Ubisoft'un mükemmel PR çalışması

• Konuyu başlatan WD40
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 1B
W

WD40

Ziyaretçi
Bildiğiniz üzere Ubisoft firması 12.07.2020 tarihinde Watch Dogs 2'yi bedavaya vereceğini açıklamıştı. Bu akşam yaşanan teknik(!) sorunlar sebebiyle birçok insanın hesabına yüklenmedi.

Gelelim asıl ince noktaya. Bence Ubisoft firmasının yaptığı tamamen reklam çalışmasıydı. Epic Games gibi bedavaya güzel bir oyun vereceğini açıkladı. Neredeyse tüm teknoloji siteleri bu haberi yayınladı. İnsanların ilgisini çekti ve gündem oldu. Yayını izleme şartı koştu, hesaplar açıldı, birçok insan uygulamayı bilgisayarına indirdi. Yayında firmayla ve çıkacak oyunlarla ilgili bilgilendirme yaptılar. Yani bir nevi binlerce insanı yayına toplayıp kendilerini tanıtıp, hatırlattılar. Ardından da teknik bir sorun nedeniyle birçok insan alamadı.

Sorun da tam olarak burada. Ubisoft daha dünkü firma değil ki ne kadar insanın yayına gireceğini, talebin ne kadar çok olacağını hesaplayamasın.
Sorunun ardından Ubisoft açıklama yaptı; "Merak etmeyin! Başarılı giriş yapamasanız da ödülleri hepinize vereceğiz. Arkanıza yaslanın ve gösterinin tadını çıkarın!" (Türkçeye çevrilmiştir.)

Büyük ihtimalle oyunu herkese verecekler ama teknik sorun yaşanması ve birçok insanın alamamasına rağmen yayını izlemesiyle beraber gayet güzel bir reklam yaptılar.

Not: Yazdıklarım tamamen tahminlerime dayalı olup herhangi bir kanıt veya suçlama belirtmemektedir.

Edit: Şimdi öğrendim, yayında Far Cry 6 duyurulmuş. %1 bile daha fazla satış sağlasa kazanç kazançtır. Ne güzel tanıttılar kendilerini. Gerçekten helal olsun.

Zorunlu Edit: Arkadaşlar ben Ubisoft'u gömmüyorum. Neden reklam yaptılar, neden bedavaya verdiler de demiyorum, tebrik ediyorum. "Otur bir dakikanı ayır" gibi şeyler söylemenin manası yok. Ben de yayını izleyenlerden birisiydim. Oyunu gerçekten isteyen kitle 1 saat izlemesi gerekse yine izlerdi :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğiniz üzere Ubisoft firması 12.07.2020 tarihinde Watch Dogs 2'yi bedavaya vereceğini açıklamıştı. Bu akşam yaşanan teknik(!) sorunlar sebebiyle birçok insanın hesabına yüklenmedi.

Gelelim asıl ince noktaya. Bence Ubisoft firmasının yaptığı tamamen reklam çalışmasıydı. Epic Games gibi bedavaya güzel bir oyun vereceğini açıkladı. Neredeyse tüm teknoloji siteleri bu haberi yayınladı. İnsanların ilgisini çekti ve gündem oldu. Yayını izleme şartı koştu, hesaplar açıldı, birçok insan uygulamayı bilgisayarına indirdi. Yayında firmayla ve çıkacak oyunlarla ilgili bilgilendirme yaptılar. Yani bir nevi binlerce insanı yayına toplayıp kendilerini tanıtıp, hatırlattılar. Ardından da teknik bir sorun nedeniyle birçok insan alamadı.

Sorun da tam olarak burada. Ubisoft daha dünkü firma değil ki ne kadar insanın yayına gireceğini, talebin ne kadar çok olacağını hesaplayamasın.
Sorunun ardından Ubisoft açıklama yaptı; "Merak etmeyin! Başarılı giriş yapamasanız da ödülleri hepinize vereceğiz. Arkanıza yaslanın ve gösterinin tadını çıkarın!" (Türkçeye çevrilmiştir.)

Büyük ihtimalle oyunu herkese verecekler ama teknik sorun yaşanması ve birçok insanın alamamasına rağmen yayını izlemesiyle beraber gayet güzel bir reklam yaptılar.

Not: Yazdıklarım tamamen tahminlerime dayalı olup herhangi bir kanıt veya suçlama belirtmemektedir.
Şahsen ben oturup izlemedim açtım Twitch'i bıraktım öylece ne nasıl olmuş beni ilgilendirmedi :). Bedavaya gelsinde sıkıntı yok :D

Katılmıyorum. Verilecek oyun günler öncesinden "resmî" olarak duyrulmuştu. Sorunun ana kaynağı ise; sunucular ve de oluşan yoğunluk. Deseydiler ki, indie bir oyunu veriyoruz; çoğu kişi almaya tenezzül bile etmezdi. Watch Dogs 2, her ne kadar mükemmel olmasa da, 3A (Triple A) ve üç yıl öncesinin çıkmış bir oyunu. Yani, alıp hâlen oynayabilirsiniz. Seveni de mutlaka vardır. Fırsatta bu fırsat.
Reklamı zaten başta verdiler. Onlarca Odyssey, New Dawn, Trials Rising ve benzeri oyunların anahtarları verildi. Çok çok küçük bir kitleyi kapsıyordu ama güzeldi.

Ubisoft gibi bir firma için oyunu bedavaya vermek bir sorun teşkil etmez. Watch Dogs 2 dediğimiz oyunun yükselişi zaten bitmişti, yerinde saymaya başlamıştı. Bu bana her şeyin arkasında bir bit yeniği aramayı benimsetti. Yani adamlar elbette bunu reklam için yaptılar amaçları bu zaten ama bilerek sorun çıkarttılar falan aşırı bir komplo teorisyenliği oluyor.

Bedava baklava almaya çalışırken yere düşüp show habere "ayıya bakın" başlığıyla çıkmışım gibi hissettim. Bugisoft yine yaptı yapacağını. Mezarcılar olarak bunun hesabını free WD2 için üç beş tane hesap açıp, karaborsada ciklet karşılığında satarak ödeteceğiz.

Twitch yayını devam ederken 400.000 üstünde izleyen gözüküyordu. Ubisoft'un kendi sitesi üzerinden oluşan rakamı bilemiyorum tabi. Fakat iyi bir reklam olduğu doğru. Yoğunluktan kaynaklı duruma karşı yaptıkları açıklamanın da ayrıca hoş olduğunu düşünüyorum. Hafızaları tazelersek; Notre Dame Katedrali yandığı için Assassin's Creed: Unity dağıtmış bir firmadır.

Yeni konular

Geri
Yukarı