Ubuntu 20.04 Sunucudan Dosya İndirme

Cem KARADEMİR

Kilopat
Yer
Muğla
Daha fazla  
Meslek
Sınıf Öğretmeni
Merhabalar,
1 haftadır sanal sunuculara merak sardım. Oralara dosyalar indiriyorum, oluşturuyorum.
AWS (Amazon Web Services) üzerinden Ubuntu 20.04 sanal bir sunucu kurdum.
Bu sunucuya oluşturduğum dizindeki bir dosyayı, kendi bilgisayarıma indirmek istiyorum.
Bunun için şu komutu denedim:

root@ip-1XX-XX-X-120:~# scp -i private_key.pem [email protected]:/DOSYAM/CMakeLists.txt /root/downloads

scp komutu özellikle AWS gibi sunucularda Private Key istiyormuş. Bu yüzden sunucunun bana verdiği key dosyasını (pem dosyası) İndirilenler klasörüne indirdim.
Key dosyamın ismi: private_key.pem

İndirmek istediğim dosya yukarıda anlaşılacağı üzere bir txt dosyası. Bu komutu girdikten sonra böyle diyor:
Kod:
Warning: Identity file private_key.pem not accessible: No such file or

directory.

[email protected]: Permission denied (publickey).

Bana yardımcı olabilecek var mı acaba bu konuda?

(X harfleri güvenlik açısından bilinçli olarak koyulmuştur.)
Not: İndirmek istediğim yerel bilgisayarın işletim sistemi Windows 7.
Merhabalar,
1 haftadır sanal sunuculara merak sardım. Oralara dosyalar indiriyorum, oluşturuyorum.
Bu sunucuya oluşturduğum dizindeki bir dosyayı, kendi bilgisayarıma indirmek istiyorum.

root@ip-1XX-XX-X-120:~# scp -i private_key.pem [email protected]:/DOSYAM/CMakeLists.txt /root/downloads

scp komutu özellikle AWS gibi sunucularda Private Key istiyormuş. Bu yüzden sunucunun bana verdiği key dosyasını (pem dosyası) İndirilenler klasörüne indirdim.

İndirmek istediğim dosya yukarıda anlaşılacağı üzere bir txt dosyası. Bu komutu girdikten sonra böyle diyor:
Kod:

directory.

Galiba sorunumu çözdüm. Öncelikle root kullanıcısında iken güncellemeleri ve yükseltmeleri yapıyoruz:
apt-get update
Merhabalar,

Kod:

directory.

Galiba sorunumu çözdüm. Öncelikle root kullanıcısında iken güncellemeleri ve yükseltmeleri yapıyoruz:
apt-get update
apt-get upgade

Ardından sunucumuzu dış erişime açmamız gerekiyor:
cd /etc/ssh
nano sshd_config komutlarını yazıyoruz.
Karşımıza gelen akışta bilgisayarımızın yön tuşlarını kullanarak aşağıya geliyoruz.
"#PermitRootLogin pass__root" kısmını bularak şu şekilde düzenliyoruz:
PermitRootLogin yes (Başındaki kare sembolü de silinecek).
Yine yön tuşlarıyla aşağıya inerek:
"PasswordAuthentication no" kısmını bulup:
PasswordAuthentication yes şeklinde düzenliyoruz.
Ctrl + x yaparak kaydediyoruz. Çıkan ekran yes diyerek onay verip işlemi tamamlıyoruz.

service sshd restart komutuyla sistemi baştan başlatmış oluyoruz.

Sunucumuz için bir şifre alacağız:
passwd root komutuyla bir şifre alıyoruz.

İşlemimiz tamamlandı. Ben WinSCP programı kullanarak sunucuma masaüstünden erişim sağlıyorum. Farklı programlar da mevcut.
Programa yeni giriş yaparak IP kısmına sunucumuzun adresini, Port 22 standart, kullanıcı adına root ve şifremizi de girerek sunucumuza giriş sağlıyoruz.

Umarım tam olarak anlatabilmişimdir. İyi sosyaller. :)

Dosya Ekleri

• haydaaa.jpg
    haydaaa.jpg
    111,8 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
Buralarda kimsenin beni olmaması şaşırtıyor. Yaptığınız evet size erişim verecektir ama anahtar çifti (sizin key dediğiniz) giriş yapmak için çok daha güvenli bir yöntem. Özellikle ben kendi evimden port yönlendirme ile genel erişime açtığım sunucuda kesinlikle anahtar çifti ile giriş yapıyordum. Ayrıca güvenlik açısından root hesabına (PermitRootLogin dediğiniz) giriş yapmayı devre dışı bırakmak daha mantıklı. (Tabii ikincil bir hesap oluşturmak şart.) Sunucuma birkaç defa saldırı olması üzerine ben hem şifre ile giriş yapmayı hem de root hesabı ile giriş yapmayı devre dışı bıraktım.

Anladığım kadarıyla bu işi zevkine yapıyorsunuz ama ssh/sftp güvenliği için yapılması gerekenleri bir araştırın derim.

Öncelikle okuyup zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Evet biraz hobi amaçlı başladım ama inanılmaz bir şekilde içine çekti. Neler yapılabilir burada üzerine gidiyorum daha çok. Dediklerinizi de dikkat alacağım. Evet sunucunun güvenliğini kendi elimle aslında devre dışı bıraktım. Anahtar çifti üzerine yoğunlaşcağım. İyi sosyaller 🙏

Yeni konular

Geri
Yukarı