TYT ve AYT'ye nasıl hazırlanmalıyım

Ms4812

Centipat
Evet arkadaşlar ciddi manada bomboş geçen 3 yıl ve bu yazın ardından 12.sınıfa geçtim, artık bir şeylerin farkına vardım ve çalışmam gerektiğini düşünüyorum. Tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Geçtiğimiz 3 seneyi kısaca özetlemem gerekirse, hiçbir zaman ders çalışmadım, notlarım genelde 50-70 arasında olurdu ve önceki senelere dair neredeyse hiçbir bilgim yok. Yani şu an TYT'ye girsem inanın 20 net bile zor çıkartırım.
Kısaca TYT ve AYT'ye nasıl hazırlanmalıyım, acaba çok mu geç kaldım, tüm konuları yetiştirebilir miyim, sosyal yaşantımı (telefon, bilgisayar, arkadaşlarla takılmak vs) tamamen bitirip bütün gün evde ders çalışmam mı lazım?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Anlattıklarına göre önce hemen tamamen teknolojik cihazlardan uzaklaş. Arkadaşlarla da maksimum ayda 1 defa buluş. Çalışma olarak da bu dönem günde en az 4 saati bulacak şekilde çalış ve konu tekrarına yoğunlaş, çünkü konu olmadan soru çözmenin anlamı yok. En geç bu dönem sonuna konuları bitir, ondan sonra dasütekli soru yapmaya başla ve her 2 günde 1 deneme çöz. Zaten bu dediklerimi yapıp düzene girersen 2. Dönem kendiliğinden bakarsın günde 6 saat çalışıyorsun. Bunları yapabilirsen ve tempoyu kaybetmezsen ilk 7500 garanti diyebilirim sana.

Paragraf kitabı al ve günde 20 soru çözmeye çalış. Seviyene uygun matematik kitabı al ve önce konuyu dinleyip sonra sorularını çöz.

Anlattıklarına göre önce hemen tamamen teknolojik cihazlardan uzaklaş. Arkadaşlarla da maksimum ayda 1 defa buluş. Çalışma olarak da bu dönem günde en az 4 saati bulacak şekilde çalış ve konu tekrarına yoğunlaş, çünkü konu olmadan soru çözmenin anlamı yok. En geç bu dönem sonuna konuları bitir, ondan sonra dasütekli soru yapmaya başla ve her 2 günde 1 deneme çöz. Zaten bu dediklerimi yapıp düzene girersen 2. Dönem kendiliğinden bakarsın günde 6 saat çalışıyorsun. Bunları yapabilirsen ve tempoyu kaybetmezsen ilk 7500 garanti diyebilirim sana.
Hocam yani sosyal yaşantımı tamamen bitirip ders çalışma üzerine sadece ev - okul arasında geçen monoton bir hayat mı yaşamam lazım başaralı olabilmem için?

Dostum öncelikle geçmiş olsun. Senle aynı durumdaydım geçen sene. Sonradan büyük ihitmalle bıracaksın marttan sonra falan. Her gün paragraf sorusu çözmeyi unutma sürekli olarak çöz. Aşırı fark ediyor. Bildiğin konudan test çözme gibi bir aptallık yapma konuyu biliyorsan biliyorum de geç. Çalışma yoğunluğunu AYT'ye vermelisin. TYT konusu biraz daha taktikle gelişiyor. Çok deneme çözerek ilerliyor. Çalışarak değil. MF isen sosyal sorularına bak mesela.

Hocam yani sosyal yaşantımı tamamen bitirip ders çalışma üzerine sadece ev - okul arasında geçen monoton bir hayat mı yaşamam lazım başaralı olabilmem için?
Maalesef evet, ama geçici bir süre ve inan bana buna değecek. Şimdi monoton olmayıp hayatın boyunca pişman olmaktansa şimdi monoton ol ama hayatını garantiye al, iyi bir yere gidip keyifli bir yaşam sür.

Evet arkadaşlar ciddi manada bomboş geçen 3 yıl ve bu yazın ardından 12.sınıfa geçtim, artık bir şeylerin farkına vardım ve çalışmam gerektiğini düşünüyorum. Tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Geçtiğimiz 3 seneyi kısaca özetlemem gerekirse, hiçbir zaman ders çalışmadım, notlarım genelde 50-70 arasında olurdu ve önceki senelere dair neredeyse hiçbir bilgim yok. Yani şu an TYT'ye girsem inanın 20 net bile zor çıkartırım.
Kısaca TYT ve AYT'ye nasıl hazırlanmalıyım, acaba çok mu geç kaldım, tüm konuları yetiştirebilir miyim, sosyal yaşantımı (telefon, bilgisayar, arkadaşlarla takılmak vs) tamamen bitirip bütün gün evde ders çalışmam mı lazım?
Yardımcı olursanız sevinirim.
Dostum öncelikle seviyene göre yeni nesil soruları içeren,soruları ÖSYM'ye yakın kaynaklar edin hocalarından yardım alarak.
Asla üşenme bir günden bir şey olmaz deme,
Hergün düzenli çalış, bir süre sonra kronometre ile çalış.Eğer derece elde etmek istiyorsan konuları derinlemesine öğren, konular bitince denemeleri ihmal etme

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı