TYT sınavında ilk 200.000'e girmek çok mu zor?

apkalipto

Hectopat
Daha fazla  
350 puan alarak veya ilk 200.000 sıralamaya girerek bilgisayar programcılığı okumak istiyorum. Sınava 7 ay süre var günde 3-4 saat çalışmayla mümkün mü sizce? 2 yıl önce mezun oldum. Bir sene çalışmak zorunda kaldım ve şu an sınava çalışabilecek durumdayım ama altyapım çok kötü birçok şeyi unutmuşum.

Son düzenleyen: Moderatör:
350 puan alarak veya ilk 200.000 sıralamaya girerek bilgisayar programcılığı okumak istiyorum. Sınava 7 ay süre var günde 3-4 saat çalışmayla mümkün mü sizce? 2 yıl önce mezun oldum. Bir sene çalışmak zorunda kaldım ve şu an sınava çalışabilecek durumdayım ama altyapım çok kötü birçok şeyi unutmuşum.
Bol soru çözmek (günde EN AZ 500)
Kitap oumak lazım.

Hayır, değil. Düzenli bir çalışma ile bu hedefinin çok çok daha üzerine çıkabilirsin, her şey sende bitiyor. En temelden başlayarak 2 ayda bitirebilirsin konuları ama acele etmelisin, süren azalıyor. Konular bittikten sonra her gün aksatmadan belli bir miktarda soru ve haftada 1 kere deneme çözmelisin.

Bol soru çözmek (günde EN AZ 500)
Kitap oumak lazım.
günde 500 soru çözse ilk 1000 e girer hocam abartmayalım.
Benim zamanımda ygs-lys vardı. Uyku problemim olduğu için okula gitmezdim evde kendim çalışırdım. Çalışma sistemim her hafta en az 3 dersten bir konuyu tam anlamıyla öğrenmekti. Mesela matematikte parabolleri öğreniceğim zaman ilk önce internetten videosunu izler sonra en kolay testlerden başlardım, eğer en zor testi çözebiliyorsam o konu bitmiştir benim için. Hafta sonu okulumuzun deneme sınavlarına girerdim Karma bir test çözmüş gibi olurdum kendi eksiklerimi bilirdim. Her zaman eksiklerini bil ve onlar önceliğin olsun. Ve eğer dershaneye gidiceksen mutlaka derslerine git ve derste robot gibi sadece tahtayla ilgilen. Ben okula gitmeyip evde çalıştığım için çok pişmanım. Gerçek potansiyelimi ortaya koyamadığımı düşünüyorum. Ygs'de 95 Lys'de 56 bin oldum MF-4 puan türünde. 200 Bin'e girmek hiç ama hiç zor değil merak etme ve gözünde hiç büyütme. Bu sene mutlaka girmeliyim diye kendini de kasma 1 sene insan ömründe hiçbir şey değildir.

Son düzenleme:
Her dersten 1 TYT kitabı, sayısal derslerden de 1 AYT kitabı bitirsen yeter. Ayrıca en az 1 paragraf kitabı da bitirmen lazım. Bunları yaparsan bırak 200.000'i rahat 100.000'i tokatlarsın.

Ha olay 200.000'e girmekse sadece paragraf kitabı ve problemler kitabı bitirsen bir de biraz logaritma, fonksiyonlar vs. baksan yeter büyük ihtimalle.

Her dersten 1 TYT kitabı, sayısal derslerden de 1 AYT kitabı bitirsen yeter. Ayrıca en az 1 paragraf kitabı da bitirmen lazım. Bunları yaparsan bırak 200.000'i rahat 100.000'i tokatlarsın.

Ha olay 200.000'e girmekse sadece paragraf kitabı ve problemler kitabı bitirsen bir de biraz logaritma, fonksiyonlar vs. baksan yeter büyük ihtimalle.

TYT için sayısal derslerden AYT kitaplarımı bitirmeliyim? 100.000 tabi çok daha iyi olur.

TYT Türkçe için soru bankasının dilbilgisi kısmını bir de paragraf soru bankası bitirsen yeter.
TYT matematik için bir problemler soru bankası önceliğin olsun, yanına bir de normal matematik kitabı bitirirsen yeterli.
TYT fen için de 3 dersten de bir soru bankası yeter.

AYT'de sadece matematik ve fenden sorumlu olacaksın diye biliyorum.
AYT matematik için AYT matematik soru bankası bitir.

Yukarıdakileri yaparsan ilk 100.000'e bile rahat girersin büyük ihtimalle.

Ha çok gelirse sadece paragraf, problemler ve AYT soru bankası çözmen çok yardımcı olur. TYT'de türkçenin 22-27 sorusu paragraf, matematiğin de 15-20 sorusu problem oluyor.

Bol soru çözmek. (Günde en az 500)
Kitap okumak lazım.
Arkadaş biraz trollemiş tabi böyle bir şey yok. Günde en az 500 soru çözen dereceye oynuyordur.

Bildiğim kadarıyla bu bölüme girmek için TYT puanı lazım AYT ile alakası yok, AYT'ye girmeseniz de olur. Yanlışım varsa düzeltin.

TYT Fen için her dersten bir soru bankasını anlayarak bitirsen yeter zira artık yeni sınav sisteminde zor soru asla yok.
Sosyal zaten yorum geliyor, bence çalışmana gerek yok.
Yeni nesil sınav sisteminde Matematik tarafında da asla zor soru gelmiyor. Formül ezberlemene de gerek yok çünkü artık formüller sınavda veriliyor. Sorular çok basit ama zamanı yetiştirmek ve soruyu anlamak zor. Bu yüzden Matematik adına birden fazla soru bankası bitirmelisin. Kitap okumak ve paragraf çözmek senin Matematik başarını arttırır ciddi oranda.
Türkçede dil bilgisi kısmı için pek kasmana gerek yok, ''Yazım Kuralları'' gibi önemli konulara ağırlık ver, onu dışında düzenli olarak paragraf sorusu çöz. Zira soruların çoğu paragrafla ilgilidir, bilgi de gerekmez, okuduğunu anlama tamamen.

Bu dediklerimi yaparsan 50K'ya bile girersin rahatlıkla ki çoğu arkadaşım bu kadar çok çalışma bile yapmadı.

Hedefini küçük tutma ama vizyonuna saygı duyarım ille de bana 200K yeter dersen bu kadar çalışma fazla gelir.

Geri
Yukarı