Tzebot Discord botu ve bot altyapısı

Tzesh

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği
TzeBot Discord Botu ve Bot Altyapısı
GitHub.io Sayfası (İngilizce)
TzeBot, aslında benim bizzat bir bot altyapısı kullanmak istememle başlamış olan bir proje. Müzik botlarını şahsen kullanan birisiyim, bugüne kadar kullanmadığım müzik botu kalmamıştır herhalde genel olarak gördüğüm sorunlar şunlardı:
  1. "volume" yani ses ayarlamaya yarayan komut genel itibariyle sadece destek olan kullanıcılara verilmekteydi,
  2. Müzik dinlerken maalesef ki ya kalite düşük gelmekte ya da takılmalar olmaktaydı. Ve müzik komutu adam akıllı çalışan botların müzik özellikleri sadece destek olan (tabii ki duygusal bir destek değil) kullanıcılara verilmekteydi.
Sonrasında, öncelikle internette hazır bot altyapılarına baktım. Lakin hepsi artık güncellenmemelerinden dolayı çalışmıyordu bile. Hazırda VDS'im olmasına rağmen buraya kurabilecek bir bot bile bulamamıştım, şaka gibiydi resmen. Sonrasında da sıfırdan kendi botumu yazmayı düşündüm, ve işe koyuldum.
Uzun çalışmalarımın sonucunda, java derslerimin de ilerlemesi ve yeni konular da öğrenmem ve de araştırmam sonucunda fonksiyonel, müzik çalabilen bir bot altyapısı oluşturmayı başardım. Botun hiçbir arayüzü yoktu ve tam olarak "java -jar TzeBot-1.0.jar" şeklinde çalıştırılmaktaydı.
botilk.png

Eğer botu sunucunuza eklemek istiyorsanız
Kıssadan hisse, TzeBot'u geliştirerek, sonunda gerçekten herkes tarafından kullanılabilecek seviyeye getirmiş bulunmaktayım. Öncelikle botun sahip olduğu özelliklerle başlarsak eğer;
  1. Tamamen fonksiyonel komutlar, değiştirilebilen önek (varsayılan .)
  2. Çoklu dil desteği varsayılanı ingilizce .language turkish komutunu kullanarak Türkçe'ye geçebilirsiniz (şu anda yalnızca Türkçe ve İngilizce mevcut lakin sonradan çok basit bir şekilde arttırılabilir tek yapmamız gereken çeviri),
  3. Müzik oynatma özelliği ve komutları,
  4. Moderasyon komutları oylama yapma, toplu mesaj silme, önek değiştirme, dil değiştirme.
  5. Bot her girdiği sunucuda sahip olduğu değişkenleri her 15 dakikada bir otomatik olarak kaydeder.
  6. 7/24 açıktır, eğer bakım işlemi gerekirse botun kapalı olacağı süre en fazla 15-20 dakikadır.
  7. Botumuz şu anda 10 shard ile çalışmakta ve her shard aşağı yukarı 2500 sunucu yüküne tekabül etmektedir. İlerleyen dönemlerde 100 shard'a çıkılabilecek kapasiteye sahiptir.
dil-değiştirme.png

moderasyon-müzik.png

Botu sunucunuza eklemek için tıklayın!
Eğer botu bir altyapı olarak kullanmak istiyorsanız,
TzeBot'un github sayfasından sürümler kısmına gidiniz. Son sürümün altındaki TzeBot-x.xx.rar'ı indiriniz. Sonrasında, arşivin içindeki dosyaları bir klasöre çıkartıp. TzeBot-xx.jar'ı açınız. Doldurmanız gereken alanları göreceksiniz;
GUI.png

Discord ID of Owner: Sizin Discord ID'niz
Default Prefix: Botunuzun varsayılan öneki. Komutları kullanmak için kullandığımız ".play"
Discord Bot Token: Discord Developer Portal'dan botunuzu oluşturduktan sonra almanız gereken token.
YouTube API Key: Uygulamanızı
şu adresten oluşturup alabileceğiniz youtube aramaları ve müzik oynatıcı için gerekli anahtar.
Shard(s): Eğer 2500 sunucu ve üstüne çıkarsanız, her 2500 sunucu için 1 arttırmanız gereken değer.
Altyapının özellikleri:

1. Otomatik olarak bütün değişkenleri kaydetme ve tekrar yükleme.
  2. Bütün sunucuların özelliklerini dil ve önek gibi değişkenlerini her 15 dakikada bir yedek alma ve yedekten geri yükleme. Eğer olur da yanlışlıkla botu bile kapatsanız, yedekleriniz güvende.
  3. Eğer TzeBot'un daha güncel bir versiyonu çıkagelirse, bundan haberdar olacaksınız, her açılışta sürüm kontrolü yapar ve daha güncel bir sürüm varsa Update butonu çıkacaktır. Oradan güncel sürümü indirebilirsiniz...

Desteklerinizi, önerilerinizi, görüş ve geri bildirimlerinizi beklemekteyim efendim. Destek olmak istiyorsanız eğer, bot.gg adresinden oy verebilirsiniz.

Güzel bir konu olmuş ellerinize sağlık.

Merhaba Technopat okurları,
Bu konuyu açtığımda yanlış hatırlamıyorsam, TzeBot v1.7 mevcuttu, ciddi anlamda çalışmadan sonra botu ve özellikle müzik kısmını çok ileri bir seviyeye götürdüğümü sizlere müjdelemek için buradayım. Botu tabii ki de kendi botunuz için bir altyapı olarak kullanabilirsiniz ama bundan ziyade eğer cidden işini layığıyla yerine getirebilecek düzeyde temiz ve her konuda düşünülmüş bir müzik botu arayışındaysanız eğer, doğru yerdesiniz:
1) Öncelikle botumuzun gerekli yetkileri değiştiğinden, davet linkine tıklayıp yönetici olduğunuz bir sunucuya botu ekleyebilirsiniz.
davet.PNG

2) Botumuz sunucuya ilk girdiğinde, varsayılan öneki yani komutları çalıştırmak için ihtiyaç duyduğumuz karakter . olacaktır. ".language Turkish" komutunu yazıp botumuzu bundan böyle bizim sunucumuza özgü olarak hep Türkçe çalışmasını ayarlıyoruz.
t2-embed.png

3) Dilerseniz botun bütün özelliklerine ve komutlarına ".yardım" yazarak bakabilirsiniz. Ama direkt bir müzik kanalı oluşturmak isterseniz ".kanal oluştur" komutunu girmelisiniz.
t3-embed.png

4) Daha sonrasında sunucunuzda bir müzik kanalı oluştuğunu fark edeceksiniz, işlemi tamamlamak için kanala gidip ".kanal ayarla" komutunu giriniz.
t4-embed.png

5) Bu kadar. Bundan böyle oynatmak istediğiniz şarkının ismini veya URL'sini müzik kanalına mesaj olarak atabilirsiniz. Gerisini bot halledecektir, bir de oynatıcıyı kontrol etmek isterseniz orada gördüğünüz bütün ifadeler aslında bir buton. O butonlarla birlikte oynatıcıyı kontrol edebilirsiniz. Attığınız mesajlar anında silinirken, botun verdiği geri dönütler 5 saniye sonra silinecek. Hem hatanızı görebileceksiniz hem de müzik kanalı daima tertemiz kalacak.

Yorumlarınızı, öneri ve görüşlerinizi, takıldığınız yerleri konuya cevap olarak atabilirsiniz. Her daim yardımcı olmaya çalışacağım...

@Tzesh Kardeşim merhabalar eline sağlık uzun süredir bu kadar detaylı ve bu kadar özellikli bir bot görmemiştim. Benim uzun süredir bir sorunum var ve çözümünü bir türlü bulamadım. Türk bot yapımcıları tarafından yapılan botlarında bir çoğunda bu sorun mevcut. Senin botunu sunucuma ekledim 1-2 müzik çaldıktan sonra benzer bir sorunu onda da yaşadım. Müzik açmaya çalıştığımda Youtube'da bulunamadı hatası alıyorum. Api kodunu sürekli yeniledim o kodda sıkıntı yok, botta yetki sorunu yok. Sorunun çözümünü biliyorsan yardımcı olabilirsin ? Müzik botu projelerim var maalesef yarım kaldı.
1603521806918.png

@Tzesh Kardeşim merhabalar eline sağlık uzun süredir bu kadar detaylı ve bu kadar özellikli bir bot görmemiştim. Benim uzun süredir bir sorunum var ve çözümünü bir türlü bulamadım. Türk bot yapımcıları tarafından yapılan botlarında bir çoğunda bu sorun mevcut. Senin botunu sunucuma ekledim 1-2 müzik çaldıktan sonra benzer bir sorunu onda da yaşadım. Müzik açmaya çalıştığımda Youtube'da bulunamadı hatası alıyorum. Api kodunu sürekli yeniledim o kodda sıkıntı yok, botta yetki sorunu yok. Sorunun çözümünü biliyorsan yardımcı olabilirsin ? Müzik botu projelerim var maalesef yarım kaldı.
Eki Görüntüle 712950
YouTube api keyde sorun vardır büyük ihtimal. Kendi keyinizi alıp (IP V3) onu ekleyin kodlara.

Eki Görüntüle 712950
Anladığım kadarıyla botun herkese dağıtılan versiyonunu kullanıyorsunuz kendiniz hostlamıyorsunuz, şöyle ki maalesef bu biraz da hosting firmasının beceriksizliği paylaşımlı VDS kullandığımdan arada jitter ve ping problemlerinden dolayı YouTube Data API veri merkezleri de Amerika tabanlı olduğundan bu tarz hata verebiliyor, onu yakın zamanda değiştirmeyi amaçlıyorum. Onun haricinde eğer kendiniz hostluyor iseniz, internet bağlantınızın stabilizasyonunu kontrol etmek isteyebilirsiniz.
Eki Görüntüle 712950
Lavaplayer'ın bir sıkıntısıymış genel olarak Sometimes when I load an item, "java.lang.RuntimeException: No player info block." is thrown · Issue #515 · sedmelluq/lavaplayer daha henüz çıkmamış bir sürüme geçtim jitpack.io sürümü ile birkaç tane de hata düzeltmesi yaptım, i7-7700 CPU'ya geçmiş bulunmaktayım hostlamak için, şu anda sıkıntısız çalışması gerekiyor gerekli sürümü tam düzeltmeleri yaptıktan ve onayladıktan sonra tarafınıza github üzerinden sunarım hocam. Geri bildiriminiz için teşekkürler...

Tzebot Discord botu ve bot altyapısı.
GitHub.io Sayfası (İngilizce)
Tzebot, aslında benim bizzat bir bot altyapısı kullanmak istememle başlamış olan bir proje. Müzik botlarını şahsen kullanan birisiyim, bugüne kadar kullanmadığım müzik botu kalmamıştır herhalde genel olarak gördüğüm sorunlar şunlardı:
  1. "Volume" yani ses ayarlamaya yarayan komut genel itibarıyla sadece destek olan kullanıcılara verilmekteydi,
  2. Müzik dinlerken maalesef ki ya kalite düşük gelmekte ya da takılmalar olmaktaydı. Ve müzik komutu adam akıllı çalışan botların müzik özellikleri sadece destek olan (tabii ki duygusal bir destek değil) kullanıcılara verilmekteydi.
Sonrasında, öncelikle internette hazır bot altyapılarına baktım. Lakin hepsi artık güncellenmemelerinden dolayı çalışmıyordu bile. Hazırda Vds'im olmasına rağmen buraya kurabilecek bir bot bile bulamamıştım, şaka gibiydi resmen. Sonrasında da sıfırdan kendi botumu yazmayı düşündüm, ve işe koyuldum.
Uzun çalışmalarımın sonucunda, Java derslerimin de ilerlemesi ve yeni konular da öğrenmem ve de araştırmam sonucunda fonksiyonel, müzik çalabilen bir bot altyapısı oluşturmayı başardım. Botun hiçbir arayüzü yoktu ve tam olarak "Java -jar tzebot-1.0.jar" şeklinde çalıştırılmaktaydı.
Eki Görüntüle 658835
eğer botu sunucunuza eklemek istiyorsanız
Kıssadan hisse, Tzebot'u geliştirerek, sonunda gerçekten herkes tarafından kullanılabilecek seviyeye getirmiş bulunmaktayım. Öncelikle botun sahip olduğu özelliklerle başlarsak eğer;
  1. Tamamen fonksiyonel komutlar, değiştirilebilen önek (varsayılan .)
  2. Çoklu dil desteği varsayılanı İngilizce .Language turkish komutunu kullanarak Türkçe'ye geçebilirsiniz (şu anda yalnızca Türkçe ve İngilizce mevcut lakin sonradan çok basit bir şekilde arttırılabilir tek yapmamız gereken çeviri),
  3. Müzik oynatma özelliği ve komutları,
  4. Moderasyon komutları oylama yapma, toplu mesaj silme, önek değiştirme, dil değiştirme.
  5. Bot her girdiği sunucuda sahip olduğu değişkenleri her 15 dakikada bir otomatik olarak kaydeder.
  6. 7/24 açıktır, eğer bakım işlemi gerekirse botun kapalı olacağı süre en fazla 15-20 dakikadır.
  7. Botumuz şu anda 10 shard ile çalışmakta ve her shard aşağı yukarı 2500 sunucu yüküne tekabül etmektedir. İlerleyen dönemlerde 100 Shard'a çıkılabilecek kapasiteye sahiptir.
Eki Görüntüle 658843
Eki Görüntüle 658856
Botu sunucunuza eklemek için tıklayın!
eğer botu bir altyapı olarak kullanmak istiyorsanız,
tzebot'un GitHub sayfasından sürümler kısmına gidiniz. Son sürümün altındaki tzebot-X. Xx. RAR'ı indiriniz. Sonrasında, arşivin içindeki dosyaları bir klasöre çıkartıp. Tzebot-xx. Jar'ı açınız. Doldurmanız gereken alanları göreceksiniz;
Eki Görüntüle 658865
Discord ID of owner: Sizin Discord ID'niz.
default prefix: Botunuzun varsayılan öneki. Komutları kullanmak için kullandığımız ".play"
Discord bot token: Discord developer Portal'dan botunuzu oluşturduktan sonra almanız gereken token.
YouTube API Key: Uygulamanızı
şu adresten oluşturup alabileceğiniz YouTube aramaları ve müzik oynatıcı için gerekli anahtar.
shard(s): Eğer 2500 sunucu ve üstüne çıkarsanız, her 2500 sunucu için 1 arttırmanız gereken değer.
Altyapının özellikleri:

1. otomatik olarak bütün değişkenleri kaydetme ve tekrar yükleme.
  2. Bütün sunucuların özelliklerini dil ve önek gibi değişkenlerini her 15 dakikada bir yedek alma ve yedekten geri yükleme. Eğer olur da yanlışlıkla botu bile kapatsanız, yedekleriniz güvende.
  3. Eğer Tzebot'un daha güncel bir versiyonu çıkagelirse, bundan haberdar olacaksınız, her açılışta sürüm kontrolü yapar ve daha güncel bir sürüm varsa Update butonu çıkacaktır. Oradan güncel sürümü indirebilirsiniz...

desteklerinizi, önerilerinizi, görüş ve geri bildirimlerinizi beklemekteyim efendim. Destek olmak istiyorsanız eğer, bot.gg adresinden oy verebilirsiniz.

Bir şey sormak istiyorum. Botun kodlarını nasıl düzenleyebilirim?

Arkadaşım güzel olmuş botunuz. Benim de Türkçe müzik botu vardır ve ben asla YouTube API kullanmam.
Bot tam olarak özel kod ile işlenmiş, Dual bass için ayarlanıp. Hazır hale getirilmiştir. Standart kodların dışında konlanmıştır. Şu anlık YouTube arama, sunucuda hangi odada oynatılan kaç dakika vb süre, birçok içerik yer almakta. Ben hiç API sorunu ile karşılaşmadım. Sizlere önerim özel kod ile bot yapıp, özel modüller ile apisiz aktif ediniz. Ve şu da var kodlar ne kadar kısa olur ne kadar anlaşılır olur ise. Botunuz da o kadar ferah ve kullanışlı olur. Benim botum da kimse şikayetçi değil, ses kanalda kalabiliyor AFK özelliği var. Müzik tekrarlıyır tekrarlama özelliği var. Neyse iyi günler.

Geri
Yukarı