Ubuntu sevmeyenler, neden sevmiyor?

LastEmperor

Decapat
Makaleler
2
Ilk kullandigim dagitim Ubuntu'ydu ve sadece sevmemistim nedenini bilmiyorum. Bir sure Arch kullandiktan sonra Pop denemeye karar vermistim ve cok hosuma gitmisti. Sonra alisamayip geri Arch gecmistim. Simdi Pop!_OS kullanmak istiyorum ama Ubuntu tabanli oldugu icin suphelerim var. Ayrica bahsettiginiz maddelerin Pop icin gecerli olup olmadigini soylerseniz sevinirim.

Ilk kullandigim dagitim Ubuntu'ydu ve sadece sevmemistim nedenini bilmiyorum. Bir sure Arch kullandiktan sonra Pop denemeye karar vermistim ve cok hosuma gitmisti. Sonra alisamayip geri Arch gecmistim. Simdi Pop!_OS kullanmak istiyorum ama Ubuntu tabanli oldugu icin suphelerim var. Ayrica bahsettiginiz maddelerin Pop icin gecerli olup olmadigini soylerseniz sevinirim.

Ubuntu'yu GNOME ile geldiği için tercih etmedim hiç. Kubuntu ve KDE Neon gibi onu taban alan dağıtımları deneme şansım oldu ama boot süreleri SSD sahibi olmama rağmen 30 saniyeleri buluyordu. Paket yöneticisi de archa kıyasla pek ilgi çekici gelmiyordu. Bir de Ubuntu hakkında gördüğüm haberler genelde iyi olmadı diyebilirim. Ubuntu Pro ilk çıktığında terminal üzerinden reklam vermek gibi bir saçmalık yapmışlardı. Windows'un saçmalıklarından bıktığımız için geçtiğimiz dağııtım Windows saçmalıklarını tekrar ediyorsa Windows kullanmak daha mantıklı geliyor.

Ama Linux Mint'in yeri bende başka. Her ne kadar Ubuntu tabanlı bir dağıtım olsa da her şeyiyle mükemmel hissettiriyor kendini dağıtım. Ama hiçbirini şu an için Arcolinux'a değişmem.

Pop!_OS'a gelecek olursak kendisi feren veya Mint gibi değil de daha çok Kubuntu Xubuntu gibi. Yani aşırı bir farkı yok. Ubuntu'nun oyun ve workstation deneyimine odaklanan bir sürümü diyebiliriz. Belki arka planda yaptıkları başka değişiklikler de vardır ve Ubuntu'yu daha hızlı hale getiriyordur ama açıkçası çok ilgimi çekmiyor benim.

Ubuntu sevmeyenler çoğu doğrudan dağıtım olarak Ubuntu'yu sevmiyor. Bunun farklı farklı sebepleri var. Genelde Ubuntu'nun sevilmeme sebebi Conanical kaynaklı. Fakat Ubuntu tabanlı dağıtımlara öyle bir bakış açısı yok. Tabi şahsi yönelimlerde olabilir. Mesela ben şahsi olarak Ubuntu veya Ubuntu tabanlı dağıtımları sevmiyorum. Fakat genelde ubuntu tabanlı dağıtımların sevilmediğini görmedim. (Birde doğrudan Snap ile gelen hangi dağıtım olursa olsun sevemiyorum.)

Ubuntu'yu GNOME ile geldiği için tercih etmedim hiç. Kubuntu ve KDE Neon gibi onu taban alan dağıtımları deneme şansım oldu ama boot süreleri SSD sahibi olmama rağmen 30 saniyeleri buluyordu. Paket yöneticisi de archa kıyasla pek ilgi çekici gelmiyordu. Bir de Ubuntu hakkında gördüğüm haberler genelde iyi olmadı diyebilirim. Ubuntu Pro ilk çıktığında terminal üzerinden reklam vermek gibi bir saçmalık yapmışlardı. Windows'un saçmalıklarından bıktığımız için geçtiğimiz dağııtım Windows saçmalıklarını tekrar ediyorsa Windows kullanmak daha mantıklı geliyor.

Ama Linux Mint'in yeri bende başka. Her ne kadar Ubuntu tabanlı bir dağıtım olsa da her şeyiyle mükemmel hissettiriyor kendini dağıtım. Ama hiçbirini şu an için Arcolinux'a değişmem.

Pop!_OS'a gelecek olursak kendisi feren veya Mint gibi değil de daha çok Kubuntu Xubuntu gibi. Yani aşırı bir farkı yok. Ubuntu'nun oyun ve workstation deneyimine odaklanan bir sürümü diyebiliriz. Belki arka planda yaptıkları başka değişiklikler de vardır ve Ubuntu'yu daha hızlı hale getiriyordur ama açıkçası çok ilgimi çekmiyor benim.

Aslinda GNOME ortamini ben de pek sevmiyorum fakat NVIDIA ekran kartlarinda Optimus-Manager'da sadece NVIDIA secersek KDE animasyonlari bozuluyor, ve ben de bunu sevmiyorum. Diger masaustu ortamlarini denemedim.

Ubuntu'da en sevmedigim şey snap paketleriydi, hem cok yer kapliyor hem de yavas calisiyorlardi bana gore. Fakat Pop'u tercih etmemin sebebi distroya cidden onem verdiklerini dusunmem. Gerek kendi deleri olsun gerek kendilerine ozel laptop yapmalari olsun. Onun haricinde pek bir sorun goremedim. Sadece Arch'tan alisik oldugum AUR yoktu ve buna uzuldum. Fakat onu da cok stabil olmasa da eklentilerle vs kullanabiliyoruz ama hiç denemedim.

Ubuntu tabanı güzel bence. Bir çok şeyin desteği mevcut. Ben çok seviyorum.

Ubuntu tabanlı bir dağıtım kullanıyorum ben. Adı Xubuntu. Çok süper, çok performanslı.
Bu ara Xubuntu için bence Ubuntu tabanlı dağıtım demene gerek yok çünkü doğrudan Ubuntu o. Resmi destek listesinde şu an ve bunu alabilmen için Ubuntu'nun sunduğu şartları yerine getirmen gerekiyor. Arayüz farklı olabilir ama yapıda aynı yapıyı sunmadığı sürece bu resmi destek verilmiyor. Diğer resmi destekli Ubuntu versiyonlarına buradan erişebilirsin.

Ubuntu flavours | Ubuntu

Ilk kullandigim dagitim Ubuntu'ydu ve sadece sevmemistim nedenini bilmiyorum. Bir sure Arch kullandiktan sonra pop denemeye karar vermistim ve cok hosuma gitmisti. Sonra alisamayip geri Arch gecmistim. Simdi Pop!_OS kullanmak istiyorum ama Ubuntu tabanli oldugu icin suphelerim var. Ayrica bahsettiginiz maddelerin pop icin gecerli olup olmadigini soylerseniz sevinirim.

Beğenmeyenler cicileştirici hap kullanmıyor (!)
Ben Laptop'da kullanıyorum. Gayet güzel Ubuntu.

Bu ara Xubuntu için bence Ubuntu tabanlı dağıtım demene gerek yok çünkü doğrudan Ubuntu o. Resmi destek listesinde şu an ve bunu alabilmen için Ubuntu'nun sunduğu şartları yerine getirmen gerekiyor. Arayüz farklı olabilir ama yapıda aynı yapıyı sunmadığı sürece bu resmi destek verilmiyor. Diğer resmi destekli Ubuntu versiyonlarına buradan erişebilirsin.

Ubuntu flavours | Ubuntu
Ben Core edition kullanıyorum. Xubuntu Core 22.10.
1.3 GB ISO boyutu var ve çok minimal, çok hızlı, çok güçlü;

Normal Xubuntu 2 GB'den yüksek bayağı.

Ben Core edition kullanıyorum. Xubuntu Core 22.10.
1.3 GB ISO boyutu var ve çok minimal, çok hızlı, çok güçlü;

Normal Xubuntu 2 GB'den yüksek bayağı.
Yanlış anlaşılmasın. Demek istediğim hani neden bunu kullanıyorsun saçma gibi şeyler değil. Her insanın kendince sebepleri vardır zaten seçtiği şey için. Benim demek istediğim sadece Xubuntu veya Xubuntu Core'un Ubuntu Tabanlı olmasından öte doğrudan Ubuntu olması. Hatta daha hafif bir şeyler arıyorsun Lubuntu bile önerebilirim. Gerçi eskiden LXDE kullanıyordu artık LXQT kullanıyor. XFCE ile aralarında ne kadar performans farkı olduğunu bilmiyorum LXQT geçtiklerinden beri. Doğrudan Core ISO'dan bunu da çekebilirsin.

Geri
Yukarı