Ubuntu KDE ekran parlaklığı

Daha fazla  
İşlem yapmayınca bir süre sonra normal olarak ekran kararıyor fakat fareyi hareket ettirdiğimde tekrar eski parlaklığına dönmesi gerekirken öyle kalıyor, elimle tekrar parlaklığı yükseltmek zorunda kalıyorum, bunun bir çözümü var mı?

İşlem yapmayınca bir süre sonra normal olarak ekran kararıyor fakat fareyi hareket ettirdiğimde tekrar eski parlaklığına dönmesi gerekirken öyle kalıyor, elimle tekrar parlaklığı yükseltmek zorunda kalıyorum, bunun bir çözümü var mı?
Güç seçenekleri diye bir ayar var, oradan ekran parlaklığı süresini kapat.

Hocam peki ekran karardığında (kilitlenmeden) fareyi hareket erttirdiğimde tekrar aydınlatabileceğim bir ayar var mı ? Kararması güzel oluyor çünkü.
Ekran parlaktığı ayarından bunu yapabilmen lazım ama masaüstü sanırım? Eğer gözlerin yoruluyorsa başka bir tema kullanmayı denemek isteyebilirsin. Belki F.lux tarzı bir özellik var KDE'nin kendi içinde. Night light mı, night shift mi öyle bir şey olması lazım.

Ekran parlaktığı ayarından bunu yapabilmen lazım ama masaüstü sanırım? Eğer gözlerin yoruluyorsa başka bir tema kullanmayı denemek isteyebilirsin. Belki F. Lux tarzı bir özellik var KDE'nin kendi içinde. Night light mı, night Shift mi öyle bir şey olması lazım.

Hocam yanlış anlamışsınız, benim sorunum ekran bir süre kullanmayınca kilitlenmeden önce karardığında fareyi hareket ettirdiğimde ekranın tekrar eski parlaklığına dönmemesi ve karanlık (parlaklık en düşükte) kalması.

Hocam yanlış anlamışsınız, benim sorunum ekran bir süre kullanmayınca kilitlenmeden önce karardığında fareyi hareket ettirdiğimde ekranın tekrar eski parlaklığına dönmemesi ve karanlık (parlaklık en düşükte) kalması.
Anladım sorununu şimdi. Kubuntu kullanıyorsun sanırım? Hangi Kubuntu'yu kullanıyorsun? 20.04, 21.04?

3 ihtimal var.

1- Kernel sürümünden kaynaklı olabilir. Bu durumda kerneli değiştirmen oldukça kolay. Aşağıdaki komutları terminale yapıştır ve mainline aracına gir.
[CODE title="Ubuntu Kernel Utility"]sudo apt-add-repository -y ppa:cappelikan/ppa
sudo apt update
sudo apt install mainline
[/CODE]

Projenin asıl deposu:

1625133554500.png

Karşına çıkan arayüzden kolaylıkla yeni kernel sürümleri kurabilmen gerek.

[CODE title="Benim kernel sürümüm"]eronis@eronis-MS-7817:~$ uname -r
5.11.0-22-generic
eronis@eronis-MS-7817:~$
[/CODE]

2- Nvidia kart kullanıyor olabilirsin. Nvidia kart kullanmadığım için tam sorunun çözümünü parmakla gösteremem ama doğru yolu gösterebilirim. Gerek olursa Nvidia kullanan arkadaşlara da yönlendirebiliriz.

3- Buraya yazdığından yola çıkarak Ubuntu'nun içine apt ile KDE'yi harici kurduğunu çıkarıyorum? Eğer öyle bir şey yaptıysan sorunun nedeni bu da olabilir. GNOME ve KDE kütüphaneleri Ubuntu'da güzel birleşmiyorlar. Yani sorununun kaynağı KDE için direk Kubuntu kullanmamış olman da olabilir.
Ubuntu kullanıyorum hocam.

Fazla bilgi vermediğin için sadece tahminlerle konuşabiliyorum.

Buraya yazdığından yola çıkarak Ubuntu'nun içine apt ile KDE'yi harici kurduğunu çıkarıyorum?

Kusura bakma hocam Linux'ta yeni olduğum için hangi ayrıntıları vermem gerekli bilmiyordum. Evet KDE'yi dediğiniz gibi "sudo apt install kde-plasma-desktop" komutu ile kurdum ve AMD kullanıyorum. Fotoğraftaki kısımda da gdm3 yazanı seçmiştim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2021-07-01-15-13-22-496.jpeg
    Screenshot_2021-07-01-15-13-22-496.jpeg
    9,4 KB · Görüntüleme: 32

Geri
Yukarı