Ubuntu Java JDK kurulumu

CruaLHawK

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar iyi günler. Dün bilgisayarıma Ubuntu 18.04 kurdum. Bugün de Java JDK ve Netbeans IDE kuracaktım. Bunları terminal üzerinden yapacaktım lakin kuramadım, bir hata ile karşılaştım. Kurarken izlediğim sıra şu şekilde;
  1. sudo apt-add-repository ppa:webupd8team/java
  2. sudo apt-get update
  3. sudo apt-get install oracle-java8-installer
  4. sudo gedit /etc/profile
  5. export JAVA_HOME=/usr/lib/jvm/java-8-oracle.
Hatayı ise daha ilk koddan alıyorum. Hata da şu şekilde;

N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '20auto-upgrades.ucf-dist' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'webupd8team-ubuntu-java-bionic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

Java JDK'yı düzgün kurabilmem için ne yapmam gerekiyor? Geçersiz dosya uzantısı ne anlama geliyor nasıl giderebilirim? Şimdiden teşekkürler..

Neden openjdk kurmuyorsun?
Kod:
apt install openjdk-8-jdk

Kurmana da gerek yok aslinda, tarball indirip herhangi bir yere koysan IDE'ye Java location i olarak orayi gostersen olur.

Neden openjdk kurmuyorsun?
Kod:

Kurmana da gerek yok aslinda, tarball indirip herhangi bir yere koysan IDE'ye Java location i olarak orayi gostersen olur.
Yazdığınız kodu uygulamaya çalıştığımda;
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '20auto-upgrades.ucf-dist' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'webupd8team-ubuntu-java-bionic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: Kilit dosyası /var/lib/dpkg/lock-frontend açılamadı - open (13: Erişim engellendi)
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root?

bu tarz bir şeyle karşılaşıyorum. Ne yapmam lazım?

Yazdığınız kodu uygulamaya çalıştığımda;
E: Kilit dosyası /var/lib/dpkg/lock-frontend açılamadı - open (13: Erişim engellendi)
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root?

bu tarz bir şeyle karşılaşıyorum. Ne yapmam lazım?

root degilsin cunku.

Kod:
sudo apt install openjdk-8-jdk

Nasıl ROOT olacağım peki? İnternettekileri deneyince "Yetkilendirme Hatası" alıyorum.

Bunlar cok temel seyler. Linux temel bilgiler yazip ogrenebilirsin.
sudo -> super user do anlamina gelir, root sifreni girip super user olarak bir seyler yapmana olanak saglar.

Kod:
sudo apt install openjdk-8-jdk

Yazdiktan sonra root sifreni yazinca yetki hatasi almaman gerekiyor.
Root oldum sonra yeniden denedim yine aynı hatayı aldım.

O halde lock u tutan baska bir sey var. Ubuntu'da program yukledigin (Software Manager olabilir adi ) acik kalmis olabilir mi? Ya da diger terminallerde install ettigin bir sey var mi? Paket yukleyen her seyi kapatip yeniden dener misin?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı