TYT net yükseltmek mi AYT'ye başlamak mı?

KOSTOK2

Picopat
Herkese merhaba, şu an mezunum ve YKS'ye hazırlanıyorum. Ve de TYT konularını bitirdim şu an AYT'ye başlamalı mıyım? Yoksa TYT netlerimi yükseltip öyle mi başlamalıyım? Ya da AYT konularını bitirirken TYT denemesi çözüp AYT'yi de bitirdikten sonra TYT ve AYT netlerini birlikte mi yükseltmeliyim? (şu an için 3 aylık bir AYT programım var ve 3 ayda bitirmeyi hedefliyorum.)

TYT 120 soru ve puanın %40ı alınıyor.
AYT bölüm başına 80 soru ve puanın %60ı alınıyor.

Aslında burada TYT çok etkilemiyor gibi görünsede aslında ciddi bir etkileme oranı var 60 neti 80 veya 85 nete çıkartırsanız AYT netleriniz aynı bile olsa puan olarak çok fark ettiğinin görürsünüz. Hepimizin bildiği gibi puan ile sıralama doğru orantılı.

TYT 120 soru ve puanın %40ı alınıyor.
AYT bölüm başına 80 soru ve puanın %60ı alınıyor.

Aslında burada TYT çok etkilemiyor gibi görünsede aslında ciddi bir etkileme oranı var 60 neti 80 veya 85 nete çıkartırsanız AYT netleriniz aynı bile olsa puan olarak çok fark ettiğinin görürsünüz. Hepimizin bildiği gibi puan ile sıralama doğru orantılı.

Yani şu an ne yapmalıyım? TYT net arttırma mı yoksa AYT konu bitirmek mi?

Kendini eksin gördüğün noktada geliştir bence, AYT EA mı yoksa say mı yapacağını soylemediğin için zor oluyor ama say düşünüyorsan bence AYT konu bitirme yap.

Şu an sayısalım. Ve de TYT netlerimi yükseltememekten çok korkuyorum çünkü 11.sınıfta dersleri vesaire çok iyi dinlemiştim ve AYT konusunda biraz rahatım fakat TYT için aynı şeyi söyleyemem.

Son düzenleme:
Şu an sayısalım. Ve de TYT netlerimi yükseltememekten çok korkuyorum çünkü 11.sınıfta dersleri vesaire çok iyi dinlemiştim ve AYT konusunda biraz rahatım fakat TYT için aynı şeyi söyleyemem.
AYT SAY yapan TYT Matematiği çok rahat yapar türkçeden tedirginlik duyuyorsan konu bitirme maratonunu biraz daha yoğun hale getirerek içine TYT Türkçeyide ekle, zaten daha sonrasında ilerlerken devamı gelir. Kendini daha rahat hissedeceksen deneme sınavlarını daha önceki yayınlanmış AYT ve TYTlerden yap hem nasıl sorular sorduklarına aşina olursun çünkü yayın evlerinin denemeleri ile ÖSYMninki genelde aynı olmuyor.

AYT say yapan TYT matematiği çok rahat yapar türkçeden tedirginlik duyuyorsan konu bitirme maratonunu biraz daha yoğun hale getirerek içine TYT türkçeyide ekle, zaten daha sonrasında ilerlerken devamı gelir. Kendini daha rahat hissedeceksen deneme sınavlarını daha önceki yayınlanmış AYT ve TYT'lerden yap hem nasıl sorular sorduklarına aşina olursun çünkü yayın evlerinin denemeleri ile ÖSYM'ninki genelde aynı olmuyor.

Zaten TYT konularını bitirmeden önce 2023 YKS sınavına girmiştim ve 50 net yapmıştım. Ama bazı yayınevlerinin denemelerine girdiğimde daha düşük yapmıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı