Çözüldü Ubuntu 20.04 WI-FI6 AX200 kopuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ernu

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 2 aydır Ubuntu 20.04 kullanmaktayım. Bugüne kadar Wi-Fi ile ilgili hiçbir sorun yaşamamıştım. Fakat bu sabah itibarıyla Wi-Fi sürekli olarak kopuyor. Ağa bağlı diğer laptop, telefon vb. cihazlarda herhangi bir problem yok. Aşağıda inxi -NX0 çıktısını görebilirsiniz.

[CODE title="inxi -Nx0 çıktısı"]Network: Device-1: Intel Wi-Fi 6 AX200 driver: iwlwifi v: kernel port: efa0 bus ID: 02:00.0[/CODE]

Problem tespitini nasıl yapabilirim? Ne önerirsiniz?
Teşekkürler,

Çözüm
Power Management: On

Yakın zamanda çekirdeğin 5.4 serisinden, 5.8 serisisine geçiş yapmışsın. Belki sorun bununla ilgili olabilir. Ama bununla ilgili bir şey yapmadan önce, aşağıdaki komutlarla ağ yöneticisi için kablosuz aygıt güç yönetimini pasifleştirmeyi deneyebilirsin.

Kod:
echo -e '[connection]\nwifi.powersave = 2' | sudo tee /etc/NetworkManager/conf.d/default-wifi-powersave-on.conf

Kod:
sudo service network-manager restart

Mar 05 14:10:27 linux kernel: iwlwifi 0000:02:00.0: Direct firmware load for iwlwifi-cc-a0-56.ucode failed with error -2

Sorun yukarıdaki şekilde çözülmezse, aşağıdaki komutla firmware sorunu için geçici bir düzeltme uygulamayı denersin, ardından sistemi yeniden başlatırsın.

Kod:
sudo ln -s /lib/firmware/iwlwifi-cc-a0-55.ucode /lib/firmware/iwlwifi-cc-a0-56.ucode

iwlwifi-cc-a0-56.ucode isimli herhangi bir firmware linux-firmware kaynak sayfasında dahi yok, sanırım mevcut çekirdek ile ilgili bir bug var. kernel/git/firmware/linux-firmware.git - Repository of firmware blobs for use with the Linux kernel

Daha da olmazsa, sistemini çekirdek 5.4.x serisi döndürürüz.
Acaba sürüm güncellemesi gelmiş olabilir mi? Güncellemeleri denetlemenizi öneririm. Sorun çözülmezse Wi-Fi kartınızın güncellemelerini kontrol edin. Olmazsa daha eski bir yerel yansı kullanmanızı öneririm.

Artı -1 Eksi
Sabah bir güncellemeler geldi ubuntudan ama onları bekletirken zaten sorunu yaşamaya başladım, sonra belki ondandır deyip gelen o güncellemeleri kurup yeniden başlattım ama işe yaramadı. Ben de şimdi internetten güncel sürücülerine bakıyorum ax200'ün

Sabah bir güncellemeler geldi ubuntudan ama onları bekletirken zaten sorunu yaşamaya başladım, sonra belki ondandır deyip gelen o güncellemeleri kurup yeniden başlattım ama işe yaramadı. Ben de şimdi internetten güncel sürücülerine bakıyorum ax200'ün
Bakın hocam bulursanız kurun olmazsa 19.04 veya 18.04 deneyin.

Artı -1 Eksi
Bakın hocam bulursanız kurun olmazsa 19.04 veya 18.04 deneyin.
Onlara geçmem biraz zor hocam 😀 20.04 üzerinde çalıştığım birçok kurulu yazılım ve framework vs. var, indirgeme işlemini nasıl yaparım yaptığımda onlar çalışır mı büyük risk. Mecbur 20.04 için bir çözüm arayacağız 😅

Onlara geçmem biraz zor hocam 😀 20.04 üzerinde çalıştığım birçok kurulu yazılım ve Framework vs. var, indirgeme işlemini nasıl yaparım yaptığımda onlar çalışır mı büyük risk. Mecbur 20.04 için bir çözüm arayacağız 😅

Ya hocam o zaman eğer sorun devam ederse 20.04 sürümünü bir kez daha yüklemeniz mümkün mü? Olursa öyle deneyelim eğer yine sorun olursa bakarız ama keşke bir de 19 ya da 18 sürümünü denesek iyi olurdu bir sorun çıkartıyor mu? Acaba o sürümler mesela 20.04 de olan bu Wi-Fi sorunu eğer onlarda olmazsa büyük ihtimalle 20.04 yeni çıkmasından dolayı olabilir bir de hocam Wi-Fi sürücüsünü buldunuz mu?

Artı -1 Eksi
Ya hocam o zaman eğer sorun devam ederse 20.04 sürümünü bir kez daha yüklemeniz mümkün mü? Olursa öyle deneyelim eğer yine sorun olursa bakarız ama keşke bir de 19 ya da 18 sürümünü denesek iyi olurdu bir sorun çıkartıyor mu? Acaba o sürümler mesela 20.04 de olan bu Wi-Fi sorunu eğer onlarda olmazsa büyük ihtimalle 20.04 yeni çıkmasından dolayı olabilir bir de hocam Wi-Fi sürücüsünü buldunuz mu?

Intel'in sayfasından buldum. Şimdi bunu yüklemeye çalışacağım. Eğer yapamazsam, 1 hafta önce sistem yedeğini almıştım "Timeshift" yazılımı üzerinden geriye dönüş yapıp, deneyeceğim.

Güncelleme ile birlikte firmware sorunu oluşmuş olabilir, farklı ihtimallerde var. Aşağıdaki komutların çıktılarını paylaş bakalım.

Kod:
inxi -SNnxxz
dmesg | egrep 'firm|iwl'
journalctl -b -k | grep iwl
journalctl -b -u NetworkManager
iwconfig
dpkg -l | grep linux-image

Yeni konular

Geri
Yukarı