Ubuntu 22.04 LTS deneyimim

XuaQL

Decipat
Makaleler
1
Aslında uzun zamandır Ubuntu kullanmadım en son sanırım 18.04 veya 16.04 kullanmıştım onlarda da çok kalmamıştım.
Arch Linux kullanmaya başlamıştım ve hala kullanıyordum ki kullandığım bir program Arch Linux üzerinde hiçbir şekilde çalışmıyordu. Denemediğim şey kalmamıştı sanırım destek gelene kadar Debian veya Ubuntu tabanlı bir distro kullanmam lazımdı ve dedim ki Ubuntu neden olmasın uzun zamandır kullanmamıştım ve kuruluma başladım.
Başta flash üzerinden boot etmedi (benimle Flash'da da sorun olabilir emin değilim) çıkarıp taktım geri yeniden başlatınca sorun düzeldi ve sistemi kurdum diğer dağıtımlara kıyasla biraz daha uzun sürdü kurulumu. Kurulduktan sonra başta NVIDIA kartımı kurmak istedim terminalden değişik bir hata veriyordu sonra kurulduğunu ama kartı görmediğini anladım ve terminalden NVIDIA paketlerini gördüğümde open Source yazıyordu ya bu nouveau ya da NVIDIA'nın yayınladığı açık kaynak olan sürücüydü tam olarak anlamadım. Ubuntu sürücü yükleme yerine geldim oradan seçtiğimde kurulu diyordu kendim elle kaldırdım sonra kurmaya çalıştığımda hata yazısı olmadan sadece bir çarpı simgesi olan bir uyarı geliyordu 🥱 bilgisayarı yeniden başlattım düzelmedi tekrar başlattım sonra düzeldi kurulumu gerçekleştirdi. Sonrasında şükür ki kullanmaya başlayabildim en nefret ettiğim şey olan öncelikle Snapd'yi kaldırdım flatpak üzerinden Chromium kurdum arayüzü tuhaf gelmişti genelde GNOME ve KDE gibi arayüzü animasyonlu şeyler çok fazla kullanmadım genelde sade olan Xfce LXDE cinnamon gibi arayüzler kullanmıştım bu yüzden GNOME arayüzü tuhaf gelmişti ama zamanla alıştım açıkçası başta yaşattığı sorunlar dışında öyle aşırı bir sorunla karşılaşmadım ama kaynak kullanımı normal olarak fazla 1.4, 1.3 GB civarlarında RAM kullanıyor boşta ve pil kullanımı bir tık daha fazla geldi ama onun dışında bir sorun yaşamadım. Kullandığım her türlü şey sorunsuz çalışıyordu gündelik kullanıma gayet uygun LibreOffice gibi bazı programlar hazır geldi kendim elle kurmama gerek kalmadı bu yönden de iyiydi yani kısa ve özet gündelik kullanım için gayet uygun bir dağıtım. Tek sorunu biraz ağır bir dağıtım iyi ve orta bir bilgisayarınız varsa kullanabilirsiniz. Forumda buguntu gibi lakaplar takılmış kendisine evet bazı sorunlar yaşadım ama onun dışında kullanımımı engelleyecek bir sorun yoktu güncellemeleri de kurunca iyice toparlandı zaten. Kurmayı düşünen arkadaşlar için yazdım umarım yardımcı olur. İyi sosyaller herkese :)

Onun yerine Pop!_OS tavsiye ederim, Nvidia sürücüsü için ayrı ISO dosyası sunuluyor, kurulum da çok kısa sürüyor. Snapd ve gereksiz bloatware uygulamalar da yok. Ubuntu bir zamanlar iyiydi ama şu anki gidişatı pek iyi değil.

Yazdığınız mesajları paragraf şeklinde Türkçe yazım kurallarına uyarak yazarsanız daha okunaklı olur görüşündeyim hocam. ☝🏽

Emeğinize sağlık. 🙏🏼

Saygılarımla. 🌹

Doğrudur hocam da bu sıralar işim başımdan aşkın o yüzden hızlıca yazayım dedim ve zaten sonra ban aldım :D

Onun yerine Pop!_OS tavsiye ederim, NVIDIA sürücüsü için ayrı ISO dosyası sunuluyor, kurulum da çok kısa sürüyor. Snapd ve gereksiz bloatware uygulamalar da yok. Ubuntu bir zamanlar iyiydi ama şu anki gidişatı pek iyi değil.

Haklı sayılırsınız yakında Windows gibi telemetri alırlar diye korkuyorum telemetrisi var ama gönüllülük esası şu anda umarım zorunlu diye öyle bir hamle yapmazlar çünkü GNU Linux felsefesine aykırı zaten şu işi çözeyim direk Arch Linux kuracağım tekrardan :D

Yeni konular

Geri
Yukarı