UBS'den yazılım ve mühendislik öğrenmeyin uyarısı

Makaleler
42
İsviçre'nin en büyük varlık yöneticisi ve bankası olan UBS, yazılım ve teknoloji mühendisliği (stem) alanındaki derecelerin hızla gelişen yapay zeka sayesinde değerini yitirebileceği ve önemsiz hale gelebileceği konusunda uyardı.

Kaynak;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu sırada bilgisayar programcılığı okuyan ben.

En büyük pişmanlığım gelmeseydim keşke ama ne yaparım geldik bir kere.

NPC olursan işin gider. Kendini geliştirmeye bak, internetten kopyala yapıştır yapan adam değil Stackoverflow'da cevap veren adam olursan yapay zeka mapay zeka kolay kolay bir şey yapamaz.

İsviçre'nin en büyük varlık yöneticisi ve bankası olan UBS, yazılım ve teknoloji mühendisliği (stem) alanındaki derecelerin hızla gelişen yapay zeka sayesinde değerini yitirebileceği ve önemsiz hale gelebileceği konusunda uyardı.

Kaynak;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Biz ne yapacağız o zaman?

Biz ne yapacağız o zaman?

@Shimada Sensei en doğrusunu söylemiş. Tehdidin farkında olup kendini geliştirmek ve diğerlerinin arasından sıyrılacak kararlar vermeniz lazım.

Yazılımcılık ve teknoloji mühendisliği bitmeyecek ama "kanka yazılım öğreniyon yurtdışına gidiyon" diyen NPC'lerin çoğu elenecek.

En büyük pişmanlığım gelmeseydim keşke ama ne yaparım geldik bir kere.

Yön değiştirebilirsin, ccna vs gibi sertifikalara yönellirsin ilgin alakan varsa.

"Kanka yazılım öğreniyon yurt dışına gidiyorsun" diyen NPC'lerin çoğu elenecek.

O NPC'lerden birine örnek.

Tahmin edilmesi kolay bir şeydi bu. Yapay zeka çok kısa bir sürede inanılmaz bir seviyede gelişti ve hızla gelişmeye devam ediyor. Yazılım ve mühendislik biter mi? Hayır. Ama yapay zekanın bu söktörlere ağır bir darbe vuracağı kesin. Sadece bu ikisi olsa yine iyi aslında, ucuz kurtuluruz.

Şöyle bir üzücü gerçek var ki burada "NPC olmazsanız sıkıntı yaşamazsınız." diyen insanların çoğu(bu insanların yazılım alanında eğitim aldıklarını/çalıştıklarını varsayıyorum) bu alanda gelecekte iş bulamayacaklar, bulsalar bile ekonomik olarak pek rahat olmayacaklar. Tabii ki tamamen sektörün ölmesi muhtemel değil ancak yazılımcıya olan ihtiyacın azalıma gitmesi zaten aşırı kalabalıklaşan yazılımcı piyasasına büyük darbe vuracak, bu NPC dediğiniz elemanlar şu an bile iş bulamıyor zaten. Bulsalar bile asgari ücrete veya bir tık üstüne çalışıyorlar. Onlar çoktan elendi.

Son düzenleme:
Daha bu türlü bir gelişme için fazla erken en azından yapılsa bile öyle her bankanın bu teknolojiyi entegre etmesi bunun güvenlik işi vs. derken hemen olmayacak iş . yapay zeka bütün iş kategorileri için insana kolaylık bir yandanda işsizlik vadediyor, şu an tanıdığım webciler webciliğin ileri vadede bir getirisi olmadığını yazılımdan anlamayan birinin bile yapay zeka sayesinde bir webciden daha kaliteli iş çıkardığını söylüyor. Benim şahsi düşüncem bu gibi projelerin artmasıyla beraber en çok revaçta olacak meslek siber güvenlik olacak şu an bile bug bounty vs. derken piyasada akla hayale sığmayacak paralar dönüyor bir diğer revaçta olacağını düşündüğüm ise elektrik elektronik kategorisi, teknoloji gelişip insanların yerini aldıkça bu teknolojiyi donanımsal olarak tamir etme bakım yapma gibi becerilere sahip işçiye ihtiyaç olacak gibi, tabii bunlar uzun vadelik düşünceler ne zaman olur bilmemekteyim.

Geri
Yukarı