Ubuntu programlama için ideal midir?

DeltaDeveloper

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Windows 11 Home Single Language 22H2, İntelCore İ3
Ubuntu, kodlama ve siber güvenlik için ideal midir? Ona göre kodlama için Ubuntu indireceğim.

Windows ya da GNU/Linux kullanmak programlamada, siber güvenlik alanında ya da kendini geliştirmede bir engel teşkil etmez. İstediğin platformda çalışabilirsin.

Bloatware dolu dediğin Ubuntu, Kali'den 3-5 kat daha iyi iş yapar muhtemelen.
Boşta 4 GB RAM kullanıyor? Neyden bahsediyorsunuz? Bloatware dolu mu dolu, ağır mı ağır. Kali daha hafif, zaten şu anda tüm distrolara da kali toollarini kurabiliyorsun.

Kullandığımız işletim sistemlerinin tek kriteri boşta kullanılan RAM sanırım. Gideyim de GNOME kaldırayım. GNOME kaldırınca boşta RAM kullanımı azalır böylece. İşlevsellik, repolar vs. önemsiz. Tek olay RAM kullanımı. 👍

Son düzenleme:
Kullandığımız işletim sistemlerinin tek kriteri boşta kullanılan RAM sanırım. Gideyim de GNOME kaldırayım. GNOME kaldırınca boşta RAM kullanımı azalır böylece. İşlevsellik, repolar vs. önemsiz. Tek olay RAM kullanımı. 👍
Bir kişiden duyduğum en mantıklı cevap. Linux kullanıcılarının en büyük hataya düştüğü noktalardan biri de sadece RAM kullanımı odaklı işletim sistemi seçmek.

Her Linux dağıtımı kullanılabilir. Ubuntu'nun fazla kullanıcısı olması bir tercih sebebi yapabilir. Debian stabilite ve kararlılık için, Arch ve Fedora güncellik için tercih edilebilir.

Herkesin sistem boşta algısının aynı olmadığını gördüğümden artık boşta şu kadar RAM tüketiyor muhabbetini saçma buluyorum. Discord, Spotify, Steam, Epic, Firefox açık ama sadece oyun açık değil diye sisteminin boşta neden yüksek RAM tükettiğinden şikayetçi olanlar gördük. YouTube'a bakarsam Ubuntu'nun "boşta" tüketiminin 500MB olduğunu gösteren videolar var. Burada ise "boşta" 4GB kullandığını iddia eden kullanıcılar var, bu boştalığın nasıl bir boştalık olduğunu anlamamız için herhalde en az otuz parametreye daha ihtiyacımız var.

Geri
Yukarı