Tarih TYT-AYT farkı nedir?

Teşekkürler hocam. Ayrıca ben KPSS için de tarihi yine ramazan yetgin izleyerek 1 ay önce bitirmiştim. Sizce AYT için sıfırdan video izlemeye mi başlayayım yoksa farklı bir yol mu izleyeyim?

Eğer kanalın anlatımı beğendiyseniz AYT tarih serisi de varsa izleyin. Bir konuyu bitirince özet çıkarıp hemen peşine test çözmeyi unutmayın. Tarih genelde masal gibi akar gider aman dikkat hocam.

Dostlar cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. Bir de tarih gibi coğrafya ve felsefe derslerini de mi AYT videolarından çalışmalıyım?

Dostum AYT’ye gireceksen AYT videolarını izle. Video izlediğin konuyu not alarak, test çözerek pekiştirmeyi unutma. Video izlemenin hiçbir yararı olmaz, unutursun.

Dostum AYT’ye gireceksen AYT videolarını izle. Video izlediğin konuyu not alarak, test çözerek pekiştirmeyi unutma. Video izlemenin hiçbir yararı olmaz, unutursun.
Teşekkür ederim hocam. Fakat YouTube üzerinden arattığımda Felsefe TYT için 27 ders anlatım videosu var. Aynı hocanın (Can Koni) AYT'de ise 9 ders anlatım videosu var. Bu ders için hem TYT hem de AYT videolarını izlemeliyim değil mi?

AYT videoları sözel ve eşit ağırlık öğrencileri içindir. Çünkü Tarih-2'den bu gruplar sorumludur.. TYT kısmından da sınava giren her öğrenci sorumludur, ortaktır. AYT'ye hangi alandan hazırlanıyorsunuz?

Teşekkür ederim hocam. Fakat YouTube üzerinden arattığımda felsefe TYT için 27 ders anlatım videosu var. Aynı hocanın (can koni) AYT'de ise 9 ders anlatım videosu var. Bu ders için hem TYT hem de AYT videolarını izlemeliyim değil mi?

Dostum alan derslerinden biriyse felsefe, evet her ikisini de dinlemelisin. Genel olarak şöyle bir bilgi de verebilirim. TYT genelde konuya giriş bilgisini verir sana AYT'nin anlatacağı şeyin girişidir bu yüzden TYT derslerini mutlaka izlemelisin. Öte taraftan AYT zaten ham bilgidir kaçırmamalısın. Bu yüzden şu bu gereksiz demeden videolarını sırayla izlemeni tavsiye ederim.

Dostum alan derslerinden biriyse felsefe, evet her ikisini de dinlemelisin. Genel olarak şöyle bir bilgi de verebilirim. TYT genelde konuya giriş bilgisini verir sana AYT'nin anlatacağı şeyin girişidir bu yüzden TYT derslerini mutlaka izlemelisin. Öte taraftan AYT zaten ham bilgidir kaçırmamalısın. Bu yüzden şu bu gereksiz demeden videolarını sırayla izlemeni tavsiye ederim.
Bir önceki yazınızda ise Tarih için AYT videolarını izleyin demiştiniz. Sizce bu çelişki değil mi? Kafam karıştı da.
Hocam AYT tarih videolarındaki bilgilerin tamamını bilen birinin TYT tarih dinlemesine gerek kalmaz.
Şu yazınızdan bahsediyorum.

Bir önceki yazınızda ise tarih için AYT videolarını izleyin demiştiniz. Sizce bu çelişki değil mi? Kafam karıştı da.

Şu yazınızdan bahsediyorum.

Şöyle hocam, örnek veriyorum tarihle aranız eğitim hayatınız boyunca iyi oldu. AYT tarih altyapınız gayet sağlam o zaman sizin TYT tarih izlemenize gerek yok diye düşünüyorum. Ancak sizin tarihle aranız pek olmamışsa tarih altyapınız yeterli derecede iyi değilse TYT’yi atlayıp direk AYT izlemeniz sağlıklı olmayacaktır. Önce TYT tarih serisini bitirip temel attıktan sonra AYT tarih serisini izleyip temelin üzerine binayı inşa etmelisiniz. Bu benzeri mantık aslında tüm sözel dersler için uyarlanabilir. Yalnız tekrara düşüyorum ancak sadece video izlemeyin video izlerken not alın, ilgili konu bitince test çözün, akar gider çünkü bilgiler. Sorunuz olursa da çekinmeden sorunuz.

Şöyle hocam, örnek veriyorum tarihle aranız eğitim hayatınız boyunca iyi oldu. AYT tarih altyapınız gayet sağlam o zaman sizin TYT tarih izlemenize gerek yok diye düşünüyorum. Ancak sizin tarihle aranız pek olmamışsa tarih altyapınız yeterli derecede iyi değilse TYT’yi atlayıp direk AYT izlemeniz sağlıklı olmayacaktır. Önce TYT tarih serisini bitirip temel attıktan sonra AYT tarih serisini izleyip temelin üzerine binayı inşa etmelisiniz. Bu benzeri mantık aslında tüm sözel dersler için uyarlanabilir. Yalnız tekrara düşüyorum ancak sadece video izlemeyin video izlerken not alın, ilgili konu bitince test çözün, akar gider çünkü bilgiler. Sorunuz olursa da çekinmeden sorunuz.
Çok teşekkür ediyorum. Dediğim gibi KPSS için bir ay önce bitirdim Tarih videolarını. AYT videolarından çalışacağım Tarih dersini. Not tavsiyenize de katılıyorum. Zira çok etkisini gördüm. Vakti kısıtlı olan arkadaşlara da Osmanlı ve İnkılap tarihini not almalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Soru çözümü için de Pegem ve Limit serisi var 2020 için geçen yıldan kalan onları çözüp genel tekrarda da Uzay yayınları ve Mentora kaynaklarımı kullanacağım. KPSS için 3 kaynak bitirdim ama bu sınavda matematiğe ağırlık vermeyi hedefliyorum. Bu yüzden de Edebiyat, Tarih ve Türkçe (Dil bilgisi) için genel tekrar hariç 2 kaynak çözmeyi planlıyorum. Umarım Edebiyat için 2 kaynak yeterli olur.

Geri
Yukarı