TYT ve AYT farkı nedir?

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 11. sınıf açık öğretim öğrencisiyim. TYT ve AYT arasındaki fark nedir? Konular farklı mı? Hangisine çalışmalıyım? Hangisine daha önce bitirmeliyim? TYT mi yoksa AYT soru kitapları ve denemeleri almalıyım yoksa YouTube'taki hocalar ve internetten mi öğrenmeliyim. Cevaplarsanız mutlu olurum.

Test kitabı al diyorsanız, TYT mi AYT mi almalıyım? Malum fiyatlar uçuk. Paragraf kitabı almayı düşünüyorum ama kesin.

Merhaba arkadaşlar, 11. sınıf açık öğretim öğrencisiyim. TYT ve AYT arasındaki fark nedir? Konular farklı mı? Hangisine çalışmalıyım? Hangisine daha önce bitirmeliyim? TYT mi yoksa AYT soru kitapları ve denemeleri almalıyım yoksa YouTube'taki hocalar ve internetten mi öğrenmeliyim. Cevaplarsanız mutlu olurum.

Test kitabı al diyorsanız, TYT mi AYT mi almalıyım? Malum fiyatlar uçuk. Paragraf kitabı almayı düşünüyorum ama kesin.
Hocam TYT 9 ve 10. sınıf konularını içerir. AYT ise 11 ve 12. sınıf konularını içerir. Açık öğretimde olunca nasıl oluyor bilmiyorum ama normal okuyanlar 11 ve 12 için alan seçiyorlar ve AYT de kendi alanlarının sorularını çözüyorlar.

Yani özetle TYT sınavına herkes ortak giriyor. AYT sınavında ise herkes kendi alanının sorularını çözüyor. Sayısal gibi.

Hocam ek olarak fiziksel bir yere gidemiyorsanız konu anlatımları için Youtube veya çeşitli online dershane programlarını kullanabilirsiniz. Bunların yanında başarı için test kitapları, denemeler şart.

Başka merak ettiğiniz şeyler varsa cevaplayabilirim.

TYT ortaokul AYT lise konuları var. TYT iki yıllık AYT 4 yıllık için.

Hocam ciddi misiniz? Yoksa konu troll de ben mi ciddiye aldım?

Hocam TYT 9 ve 10. sınıf konularını içerir. AYT ise 11 ve 12. sınıf konularını içerir. Açık öğretimde olunca nasıl oluyor bilmiyorum ama normal okuyanlar 11 ve 12 için alan seçiyorlar ve AYT de kendi alanlarının sorularını çözüyorlar.

Yani özetle TYT sınavına herkes ortak giriyor. AYT sınavında ise herkes kendi alanının sorularını çözüyor. Sayısal gibi.

Hocam ek olarak fiziksel bir yere gidemiyorsanız konu anlatımları için Youtube veya çeşitli online dershane programlarını kullanabilirsiniz. Bunların yanında başarı için test kitapları, denemeler şart.

Hocam kağıt üzerinde zaten o şekilde TYT'deki çoğu şeyi ortaokulda gördük.

Hocam harikasınız kafamdaki soru işaretlerine çare oldunuz. Son olarak acaba tyt'yemi önem vermeliyim yoksa ayt'yemi hangisinin test kitaplarını almalıyım ve ilk hangisini bitirmeliyim.

ayrıca ben youtube dan tyt ayt kampı videolarını izliyordum, acaba öyle değil de 9. sınıf, 10. sınıf, 11. sınıf ,12. sınıf diye mi konulara baksam hangisi daha yararlı olur?.

Hocam harikasınız kafamdaki soru işaretlerine çare oldunuz. Son olarak acaba TYT'ye mi önem vermeliyim yoksa AYT'ye mi hangisinin test kitaplarını almalıyım ve ilk hangisini bitirmeliyim.

Hocam önem vermeniz biraz hedefinizle alakalı. Meslek olarak hedefinizi söylerseniz önem kısmını daha iyi açıklarım.

İlk hangisine çalışmalıyım sorusuna gelirsek. Bu olay kişiden kişiye değişir. Tanıdığım bazı kişiler TYT öğrenilse bile unutuluyor. Bu yüzden öncelik AYT olmalı diyor. Bazıları ise TYT hemen halledilip aradan çıkartılmalı diyor. Bana gelirsek. Bende 11. sınıf öğrencisiyim ve her şeye sıfırdan başlıyorum. Yaza kadar TYT Mat'ı halledip. Yazın ise TYT'nin geri kalan bazı kısımlarını ve 11. sınıf tekrarını yapacağım. Burada kendinize göre bir plan oluşturmanız daha yararlı.

Hocam önem vermeniz biraz hedefinizle alakalı. Meslek olarak hedefinizi söylerseniz önem kısmını daha iyi açıklarım.

İlk hangisine çalışmalıyım sorusuna gelirsek. Bu olay kişiden kişiye değişir. Tanıdığım bazı kişiler TYT öğrenilse bile unutuluyor. Bu yüzden öncelik AYT olmalı diyor. Bazıları ise TYT hemen halledilip aradan çıkartılmalı diyor. Bana gelirsek. Bende 11. sınıf öğrencisiyim ve her şeye sıfırdan başlıyorum. Yaza kadar TYT Mat'ı halledip. Yazın ise TYT'nin geri kalan bazı kısımlarını ve 11. sınıf tekrarını yapacağım. Burada kendinize göre bir plan oluşturmanız daha yararlı.
subay olmak istiyorum.

Ayrıca ben YouTube'dan TYT AYT kampı videolarını izliyordum, acaba öyle değil de 9. sınıf, 10. sınıf, 11. sınıf,12. sınıf diye mi konulara baksam hangisi daha yararlı olur?

Açıkçası pek fark etmez. Hatta kampları izlemek daha hızlı ve mantıklı oluyor. Şahsen 9 ve 10. sınıfı kötü olan birisi olarak bende kamp serilerini kullanıyorum. Eğer izlediğiniz kanal kaliteli ise gerçekten önemli kısımları size aktaracaktır. Tavsiyem konuları öğrendikçe eş zamanlı olarak soru çözmeniz. Yoksa konu kalıcı olmaz veya konuyu adınız gibi bilseniz bile soru tarzı bilmediğiniz için zorluk çekersiniz.

subay olmak istiyorum.
Subay olmak istiyorsanız iş biraz daha değişiyor. MSÜ'nün kendi sınavları oluyor. bu sınav normal TYT ve AYT sınavlarından 4-5 ay önce oluyor galiba.

Tip olarak MSÜ sınavının daha çok TYT sınavına benzediği söyleniyor. Fakat burada önerilen TYT ve AYT sınavına da girmeniz. Bunun iki olayı var. İlk olarak MSÜ'yü kazanamama durumunuzda rahatça TYT ve AYT puanlarınız ile başka bir tercih yapabilirsiniz. İkinci olarak bundan hiç emin değilim ama bu normal sınavlara da bakılıyordu bazı noktalarda galiba.

Zaten diğer olayları biliyorsunuzdur. MSÜ sınavından sonra yapılan testler, mülakat falan filan.

Yeni konular

Geri
Yukarı