TYT puanı ile yatay geçiş

Merkezi yerleştirme puanınla geçiş yapacaksan puanın yüksek olmak zorunda. Ancak geçen yılın değil bu yılın puanından yüksek olmak zorunda. Senin kazandığın yılın puanı yani ona dikkat et. Başka türlü puan ortalamasıyla geçiş yapılıyor sanırım ancak o konuda bilgim yok.

Merkezi yerleştirme değil. Kurumlar arası geçiş yapmak istiyorum. Orada da YKS + o seneki not ortalamana bakıyorlar. Eğer YKS puanı yüksek olmalı şartı yoksa geçiş yapabilmem için bir engel kalmıyor.

Merkezi yerleştirme puanı dediğim YKS puanın zaten. Benim sana bahsettiğim YKS puanınla geçiş. Ben de yaptım birkaç yıl önce. Bu birincisi. İkincisi ise kurumlar arası geçiş. Onda da genel not ortalaman önemlidir. İkisi ayrı geçiş tipleri yani ortak bir yanı yok diye biliyorum. GNO şartını sağlıyorsan başvurabilirsin. Tavsiyem ÖSYM'den bilgi alman ancak telefondan ulaşmak yarım saati geçebiliyor.

Merkezi yerleştirme puanı dediğim YKS puanın zaten. Benim sana bahsettiğim YKS puanınla geçiş. Ben de yaptım birkaç yıl önce. Bu birincisi. İkincisi ise kurumlar arası geçiş. Onda da genel not ortalaman önemlidir. İkisi ayrı geçiş tipleri yani ortak bir yanı yok diye biliyorum. GNO şartını sağlıyorsan başvurabilirsin. Tavsiyem ÖSYM'den bilgi alman ancak telefondan ulaşmak yarım saati geçebiliyor.

Çok sıktım seni kusura bakma aklıma takılan son şey, ben not ortalamam ile geçiş yapmak istiyorum ya, burada senin dediğin not kısıtlaması geçerli mi?

Sorunu anlamadım tam ancak şöyle işliyor sistem. Eğer yerleştirme puanınla yatay geçiş yapacaksan puanının, senin kazandığın yıl o üniversiteye ve o bölüme katılan son öğrencinin puanından daha yüksek olması gerekir. Aksi halde değerlendirmeye alınmazsın. Açılan kontenjana göre de yüksek puandan aşağıya doğru kişiler kabul edilir üniversiteye. 10 kişilik kontenjana 20 kişi başvurursa ilk 10 kişi alınır.

Sadece dönem ortalaması ile yatay geçiş mümkün mü?

Geri
Yukarı