Ubuntu 20.10 ekranın sönüp aydınlanması

Windows 8.1 düzeltme yamalarını, güvenlik güncellemelerini ve Microsoft Defender güncellemelerini hala alıyor. Yani hala güvenli. Sistem kullanımı da düşük, hafif bir işletim sistemi. Windows 10 kadar da hizmet barındırmıyor. 8.1'de hard disk kullanım sorunu da yok. Hard disk ile gayet sorunsuz çalışıyor. Lütfen yanlış bilgilendirme yapmayalım.

Sıkıntı Linux desteği ile alakalı değil. Distro'nun sürümüyle alakalı. Windows'da da zaman zaman sürümle alakalı problemler çıkabiliyor. Hem çok güzel destek alan güzel distrolar var. Ubuntu'nun 20.04 sürümü de gayet stabil. Windows mu yoksa Linux distrosu mu gerisi zevke kalmış bir şey ikisi de iyi ve güzel. Sizin yorumunuz da yanlış bilgilendirme. 🙂

Her Windows sürümün'de hard diskler sıkıntı çıkarıyor. Uzun kullanım'da disk birleştirmeli yapılmalı çünkü NTFS dosya sistemi parçalanıyor zamanla yapılmazsa Sistem'de yavaşlamalar yavaş açılmalar görülür.

Her Windows sürümün'de hard diskler sıkıntı çıkarıyor. Uzun kullanım'da disk birleştirmeli yapılmalı çünkü NTFS dosya sistemi parçalanıyor zamanla yapılmazsa Sistem'de yavaşlamalar yavaş açılmalar görülür.
Eski 10 yıllık netbookumda (Atom n2600, 2 Gb ram, 320gb HDD) ve babamın 6 yıllık ortalama laptopunda ( 2. nesil i5, 8gb ram, 1TB HDD) 8.1 yüklü ne bir yavaşlama ne de bir sorun var. Uzun süreçte çok hor kullanılırsa disk dediğiniz gibi disk birleştirme yapılmalı. Ama benim bildiğim arada Windows bunu sorun olduğu zaman arka planda yapıyor. Yapmasa bile dediğim gibi 2 bilgisayar yıllardır sorunsuz, stabil ve olması gerektiği kadar hızlı. Virüs falanda kapmadı. Bende imzadaki özelliklere sahip kendi laptopumu 3.5 yıl HDD ile kullandım. Windows 10 ile kullanmama rağmen hiç bir sorun olmadı.

Son düzenleme:
Eski 10 yıllık netbookumda (atom N2600, 2 GB RAM, 320GB HDD) ve babamın 6 yıllık ortalama laptopunda ( 2. nesil i5, 8 GB RAM, 1TB HDD) 8.1 yüklü ne bir yavaşlama ne de bir sorun var. Uzun süreçte çok hor kullanılırsa disk dediğiniz gibi disk birleştirme yapılmalı. Ama benim bildiğim arada Windows bunu sorun olduğu zaman arka planda yapıyor. Yapmasa bile dediğim gibi 2 bilgisayar yıllardır sorunsuz, stabil ve olması gerektiği kadar hızlı. Virüs falanda kapmadı. Bende imzadaki özelliklere sahip kendi laptopumu 3.5 yıl HDD ile kullandım. Windows 10 ile kullanmama rağmen hiçbir sorun olmadı.

Windows bunu arkada yapıyor fakat pek iyi yapmıyor o&o disk defrag ile denetleme yapın tam sonuç orataya çıkar eminim 30% parçalanmıştır diskiniz.
Eski 10 yıllık netbookumda (atom N2600, 2 GB RAM, 320GB HDD) ve babamın 6 yıllık ortalama laptopunda ( 2. nesil i5, 8 GB RAM, 1TB HDD) 8.1 yüklü ne bir yavaşlama ne de bir sorun var. Uzun süreçte çok hor kullanılırsa disk dediğiniz gibi disk birleştirme yapılmalı. Ama benim bildiğim arada Windows bunu sorun olduğu zaman arka planda yapıyor. Yapmasa bile dediğim gibi 2 bilgisayar yıllardır sorunsuz, stabil ve olması gerektiği kadar hızlı. Virüs falanda kapmadı. Bende imzadaki özelliklere sahip kendi laptopumu 3.5 yıl HDD ile kullandım. Windows 10 ile kullanmama rağmen hiçbir sorun olmadı.

NTFS dosya sistemi çok kötü ve artık Windows'un Kerneli'de eskidi Windows bitik bir işletim sistemi eskimiş artık.

En kötü bilgisayarlar'da bile Linux'su su gibi çalıştırabiliyorken Windows ile bilgisayarı ağlata ağlata çalıştırıyorsun.

Windows bunu arkada yapıyor fakat pek iyi yapmıyor o&o disk defrag ile denetleme yapın tam sonuç orataya çıkar eminim 30% parçalanmıştır diskiniz.

NTFS dosya sistemi çok kötü ve artık Windows'un Kerneli'de eskidi Windows bitik bir işletim sistemi eskimiş artık.

En kötü bilgisayarlar'da bile Linux'su su gibi çalıştırabiliyorken Windows ile bilgisayarı ağlata ağlata çalıştırıyorsun.
NTFS dosya sistemi normal kullanıcılar için daha uygun ancak sunucular için yetersizdir. Ext4 dosya sisteminde kullanıcı uygulama verilerinin bile nerede olduğunu zor anlıyor. Yok usr opt. Ancak Ext4 dosya sistemi sunucular ve çoklu kullanıcılı sistemler için daha uygundur.

NTFS dosya sistemi normal kullanıcılar için daha uygun ancak sunucular için yetersizdir. Ext4 dosya sisteminde kullanıcı uygulama verilerinin bile nerede olduğunu zor anlıyor. Yok usr OPT. Ancak ext4 dosya sistemi sunucular ve çoklu kullanıcılı sistemler için daha uygundur.

Ext4 daha iyi bir dosya sistemidir ve daha hızlıdır.
NTFS dosya sistemi hard disklerin ömrünü kısaltan ve SSD olmadan çalışamayan kötü bir dosya sistemi.

Ayrıca Linux'de o Windows'da olan gereksiz saçma sapan telemetry hizmetleri arkada çalışan CPU'yu sömüren gereksiz saçma sapan cortana hizmetleri Linux'da yok ve ayrıca Linux'un RAM kullanımı Windows 10 ve 8.1 ile kıyaslanırsa gerçekten çok az ben Oyunlar'da Linux'de daha yüksek FPS alıyorum FPS Sorunum'da yok GTA 5'i Windows'da sürüne sürüne en fazla 30 FPS alıyorken Linux'de 35 40 FPS alıyorum ki bu benim için çok iyi bir FPS Superlite'de en iyi FPS'i 30 35 yakaladım.

Açılış hız farkı bile var Linux kullanırken hard disk ile SSD hızını yakalıyorsun. SSD kullanırken bile yavaş açılan Windows. Berbat bir işletim sistemi.

Ve Linux Kadar'da güvenli bir işletim sistemi değildir.

Ext4 daha iyi bir dosya sistemidir ve daha hızlıdır.
NTFS dosya sistemi hard disklerin ömrünü kısaltan ve SSD olmadan çalışamayan kötü bir dosya sistemi.

Ayrıca Linux'de o Windows'da olan gereksiz saçma sapan telemetry hizmetleri arkada çalışan CPU'yu sömüren gereksiz saçma sapan cortana hizmetleri Ubuntu'da yok ve ayrıca Linux'un RAM kullanımı Windows 10 ve 8.1 ile kıyaslanırsa gerçekten çok az ben Oyunlar'da Linux'de daha yüksek FPS alıyorum FPS Sorunum'da yok GTA 5'i Windows'da sürüne sürüne en fazla 30 FPS alıyorken Linux'de 35 40 FPS alıyorum ki bu benim için çok iyi bir FPS Superlite'de en iyi FPS'i 30 35 yakaladım.

Açılış hız farkı bile var Linux kullanırken hard disk ile SSD hızını yakalıyorsun. SSD kullanırken bile yavaş açılan Windows. Berbat bir işletim sistemi.

Ve Linux Kadar'da güvenli bir işletim sistemi değildir.
Öncelikle Linux kadar güvenli olmamasının sebebi pazarın bir numarası olduğu için. Eğer Linux, Windows kadar kullanılsaydı şu an Linux'ta da antivirüsler kullanacaktık.

İkinci olarak Linux diye bir işletim sistemi yok ve tüm dağıtımlar aynı değil. Kullandığın tek dağıtım Lubuntu olunca Linux'a hızlı diyorsun. Windows gibi içinde pek çok araç ve kullanışlılık barındıran dağıtım olarak Deepin'i görüyorum. Şimdi Deepin de mi hızlı? En az Windows kadar Ram tüketir ve CPU harcar.

Telemetri hizmetleri olmasaydı şu anda Windows daha unstable olacaktı ve sen de Windows buglu deyip dalga geçecektin. Telemetrinin geliştirme amaçlı olması gerekir bilgi çalma amaçlı değil.

Son olarak Linux kullanıyorsun diye Windows'u eleştirmek zorunda değilsin. Ayrıca Linux kullanınca farklı olmuyorsun. İşletim sistemleri kolaylık için vardır. Hangisi kolayına gelirse onu kullanırsın.

Not olarak söyleyeyim ne Windows'u göm ne Linux'u göm. Objektif olursan senin yararına olacaktır​

Söylediklerinize ben katılmıyorum açıkçası Windows'a bitik demek çok yanlış bir söz olur. Linux Distroları'nı daha çok sevebilirsiniz saygım sonsuz. Windows'dan da şahsi olarak çok nefret edebilirsiniz ona da saygım sonsuz. Ama bitik bir işletim sistemi gibi tabirler yanlış yönlendirme oluyor. Yüzde 80'den fazla pazar payına sahip ve bu kadar yüksek rakama bu kadar yüksek donanım uyumu sağlayabilen ve oyun, günlük kullanım vs. deneyimleri oldukça gelişmiş sisteme söylemleriniz ağır bence. Elbette ki eleştirilecek yönleri var. Ben şahsen Linux Distrolarını da, Windows sürümlerini de çok seviyorum. Bir işletim sistemine de çok taraf yada hater olmayı çok doğru bulmuyorum. Ne kadar çeşitlilik o kadar güzellik düşüncesindeyim.

Öncelikle Linux kadar güvenli olmamasının sebebi pazarın bir numarası olduğu için. Eğer Linux, Windows kadar kullanılsaydı şu an Linux'ta da antivirüsler kullanacaktık.

İkinci olarak Linux diye bir işletim sistemi yok ve tüm dağıtımlar aynı değil. Kullandığın tek dağıtım Lubuntu olunca Linux'a hızlı diyorsun. Windows gibi içinde pek çok araç ve kullanışlılık barındıran dağıtım olarak Deep'in'i görüyorum. Şimdi Deep'in de mi hızlı? En az Windows kadar RAM tüketir ve CPU harcar.

Telemetri hizmetleri olmasaydı şu anda Windows daha unstable olacaktı ve sen de Windows buglu deyip dalga geçecektin. Telemetrinin geliştirme amaçlı olması gerekir bilgi çalma amaçlı değil.

Son olarak Linux kullanıyorsun diye Windows'u eleştirmek zorunda değilsin. Ayrıca Linux kullanınca farklı olmuyorsun. İşletim sistemleri kolaylık için vardır. Hangisi kolayına gelirse onu kullanırsın.

not olarak söyleyeyim ne Windows'u göm ne Linux'u göm. Objektif olursan senin yararına olacaktır​

Tabi canım çoğu dağıtımlar iyi değil zaten çoğusu buglu çoğusu aşırı RAM tüketiyor ama çoğu dağıtımlar aşırı hızlı aşırı stabil olabiliyor.

Arka'da çalışan o kadar çok gereksiz hizmet var ki mesela Windows cortana cortana Türkiye'de olmamasına rağmen Arka'da güç tüketiyor Windows 7'nin arama kısmı Windows 10'a nazaran daha iyi olmasına rağmen Windows Search 10'da daha fazla güç tüketiyor.

Ayrıca Ubuntu Debian gibi dağıtımlar'dada isteğe bağlı hata raporu gönderebiliyorsun ama bu Windows gibi arkada aşırı RAM ve CPU tüketmiyor hatta soruyor gönderiyim mi abi diye.

Ayrıca açık kaynak olması Linux'u daha güvenli yapıyor.

Neyse söyliyeceklerim bu kadar iyi akşamlar.

Söylediklerinize ben katılmıyorum açıkçası Windows'a bitik demek çok yanlış bir söz olur. Linux Distroları'nı daha çok sevebilirsiniz saygım sonsuz. Windows'dan da şahsi olarak çok nefret edebilirsiniz ona da saygım sonsuz. Ama bitik bir işletim sistemi gibi tabirler yanlış yönlendirme oluyor. Yüzde 80'den fazla pazar payına sahip ve bu kadar yüksek rakama bu kadar yüksek donanım uyumu sağlayabilen ve oyun deneyimi gelişmiş sisteme söylemleriniz ağır bence. Elbette ki eleştirilecek yönleri var. Ben şahsen Linux Distrolarınıda, Windows sürümlerinide çok seviyorum. Bir işletim sistemine de çok taraf yada hater olmayı çok doğru bulmuyorum. Ne kadar çeşitlilik o kadar güzellik düşüncesindeyim.
Kesinlikle. Linux forumlarında insanlar Windows'u gömünce abilerinden kopyala-yapıştır yapıp buraya da paylaşmış. Hiç bir işletim sistemi mükemmel değildir. Windows'un arkasında koskoca Microsoft, Linux dağıtımlarının arkasında ise yardım sever topluluk var. Bu yüzden kimseyi suçlayamayız. Yoksa @292941 'nin düştüğü şu hale düşeriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı