Ubuntu nasıl?

Biz anlatmaktan bıktık siz anlamamaktan bıkmadınız:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Üzgünüm, gömülü linux sistem geliştiren biri olarak sizi anlamakta zorlanıyorum.

Üzgünüm, gömülü linux sistem geliştiren biri olarak sizi anlamakta zorlanıyorum.
Bakın, burada olay Wine'ın iyi olup olmaması veya sizin bilgi seviyeniz değil. Burada olay yeni birine Wine önermeniz. Attığım videoyu izleyin. Ayrıca native olmayan uygulamalar ne kadar sağlıklı olur ki? Luke abimiz çok güzel açıklamış.

Bakın, burada olay Wine'ın iyi olup olmaması veya sizin bilgi seviyeniz değil. Burada olay yeni birine Wine önermeniz. Attığım videoyu izleyin. Ayrıca native olmayan uygulamalar ne kadar sağlıklı olur ki? Luke abimiz çok güzel açıklamış.
Bakın yanında lutris yazıyor, bu program sizi wine bağımlı ayarlardan kurtarıp direkt olarak kurulacak programın hazır scriptlerini programa aktarıp kurulum işlemi yapıyor.
Direkt olarak wine kullan demedim zaten, sadece altyapısı wine üzerine kurulu.

Bakın yanında lutris yazıyor, bu program sizi wine bağımlı ayarlardan kurtarıp direkt olarak kurulacak programın hazır scriptlerini programa aktarıp kurulum işlemi yapıyor.
Direkt olarak wine kullan demedim zaten, sadece altyapısı wine üzerine kurulu.
Lutris kullanmadım ona bir şey diyemeyeceğim. Ancak Wine yazmışsınız hani. Bende de olan bir durum olarak genelde insanlar ilk yazılanı denerler hep(wine/lutris yazınca wine ilk seçenek gibi çıkıyor o anlamda). Şuan konu sahibi de anlamıştır gerçi Lutris kullanması gerektiğini.
Gerçi düz native programları kullanması taraftarıyım ben.

Oyun konusunda desteği var.

GTA 5 proton ile çalışabilir belki. Denemek gerekiyor.
Minecraft'ın desteği var.
ETS 2 desteği var.
PUBG Mobile desteği yok.
CS:GO desteği var.

Bilgisayarda tek yaptığın şey oyunsa? Windows'ta kal.
Bilgisayarda gerçekten bir şeyler yapıyorsan? Araştırma yapıyor yada bir konuda kendini geliştiriyorsan? Büyük arşivlerde dosyalarla uğraşıyorsan yada oyun dışında işlerle de uğraşıyorsan? Linux'a bir bakmanı tavsiye ederim. Ubuntu gayer iyi bir Linux dağıtımıdır ama orijinal Ubuntu'nun bazı sorunları olabiliyor. Linux Mint yada Pop OS! gibi dağıtımlara bakmanı tavsiye ederim önce. Yine de bunlar zevk meselesi. Belki Canonical'ın dağıtımının bu saydığım isimlerden daha çok seveceksin. Bu yüzden bunları millete sorma. Kendin dene.

Birçok distro var ve pek çok kişi Ubuntu tavsiye etmeyecek fakat başlangıç için deneyebilirsin. Sistem özelliklerin ve oynayacağın oyunları paylaşırsan daha iyi tavsiyeler verebiliriz.

Mesela GTA oynayamazsın fakat CS:GO oynayabilirsin.
Arkadaşlar Windows'tan sıkıldım Ubuntu nasıl, oyun konusunda falan desteği var mı?
Öncelikle kardeşim kendi sisteminde Ubuntu ben ise 2 sistemimin birinde Mint birinde ise Fedora kullanıyorum kardeşim bile Ubuntu kullanabiliyor. O Snapmiş yok arkasında Canonical varmış yani açıkçası ideolojik sebepler umrunuzda değilse sadece “Kardeşim Windowstan, görünüşünden, buglarından bıktım (Kardeşim Win11 de restart atamıyordu oyuzden kendisi araştırıp Ubuntu kurmayı becermiş)yeni birşeyler istiyorum.” Diyorsanız eğer Ubuntu gayet iyi. Steam (+Proton) kullanarak her oyunumu pynayabiliyorum şu ana kadar sadece Destiny 2 ve Valorant oynayamadım onun dışında GTA da oynanıyor, Hearts of Iron 4 de native oynanıyor, Forza Horizon 4 de Windowstan bile iyi benim sistemde siz düşünün.

Geri
Yukarı