TYT Türkçe için Kadir Gümüş kitapları alınır mı?

Furkan_D

Kilopat
Sosyal Tayfı
Anlıyorum, öncelikle TYT adına Matematik ve Türkçe'yi baz alan bir program yapıp oradaki eksikliklerini halletmen gerekir seriden. Bunun için de kanal olarak Türkçe için Kadir Gümüş ve kitap olarak da Bilgi Sarmal'ı önerebilirim. Matematik adına da İlyas Güneş iş görecektir, kaynak olarak da sonuç yayınevinin fasikülüyle başlayabilirsin. Günlük olarak Matematik ve Türkçe çalışman lazım. Staj seni bayağı yoracaktır. İstersen açık liseye de geçebilirsin.
Hocam merhaba, arkadaşa sanırım Kadir Gümüş önermissiniz ama Kadir Gümüş hocanın ders notunu alıp soru bankası olarak başka yayın çözerse sorun yaratmaz mi? Uyumsuzluk açısından vs.

@Furkan_D merhaba, dil bilgisi her yerde aynıdır ve Matematik gibi olduğunu söyleyebilirim. Biraz dinleyeceksiniz, sonra çok çok pratik yapacaksınız. Dil bilgisi pratik yapa yapa oturur, sorun oluşturacağını sanmam. Rüştü Hoca gibi hocalarla vakit kaybetmeyin derim. Kadir Gümüş en iyilerdendir. Rüştü Hocanın verdiği boş paragraf taktikleri de tutmaz. Yok, paragrafın başını ya da sonunu oku der; fakat son üç senedir ÖSYM'nin hazırlamış olduğu paragraf sorularında cevap ne başta ne de sonda oluyor, cevabı paragrafın genelinde oluyor ve Rüştü Hocanın da verdiği taktikler kendi kitabında tutuyor, başka kitapta tutacağını sanmam.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE dil bilgisi konusunda pratikte yapmak ve soru çözmek gerçekten önemli dediğiniz gibi çünkü ben, geçen senelerde Rüştü hocadan gidiyordum konu anlatımı izliyordum ama pratik olarak soru hiç çözmüyordum ve üstüne katamadim ve pek de bir şey aklımda kalmadı. Sanırım dil bilgisinde önemli olan bir nokta da dediğiniz gibi soru çözmek. Paragraf kısmında ise Rüştü hoca gerçekten önerilmiyor, birçok kişi ile konuştum lakin aynen dediğiniz gibi kendi kitapları için ise yarıyor denildi. Lakin dil bilgisi kısmında bir o kadar tavsiye eden var.

@Furkan_D hangi kanaldan dinleyeceğinizi bilemem de verdikleri taktiklerin, kendi kitabında tutan adamın videolarını izlemek istemezdim. Boşa vakit kaybetmeye gerek yok. Kadir Gümüş'ün yeterli olacağını düşünüyorum da isterseniz farklı YouTube kanallarına da bakabilirsiniz. Dil bilgisi izleyerek yapılabilecek bir şey değil. İzledikten sonra soru çözmeniz lazım ki otursun, Matematik gibi bir şey.

@Furkan_D hangi kanaldan dinleyeceğinizi bilemem de verdikleri taktiklerin, kendi kitabında tutan adamın videolarını izlemek istemezdim. Boşa vakit kaybetmeye gerek yok. Kadir Gümüş'ün yeterli olacağını düşünüyorum da isterseniz farklı YouTube kanallarına da bakabilirsiniz. Dil bilgisi izleyerek yapılabilecek bir şey değil. İzledikten sonra soru çözmeniz lazım ki otursun, Matematik gibi bir şey.
Açıkçası 2 sene Rüştü hocadan gitmiştim ama hep yarı da bıraktım ilerletemedim, bir şey katamadim kendime. Bu sefer Rüştü hocadan gitmek istemiyorum dil bilgisinde ama Kadir Gümüş için de uzun deniliyor bu kadar ayrıntıya gerek yok deniliyor. Ayrıca hocanın ders notunu alayım diyorum ama soru çözmek için başka yayın alırsak sorun yaşar miyiz bir o var kafama takılan ayriyeten.

Hocam merhaba, arkadaşa sanırım Kadir Gümüş önermissiniz ama Kadir Gümüş hocanın ders notunu alıp soru bankası olarak başka yayın çözerse sorun yaratmaz mi? Uyumsuzluk açısından vs.
Bende de o kitabın ders notları var. Soru çözümü için de 345 TYT Türkçe aldım.

@Furkan_D evet, Kadir Gümüş detaylı anlatıyor da ÖSYM'nin nasıl soru soracağını da kimse bilemez. Mesela yanlış hatırlamıyorsam ÖSYM anlatım bozukluğundan nadiren soru sorar; fakat 2020, 2021, 2022 ya da 2023 senelerinin birisinde anlatım bozukluğundan soru sordu. Her konuya detaylı şekilde çalışmak lazım da mesela bazı konulardan çok az soru geliyordur ya da hiç soru gelmiyordur, bunlarda pek detaya girilmesine gerek olduğunu düşünmüyorum; ama yazım kuralları, noktalama işaretlerinden her sene kesin bir soru gelir. Bunlara detaylı çalışmak lazım mesela.

Sonradan gelen bir düzenleme: @Furkan_D, hocanın soru bankasını almana gerek yok. Sadece ders notunu alman yeterli olacaktır, soru bankası için de farklı kitap alırsın.

Tam olarak benim de yapmak istediğim bu, hocanın ders notunu alıp soru çözümü için başka yayın alınırsa hocanın kendi soru bankasıni almazsak bir problem olur mu?
Ben bir sorun görmedim. 345 Çok güzel bir yayındır. ÖSYM Tadında sorular da var. Paragraf soruları da var. TYT'de ve MSÜ'de çıkmış sorular da var.

@Furkan_D evet, Kadir Gümüş detaylı anlatıyor da ÖSYM'nin nasıl soru soracağını da kimse bilemez. Mesela yanlış hatırlamıyorsam ÖSYM anlatım bozukluğundan nadiren soru sorar; fakat 2020, 2021, 2022 ya da 2023 senelerinin birisinde anlatım bozukluğundan soru sordu. Her konuya detaylı şekilde çalışmak lazım da mesela bazı konulardan çok az soru geliyordur ya da hiç soru gelmiyordur, bunlarda pek detaya girilmesine gerek olduğunu düşünmüyorum; ama yazım kuralları, noktalama işaretlerinden her sene kesin bir soru gelir. Bunlara detaylı çalışmak lazım mesela.

Sonradan gelen bir düzenleme: @Furkan_D, hocanın soru bankasını almana gerek yok. Sadece ders notunu alman yeterli olacaktır, soru bankası için de farklı kitap alırsın.
Teşekkür ederim, Rüştü hoca herkes tarafından inanın çok öneriliyor ama gerçekten canım istemiyor bir sene daha o hocadan ilerletmek. Uzun olsun iyi olsun diyerek Kadir Gümüş hoca bizi bekler o halde. Ayriyeten son kısım için söylediğiniz benim için çok iyi oldu, o çok kafama takılmisti. Bunu kimya için de umarım yapabilirim. Kimya da orbital soru bankası ile Görkem hocanın ders notunu alacağım. Bilgiler için bir kez daha teşekkür ederim 🙏

Geri
Yukarı