TYT sınavında zaman kontrolü nasıl olmalı?

Çok şükür tyt türkçeyi sosyal fen konusunda istediğim gibiyim fakat matematik çok işimi bozuyor bir sayısalcı olsamda çok ufak yerlerde tıkandığım için soruyu biraz daha düşünüyorum bu sıkıntı oluyor.
bende sadece Türkçe Sosyal yapacağım yine zaman kalır gerçi bendede sizi bilemiyorum matematikte hızlanmanız şart oldu artık hocam onun dışında sizde deneme yanılma yapın hem bu şekilde daha hızlı bir sonuca ulaşırsınız tekrardan başarılar.

Kankacım matematikte hızlanman gerekiyor şimdi sana birkaç taktik vereyim. Öncelikle bir mat bir Türkçe sonra bir daha mat diye ilerleme. Derslerin sırasını sen belirle fakat birinden diğerine atlama. Sırayla yap. Matematikte çözerken şu şekilde çözeceksin. Sorulara göz gezdiriceksin. İlk sorular hep kolay oluyor onları hemen çözüceksin. Sonra baktın karşına biraz uzun böyle seni uğraştıracak bir soru mu geldi. Onu işaretleyip devam edeceksin. Yani önce yapabileceğin basit soruları halledeceksin. Bu şekilde yaptın diyelim ve 40. soruya kadar çözdün. Atıyorum 20 soru çözdün 20 tane kaldı. Sonra en başa geri dönüp bu uğraştıran soruları çözmeye başlacaksın. Onları çözerkende daha zorları olacak. Onları da az önceki mantıkla atlayacaksın sonra en son zaten zor soru 7 8 tane falan kalır. Belki 10. en son o soruları çözüceksin. Emin ol çok daha hızlı çözeceksindir bu şekilde. Tabii ki de bazı sorularda olan taktikleri vs de öğreneceksin. Mesela işlemleri yazarak yapıyorsan süre kaybedersin. Basit işlemleri kafandan yapmaya çalış. Bazı soru tiplerinde taktikler var onlara bak öğren. Bundan sonrası tamamen senin ne kadar daha fazla konu öğrendiğin ve ne kadar deneme çözdüğünle alakalı.

Çok güzel hocam tavsiyeniz bunu ilk defa duydum dediğinizi uygulayacağım sizce şu an TYT matematik için soru çözmeli miyim çözmeliysem neleri çözmeliyim?

Çok güzel hocam tavsiyeniz bunu ilk defa duydum dediğinizi uygulayacağım sizce şu an TYT matematik için soru çözmeli miyim çözmeliysem neleri çözmeliyim?

Vallahi kanka ben 2020 de girdim sınava yani konuları o kadar hatırlamıyorum fakat hatırladıklarımı söyleyeyim. Öncelikle problemler konusunu iyi bilmelisiniz. Yani çabuk çözmelisiniz. Çünkü uzun ve kafa karıştırıcı oluyorlar. Diğer konulara da çalışın. Size bir taktik daha vereyim. Bir deneme alın. Benim yukarıda verdiğim taktikle çözün. En son çözemediğiniz yani konusunu bilmediğiniz veya daha önce hiç görmediğiniz bir soruların konusu neyse o konunun konu anlatımını izleyin ve soruyu tekrar çözmeye çalışın. Biraz karışık oldu örnek vereyim. Atıyorum denemeyi benim benim az önce verdiğim taktikle çözdünüz ve diyelim ki 2 tane polinom sorusunu çözemediniz. İnternetten polinom konu anlatımı diye aratın izleyin, konuyu öğrendikten sonra da gidin denemeden tekrar o soruları çözmeye çalışın. En iyi taktik bu verebileceğim. Bu taktikle genel olarak denemelerde çıkan soruları öğrenirsiniz ve tam olarak bilmediğiniz konuları da görmüş olursunuz ve bu konuları da öğrenmiş olursunuz. Umarım anlatabilmişimdir.

Vallahi kanka ben 2020 de girdim sınava yani konuları o kadar hatırlamıyorum fakat hatırladıklarımı söyleyeyim. Öncelikle problemler konusunu iyi bilmelisiniz. Yani çabuk çözmelisiniz. Çünkü uzun ve kafa karıştırıcı oluyorlar. Diğer konulara da çalışın. Size bir taktik daha vereyim. Bir deneme alın. Benim yukarıda verdiğim taktikle çözün. En son çözemediğiniz yani konusunu bilmediğiniz veya daha önce hiç görmediğiniz bir soruların konusu neyse o konunun konu anlatımını izleyin ve soruyu tekrar çözmeye çalışın. Biraz karışık oldu örnek vereyim. Atıyorum denemeyi benim benim az önce verdiğim taktikle çözdünüz ve diyelim ki 2 tane polinom sorusunu çözemediniz. İnternetten polinom konu anlatımı diye aratın izleyin, konuyu öğrendikten sonra da gidin denemeden tekrar o soruları çözmeye çalışın. En iyi taktik bu verebileceğim. Bu taktikle genel olarak denemelerde çıkan soruları öğrenirsiniz ve tam olarak bilmediğiniz konuları da görmüş olursunuz ve bu konuları da öğrenmiş olursunuz. Umarım anlatabilmişimdir.
Bende denklem ve geometri öneririm bir kaç kere çözmüştüm baya zorlandığım için yapamayacağımı fark edip tyt türkçe ve sosyal yapmada karar kılmıştım denklem ve eşitsizlikler yüzünden zaten matematiğiminde pek iyi olduğu söylenemez ortalama en fazla 5 net geliyordu
polinomlarıda yazmayı unutmuşum dediğiniz gibi polinomlarda çok önemli bir yere sahip bu arada hocam TYT matematikte Mert Hoca ve Eyüp B öneririm. :)

Bende denklem ve geometri öneririm bir kaç kere çözmüştüm baya zorlandığım için yapamayacağımı fark edip tyt türkçe ve sosyal yapmada karar kılmıştım denklem ve eşitsizlikler yüzünden zaten matematiğiminde pek iyi olduğu söylenemez ortalama en fazla 5 net geliyordu
polinomlarıda yazmayı unutmuşum dediğiniz gibi polinomlarda çok önemli bir yere sahip bu arada hocam TYT matematikte Mert Hoca ve Eyüp B öneririm. :)
Eyüp B hocamız tam benim kafamda zaten 😅

Anladım çok teşekkürler.

Geri
Yukarı