TYT ve TYT+AYT Farkı Nedir?

zahidbolat

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Erbaa
Merhaba. 10. sınıf lise öğrencisiyim. TYT bölümlerine bakarken istediğim bölümün 2 yıllık olduğunu gördüm. AYT'ye baktığımda aynı bölümün 2+2=4 yıl olduğunu gördüm. Ne farkı vardır? 2 yıllık ve 4 yıllık arasında pek fark olur mu?

Merhaba. 10. sınıf lise öğrencisiyim. TYT bölümlerine bakarken istediğim bölümün 2 yıllık olduğunu gördüm. AYT'ye baktığımda aynı bölümün 2+2=4 yıl olduğunu gördüm. Ne farkı vardır? 2 yıllık ve 4 yıllık arasında pek fark olur mu?
Şöyle basitçe anlatayım. Elektrik elektronik mühendisliği bölümünde 2 yıllık okursan tekniker oluyorsun. 4 yıllık okursan mühendis oluyorsun. Maaş olayları da iş bulma olayları da farklı. Yaptıkları işler de farklı. Tekniker sahada daha çok çalışır.

2 Yıllık elektronik okuyorum. Mühendisliğe göre daha az matematiksel işlem görüyoruz daha çok teknik bilgi alıyoruz. teknikerlik bölümünü kastediyorsan sahada çalışma odaklı eğitim alırsın. Mühendislik okursan teorik ağırlıklı eğitim alırsın, senin çizdiğin projeyi tekniker uygulamaya geçirir. Günümüz Türkiye'sinde çok fazla mühendis mezunu varken iş bulmak çok zor oluyor. bu devirde kesin olarak iş bulmak istiyorsan ODTÜ İTÜ Boğaziçi gibi derece üniversitelerden mezun olman daha avantajlı olacaktır. Diğer okullardan mezun olup kendini iyi yetiştirirsen ODTÜ mezunu birinden işi kapabilirsin. 500 kişilik bir fabrikada 5 mühendis varsa 50 tane tekniker vardır bunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Zaten Türkiye'de mühendis yerine tekniker de işe alınabiliyor artık. İşveren diyor ki "mühendis maaşı vereceğime giderim adam gibi işi bilen tekniker alırım tekniker maaşı veririm, hem teorik işi yapar hem de pratik işi yapar" diyor. diyelim ki teknikersin ve mühendis unvanı ile işe girdin. bir zamandan sonra maaşını kendin belirleyebilme ihtimalin var. adam seni kaybetmek istemediği için istediğin maaşı veriyor sana (abartmamak koşuluyla). şahsen tanıdığım bir arkadaşım 20 yaşında ve mühendis unvanı ile çalışıyor. mühendis değil, 2 senelik teknikerlik "okuyor". bak daha okuldan mezun bile değil yani. çocuk işi bildiği için işe alınmış. teorik bilgin ve pratik bilgin varsa mühendis olan birini saf dışı bırakabilirsin. artık diplomanın önemi kalmadı diyebileceğimiz dönemlerdeyiz. kısaca işi bilen işe alınıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı