizma ve AYT'deki Manyetik alan/kuvvet ve Elektromanyetik Dalgalar. Bu iki konu TYT tarafında Sürtünme/Dokundurma ile elektriklenme ve elektroskop aleti anlatılırken AYT tarafında bu konuyla bir alakası olmayan sağ el kuralı ile akımın yönünü bulmayı ve bobinin yarattığı manyetik alanı görüyoruz. Yani bu konu isim benzerliği olsa da TYT temeli bir işe yaramıyor.

AYT'de devam konu diyebileceğimiz "İş Güç Enerji II" var. Bu konuda TYT'de "Hangisi İş yapmıştır?" soruları ve yoğunlukla grafikler üzerinden ortalama hız hesaplanıyor. TYT'deki en üst düzey hareket soruları, eğik düzlemin üzerinde sürtünme katsayısı verilmesi F= M.A bilmek bile yeterli. AYT'de ise 11.sınıfının tamamı boyunca bir kutuyu her yerden bırakıyorsunuz. Üst üste kutu koyup bunları makaralarla birbirine bağlıyorlar beyniniz yanıyor. Aslında "II" derken devamı değil, apayrı bir konu geliyor ve TYT'deki öğrendiklerinizin üzerine bir şey konulmuyor.

Vektörler, Basit makineler, Basit Harmonik Hareket gibi çoğu AYT konusu temeliniz yoksa bile formüllerle ve ufak matematik ile yapacağınız konular.

TYT'yi TYT yapan Optik ve Elektrik(Hangi ampül daha uzun yanar? soruları) ünitesi. TYT yorumlama becerinizi geliştiriyor ama hiçbir fizik ünitesi için TYT'de şunu bilmeden şu AYT konusunu yapamazsın diyemem.

Herhangi bir AYT fizik videosu izlerken TYT bilgisi yüzünden anlamayacağınızı sanmıyorum. Bu fizik konuları için böyle fakat Kimya, Biyoloji ve Matematik için tabii ki aynı şeyleri söyleyemem.

Yukarda bunu bilmeden şu konuyu yapamazsın diyeceğiniz bir konu varsa tartışalım.

Hocam öncelikle kazanımları inceleyelim:

TYT Fizik kazanımları:
  • Fizik Bilimine Giriş
  • Madde ve Özellikleri
  • Sıvıların Kaldırma Kuvveti
  • Basınç
  • Isı, Sıcaklık ve Genleşme
  • Hareket ve Kuvvet
  • Dinamik
  • İş, Güç ve Enerji
  • Elektrik
  • Manyetizma
  • Dalgalar
  • Optik
AYT tarafına baktığımızda ise:
  • Vektörler
  • Kuvvet, Tork ve Denge
  • Kütle Merkezi
  • Basit Makineler
  • Hareket
  • Newton’un Hareket Yasaları
  • İş, Güç ve Enerji II
  • Atışlar
  • İtme ve Momentum
  • Elektrik Alan ve Potansiyel
  • Paralel Levhalar ve Sığa
  • Manyetik Alan ve Manyetik Kuvvet
  • İndüksiyon, Alternatif Akım ve Transformatörler
  • Çembersel Hareket
  • Dönme, Yuvarlanma ve Açısal Momentum
  • Kütle Çekim ve Kepler Yasaları
  • Basit Harmonik Hareket
  • Dalga Mekaniği ve Elektromanyetik Dalgalar
Bu konuların çoğu sıfırdan öğretiliyor ve aralarında isim benzerliği olup alakası olmayan konular var örneğin TYT'deki manyetizma ve AYT'deki Manyetik alan/kuvvet ve Elektromanyetik Dalgalar. Bu iki konu TYT tarafında Sürtünme/Dokundurma ile elektriklenme ve elektroskop aleti anlatılırken AYT tarafında bu konuyla bir alakası olmayan sağ el kuralı ile akımın yönünü bulmayı ve bobinin yarattığı manyetik alanı görüyoruz. Yani bu konu isim benzerliği olsa da TYT temeli bir işe yaramıyor.

AYT'de devam konu diyebileceğimiz "İş Güç Enerji II" var. Bu konuda TYT'de "Hangisi İş yapmıştır?" soruları ve yoğunlukla grafikler üzerinden ortalama hız hesaplanıyor. TYT'deki en üst düzey hareket soruları, eğik düzlemin üzerinde sürtünme katsayısı verilmesi F= M.A bilmek bile yeterli. AYT'de ise 11.sınıfının tamamı boyunca bir kutuyu her yerden bırakıyorsunuz. Üst üste kutu koyup bunları makaralarla birbirine bağlıyorlar beyniniz yanıyor. Aslında "II" derken devamı değil, apayrı bir konu geliyor ve TYT'deki öğrendiklerinizin üzerine bir şey konulmuyor.

Vektörler, Basit makineler, Basit Harmonik Hareket gibi çoğu AYT konusu temeliniz yoksa bile formüllerle ve ufak matematik ile yapacağınız konular.

TYT'yi TYT yapan Optik ve Elektrik(Hangi ampül daha uzun yanar? soruları) ünitesi. TYT yorumlama becerinizi geliştiriyor ama hiçbir fizik ünitesi için TYT'de şunu bilmeden şu AYT konusunu yapamazsın diyemem.

Herhangi bir AYT fizik videosu izlerken TYT bilgisi yüzünden anlamayacağınızı sanmıyorum. Bu fizik konuları için böyle fakat Kimya, Biyoloji ve Matematik için tabii ki aynı şeyleri söyleyemem.

Yukarda bunu bilmeden şu konuyu yapamazsın diyeceğiniz bir konu varsa tartışalım.
Hocam bu kadar uzun uzun açıklamanıza gerek yoktu, teşekkür ederim yinede. :)

Arkadaşlar TYT fizik çoğunlukla yoruma dayalı sorulduğu için 7 soruda 4 net civarı yapıyorum yetiyor fakat AYT fizik daha çok bilgi temelli. Sizce AYT fiziği yapmak için gerekli formüller vesaireyi AYT fizik videolarından öğrenebilir miyim yoksa TYT temeli kesinlikle gerekli mi?
1 yil once yazmissin neyse.

Geri
Yukarı