Ubuntu 19.04 LTS ile Oyun Oynamak

Windows daha fazla FPS verir. Windows 10 için sisteminiz tam olarak yetersiz ise Windows 8.1 deneyin.
Windows 8.1 de kullandım. 1909 güncellemesinde hiçbir problem yoktu (iddia eden tanıdıklarım da şaşırmıştı) ancak 2004 güncellemesinden sonra ayarları uygulamama rağmen ciddi yavaşlama söz konusu.

ETS 2 ve CS:GO'nun Linux desteği var. Linux desteği olmayan oyunlar için Steam Proton ile Anti Cheat programları kullanmayan oyunların çoğunu çalıştırabilirsiniz. Steam dışı oyunlar için Lutris kullanabilirsiniz veya .exe dosyasını Steam'e Steam dışı oyun olarak ekleyip Proton ile çalışmaya zorlayıp çalıştırabilirsiniz. Steam dışı oyun yöntemi ile FurMark, Cinebench R15 ve R20'yi çalıştırabiliyorum. Eğer AMD ekran kartınız varsa bazı oyunlarda Windows'a göre daha fazla FPS almanız mümkün. Ayrıca tekrar Windows'a dönmeyecekseniz 2TB HDD'nizi ext4 dosya sistemine çevirmenizi şiddetle öneririm. NTFS'e göre daha hızlı ve Proton NTFS dosya sistemini pek sevmiyor.

ETS 2 ve CS:GO'nun Linux desteği var. Linux desteği olmayan oyunlar için Steam Proton ile Anti Cheat programları kullanmayan oyunların çoğunu çalıştırabilirsiniz. Steam dışı oyunlar için Lutris kullanabilirsiniz veya .exe dosyasını Steam'e Steam dışı oyun olarak ekleyip Proton ile çalışmaya zorlayıp çalıştırabilirsiniz. Steam dışı oyun yöntemi ile FurMark, Cinebench R15 ve R20'yi çalıştırabiliyorum. Eğer AMD ekran kartınız varsa bazı oyunlarda Windows'a göre daha fazla FPS almanız mümkün. Ayrıca tekrar Windows'a dönmeyecekseniz 2TB HDD'nizi ext4 dosya sistemine çevirmenizi şiddetle öneririm. NTFS'e göre daha hızlı ve Proton NTFS dosya sistemini pek sevmiyor.
Verdiğiniz cevap için çok teşekkürler. AMD RX 570 kullanıyorum. Daha önceki deneyimimde Spotify'da yeşil çizgiler görmem ve bazı sürücülerin AMD sürücüsü ile çakışması (Windows 10'da Auros ve Radeon Software gibi), Microsoft Teams kullanma zorunluluğum ve bazı oyunlar için Windows kurmuştum. Vizeler bitince ilk işim Linux kurmak olacak 👍🏻

Merhaba,
Halihazırda bilgisayarımda Windows 10 Pro 2004 sürümü bulunmakta. Nispeten güncel bir sisteme sahip olsam bile masaüstündeki gecikme, oyun oynama esnasında FPS değerinin işletim sistemi kaynaklı olduğunu düşündüğüm çakılmaları neticesinde bilgisayarımı başlıkta yazdığım Ubuntu sürümüne güncellemek istiyorum. Ancak bu geçişte aklımı karıştıran bazı durumlar var:
1- CS:GO oynamayı bırakamıyorum, bu işletim sisteminde herhangi bir problemi kaldı mı?
2- ETS 2 için multiplayer artık kullanmasam da olur ancak aldığım DLC'ler sorunsuz çalışır mı?
3- 2 TB diskin 1 veya 1.2 TB'ı yakın zamanda dolacak, herhangi bir problem yaşar mıyım (Windows'u bıraktıracak kasmalara benzer durumlardan bahsediyorum)?
4- Dizinleri saydırma, disk temizliği, antivirüs programını güncel tutma, 6 ayda bir toz alma gibi durumlara dikkat eden biriyim. Ubuntu'da uygun çözümlerle sıkıntı yaşayan var mıdır?

İyi günler dilerim.
1- CSGO Linux üzerinde daha iyi çalışıyor diye biliyorum, benim için öyle oldu çoğu kişi için de durum öyle gibi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
NOT: ESEA, Faceit gibi servisler Linux üzerinde çalışmamaktadır.
2- ETS2 Linux üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır (DLC'ler dahil). Eğer Truckers MP oynamak isterseniz şuradaki linkten Truckers MP Linux Launcher'ını indiriniz: lhark/truckersmp-cli .Kurmakta zorlanırsanız yardımcı olabilirim.
3- Yok yaşamazsınız ext4 dosya sisteminin fragmantasyon sorunu yoktur. Dosyalar disk üzerinde her zaman düzenli bir şekilde durur, ekstra bir işlem yapmanız gerekmez.
4- Disk temizliği sistem logları için otomatik olarak yapılır, onun dışında home klasörünüzde oluşan program dosyalarını (mesela tarayıcı geçmişi gibi) kendiniz temizlemeniz gerekir. Anti-virüs kurmanıza gerek yoktur Ubuntu üzerinde Firewall aktive etmeniz yeterlidir. Onun dışında programlarınızı güncel tutmaya çalışın bir sıkıntı yaşamazsınız.

Verdiğiniz cevap için çok teşekkürler. AMD RX 570 kullanıyorum. Daha önceki deneyimimde Spotify'da yeşil çizgiler görmem ve bazı sürücülerin AMD sürücüsü ile çakışması (Windows 10'da Auros ve Radeon Software gibi), Microsoft Teams kullanma zorunluluğum ve bazı oyunlar için Windows kurmuştum. Vizeler bitince ilk işim Linux kurmak olacak 👍🏻
OpenCL veya ROCm kullanmıyorsanız AMD driverlerini kurmanızı tavsiye etmem. Kerneldeki açık kaynak kodlu driverler daha iyi.

OpenCL veya ROCm kullanmıyorsanız AMD driverlerini kurmanızı tavsiye etmem. Kerneldeki açık kaynak kodlu driverler daha iyi.
Kesinlikle katılıyorum, AMDGPU-PRO sürücüsü zaten AMDGPU sürücüsünü kullanıyor fakat ekstra birkaç özellik ekliyor. Bu özelliklere ihtiyacınız yoksa AMDGPU-PRO kurmaya gerek yok sadece mesa (OpenGL) ve radeon-vulkan (Vulkan) kurmanız yeterli.

Teams Linux üzerinde çalışıyor, şahsen her ne kadar sevmesem de ben de kullanıyorum. Spotify yeşil çizgi sorunu xorg.conf dosyasının yanlış ayarlanmasından oluşmuş olabilir, eğer tekrardan yaşarsanız yeni bir konu açarsınız. Sadece Windows üzerinde çalışan birkaç oyunu Linux üzerinde çalıştırabilirsiniz, hangi oyunları oynamak istediğinizi yazarsanız yardımcı olabiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı