Çözüldü Ubuntu 22.04 LTS ile Wi-Fi görünmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ŞEMPANZE SEVER

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar Ubuntu Dual Boot kurdum, Windows tarafı tertemiz fakat Ubuntu'da Wifi seçeneği görünmüyor. İnternete telefon USB bağlantısıyla bağlanıyorum. İnternette biraz arattım çözümleri denedim ama işe yaramadı.

Şurdaki talimatları takip ettim fakat değişen bir şey olmadı:

Linux'ta yeniyim. Galiba sudo lshw -C network kodunun çıktısı lazım olabilir aşağı bırakıyorum.

Kod:
*-network UNCLAIMED      
       açıklama: Network controller
       ürün: Wireless 8265 / 8275
       üretici: Intel Corporation
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:02:00.0
       sürüm: 78
       genişlik: 64 bits
       saat: 33MHz
       kapasiteler: pm msi pciexpress cap_list
       yapılandırma: latency=0
       kaynaklar: bellek:fe900000-fe901fff
  *-network
       açıklama: Eternet interface
       ürün: RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
       üretici: Realtek Semiconductor Co., Ltd.
       bus info: pci@0000:03:00.0
       mantıksal ad: enp3s0
       sürüm: 15
       serial: 2c:fd:a1:ac:e1:38
       kapasite: 1Gbit/s
       kapasiteler: pm msi pciexpress msix bus_master cap_list eternet physical tp mii 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd 1000bt-fd autonegotiation
       yapılandırma: autonegotiation=on broadcast=yes driver=r8169 driverversion=6.5.0-27-generic firmware=rtl8168h-2_0.0.2 02/26/15 latency=0 link=no multicast=yes port=twisted pair
       kaynaklar: irq:29 ioport:d000(boyut=256) bellek:fe804000-fe804fff bellek:fe800000-fe803fff
  *-network
       physical id: c
       bus info: usb@1:1.1
       mantıksal ad: enxc65d87f8f15a
       serial: c6:5d:87:f8:f1:5a
       kapasiteler: eternet physical
       yapılandırma: autonegotiation=off broadcast=yes driver=rndis_host driverversion=6.5.0-27-generic duplex=half firmware=RNDIS device ip=192.168.124.237 link=yes multicast=yes port=twisted pair

Çözüm
Sorunun kaynağını anlayabilmemiz için bazı komutların çıktılarını paylaşmalısınız.

İlk komut sistem başladığından itibaren olan olan olayları görüntüler. Sisteme reset atın ve sorun yaşadığınızda bu komutun çıktısını paylaşın. Reset atmanız komutun kısa bir çıktı vermesini sağlar. Yine de uzun bir çıktı sağlar.
Kod:
sudo dmesg

İkinci komutumuz sisteme takılı olan aygıtlar ve aktif sürücülerin listesi. Eğer internet erişiminiz varsa bu işlemi hw-probe ile tek seferde yapabilirsiniz. İnternet erişiminiz yoksa da telefondan USB ile paylaşabilirsiniz.

Kod:
sudo -E hw-probe -all -upload

Bu komut sistem bilgilerinizi linuxhardware veritabanına anonim bir şekilde yükler ve size bir URL sağlar. Bu URL'yi bizimle paylaşın.

Eğer bu komutu kullanamıyorsanız, aşağıdaki komutları paylaşın.

Kod:
lspci
Kod:
lsusb
Kod:
lsmod
Kod:
uname -a
Hocam şimdi dediklerinizi yapmak için açtım laptopu wifi sorunu kendiliğinden düzelmiş :D Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa şurdaki çözümleri ayrı aryı denemiştim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Arkadaşlar Ubuntu Dual Boot kurdum, Windows tarafı tertemiz fakat Ubuntu'da Wi-Fi seçeneği görünmüyor. İnternete telefon USB bağlantısıyla bağlanıyorum. İnternette biraz arattım çözümleri denedim ama işe yaramadı.

Şurdaki talimatları takip ettim fakat değişen bir şey olmadı:

Linux'ta yeniyim. Galiba sudo lshw -C network kodunun çıktısı lazım olabilir aşağı bırakıyorum.

Kod:
*-network UNCLAIMED
 açıklama: Network controller
 ürün: Wireless 8265 / 8275
 üretici: Intel Corporation
 bus info: pci@0000:02:00.0
 sürüm: 78
 kapasiteler: pm msi pciexpress cap_list
 yapılandırma: latency=0
 kaynaklar: bellek:fe900000-fe901fff
 *-network
 ürün: RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
 üretici: Realtek Semiconductor Co., Ltd.
 bus info: pci@0000:03:00.0
 mantıksal ad: enp3s0
 sürüm: 15
 serial: 2c:fd:a1:ac:e1:38
 kapasite: 1Gbit/s
 kapasiteler: pm msi pciexpress msix bus_master cap_list eternet physical tp mii 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd 1000bt-fd autonegotiation
 yapılandırma: autonegotiation=on broadcast=yes driver=r8169 driverversion=6.5.0-27-generic firmware=rtl8168h-2_0.0.2 02/26/15 latency=0 link=no multicast=yes port=twisted pair
 kaynaklar: irq:29 ioport:d000(boyut=256) bellek:fe804000-fe804fff bellek:fe800000-fe803fff
 *-network
 physical id: c
 bus info: usb@1:1.1
 mantıksal ad: enxc65d87f8f15a
 serial: c6:5d:87:f8:f1:5a
 kapasiteler: eternet physical
 yapılandırma: autonegotiation=off broadcast=yes driver=rndis_host driverversion=6.5.0-27-generic duplex=half firmware=RNDIS device ip=192.168.124.237 link=yes multicast=yes port=twisted pair

Wi-Fi adaptörü mü kullanıyorsunuz? Öylesyse marka modeli nedir? Laptop kullanıyorsanız marka model nedir?

Son düzenleme:

Dosya Ekleri

• Screenshot from 2024-04-11 22-21-13.png
    Screenshot from 2024-04-11 22-21-13.png
    36,8 KB · Görüntüleme: 9
Sorunun kaynağını anlayabilmemiz için bazı komutların çıktılarını paylaşmalısınız.

İlk komut sistem başladığından itibaren olan olan olayları görüntüler. Sisteme reset atın ve sorun yaşadığınızda bu komutun çıktısını paylaşın. Reset atmanız komutun kısa bir çıktı vermesini sağlar. Yine de uzun bir çıktı sağlar.
Kod:
sudo dmesg

İkinci komutumuz sisteme takılı olan aygıtlar ve aktif sürücülerin listesi. Eğer internet erişiminiz varsa bu işlemi hw-probe ile tek seferde yapabilirsiniz. İnternet erişiminiz yoksa da telefondan USB ile paylaşabilirsiniz.

Kod:

Bu komut sistem bilgilerinizi linuxhardware veritabanına anonim bir şekilde yükler ve size bir URL sağlar. Bu URL'yi bizimle paylaşın.

Kod:
lspci
Kod:
lsusb
Kod:
lsmod
Kod:
uname -a

Kod:
sudo dmesg

Kod:

Kod:
lspci
Kod:
lsusb
Kod:
lsmod
Kod:
uname -a
Hocam şimdi dediklerinizi yapmak için açtım laptopu wifi sorunu kendiliğinden düzelmiş :D Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa şurdaki çözümleri ayrı aryı denemiştim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı