Ubuntu MATE ve Destek Durumu

piwi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Konu Linux olduğu zaman "destek", "ara sürüm", "LTS" kelimelerini sıkça duyuyorum. Bu başlıklar ile ilgili bir kaç merak ettiğim şey var.

Ubuntu ve Ubuntu MATE arasındaki fark nedir?
Ubuntu, Canonical Ltd tarafından destekli MATE ise community. Bunun avantaj-dezavantajı nedir?

Destek kesildiğinde ne olur? Yeni sürümüne güncellediğimde bilgilerim kayboluyor mu? Ya da yeni sürüme güncellemenin herhangi bir dezavantajı var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
MATE desktop environment. Yani arkada calisan Linux cekirdegi ile iletisime gecen ve senin ekranda gordugun her sey.

Esas Linux arkada calisan sey. Ubuntu o. MATE yalnizca on yuz.
Yani aslinda Ubuntu + MATE = Ubuntu Mate.
Ubuntu + LXDE = Lubuntu
gibi.
Zaten cogu populer distro birden fazla desktop environment secenegi ile gelir.

Community ile sirket arasinda net bir ayrim yapilamaz. Bazi durumlarda sirket olmasi daha iyidir, belli bir standarta oturtulur yazilim sirket bunyesinde. Ama sirketler de kar amaci guderler en nihayetinde. O sebeple birisi icin kesin daha iyidir denilemez.

Destek kesildiginde update almazsin.

Yeni surume guncelleme islemi her zaman risklidir. Stabilite bozulabilir. Bilgilerinin kaybolma riski var evet.

MATE desktop environment. Yani arkada calisan Linux cekirdegi ile iletisime gecen ve senin ekranda gordugun her sey.

Ubuntu + LXDE = Lubuntu
gibi.

Community ile sirket arasinda net bir ayrim yapilamaz. Bazi durumlarda sirket olmasi daha iyidir, belli bir standarta oturtulur yazilim sirket bunyesinde. Ama sirketler de kar amaci guderler en nihayetinde. O sebeple birisi icin kesin daha iyidir denilemez.

Yeni surume guncelleme islemi her zaman risklidir. Stabilite bozulabilir. Bilgilerinin kaybolma riski var evet.

Teşekkür ederim peki ne kullanmamı önerirsiniz ? Bunun için bir tavsiyeniz var mıdır ?

Ubuntu + LXDE = Lubuntu
gibi.

Şunu sormak istiyorum LXDE, Mate, KDE vs. bunlar topluluğa ait oluşumlar doğru mudur? Asıl bildiğimiz Canonical'in ki hangisidir?

Şunu sormak istiyorum LXDE, Mate, KDE vs. bunlar topluluğa ait oluşumlar doğru mudur? Asıl bildiğimiz Canonical'in ki hangisidir?

Ben MATE yi severim. Sadeligi hosuma gidiyor. Ama bana gore en iyisi KDE. Bu biraz kisisel tercih tabi.

Distro konusunda da ben Debian tabanli LTS distrolari kullaniyorum, genelde gerekmedikce update yapmam ben. Stabilite cok onemli. Eger kodu ben yazmadiysam calisan programa dokunmam : )

Canonical'in gelistirdigi Desktop environment Unity idi. Ama basarisiz oldular. Gnome a geri donduler.

Canonical daha önceden UNİTY adında bir masaüstü ortamı geliştiriyordu ve güzeldi. Ama geliştirmeyi bıraktılar. Şimdi Gnome masaüstü ortamı kullanıyorlar. Ama tabi diğer masaüstü ortamlarıda kurulabilir.
Masaüstü ortamlarının hepsi farklı topluluklar tarafından geliştiriliyor. Bunlara community diyoruz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı