Ubuntu sevmeyenler, neden sevmiyor?

Yanlış anlaşılmasın. Demek istediğim hani neden bunu kullanıyorsun saçma gibi şeyler değil. Her insanın kendince sebepleri vardır zaten seçtiği şey için. Benim demek istediğim sadece Xubuntu veya Xubuntu Core'un Ubuntu Tabanlı olmasından öte doğrudan Ubuntu olması. Hatta daha hafif bir şeyler arıyorsun Lubuntu bile önerebilirim. Gerçi eskiden LXDE kullanıyordu artık LXQT kullanıyor. XFCE ile aralarında ne kadar performans farkı olduğunu bilmiyorum LXQT geçtiklerinden beri. Doğrudan Core ISO'dan bunu da çekebilirsin.
Yanlış bilmiyorum doğrudan Core ISO yok artık. Ubuntu 18'den sonra yok yani. Bu Xubuntu Core ISO dosyası, başka taraflarca editlenip hazırlandı.

Yanlış bilmiyorum doğrudan Core ISO yok artık. Ubuntu 18'den sonra yok yani. Bu Xubuntu Core ISO dosyası, başka taraflarca editlenip hazırlandı.
Başkalarının hazırladığı bir ISO kullandıysan ayrı fakat genelde Core kurulum tabiri artık Minimal ISO üzerine çekilen masaüstü ortamı şeklinde söylendiği için öyle dedim. Bu ISO'lar gerek Net install veya Base iso olsun böyle farklı seçeneklerde sunuyor. Başkasının sağladığı bir ISO'yu çekmişsen evet ona bir şey diyemem(Yani doğrudan ubuntu tabanlı olur.).

Başkalarının hazırladığı bir ISO kullandıysan ayrı fakat genelde Core kurulum tabiri artık Minimal ISO üzerine çekilen masaüstü ortamı şeklinde söylendiği için öyle dedim. Bu ISO'lar gerek Net install veya Base iso olsun böyle farklı seçeneklerde sunuyor. Başkasının sağladığı bir ISO'yu çekmişsen evet ona bir şey diyemem(Yani doğrudan ubuntu tabanlı olur.).
İşte Ubuntu 18'de kaldı onlar. Bulamadım ben yani;
1683658091015.png

Paket yöneticisi çok yavaş.

Ağır ancak çok fazla özelliğe sahip bu nedenle ağır olmasını normal buluyorum.

Snap paketlerine yönlendirmesi hoş değil.

Varsayılan Gnome yapılandırması güzel değil. Unity arayüzüne benzetilmeye çalışılmış ama hiç aynı hissiyatı vermiyor.

Rolling release seviyorum. Bir kez kurup ömür boyu kullanmaya devam etmek istiyorum.

Bunlar dışında sevdiğim dağıtımları da sayayım (Bu saydığım sevmeme nedenlerinin tam tersine sahip olan ve sevdiğim dağıtımlar): Arch (Şu an kullanıyorum ve uzun süredir sadece Arch Linuxtayım.), Void (Arch'tan pek farkı yok ama güncellemeler daha geç ve test edilmiş biçimde geliyor), Solus (Son olaydan sonra bir daha kullanmayacak olsam da Solus topluluğu mükemmeldi ve özleyeceğim..)

Ubuntu'yu GNOME ile geldiği için tercih etmedim hiç. Kubuntu ve KDE Neon gibi onu taban alan dağıtımları deneme şansım oldu ama boot süreleri SSD sahibi olmama rağmen 30 saniyeleri buluyordu. Paket yöneticisi de archa kıyasla pek ilgi çekici gelmiyordu. Bir de Ubuntu hakkında gördüğüm haberler genelde iyi olmadı diyebilirim. Ubuntu Pro ilk çıktığında terminal üzerinden reklam vermek gibi bir saçmalık yapmışlardı. Windows'un saçmalıklarından bıktığımız için geçtiğimiz dağııtım Windows saçmalıklarını tekrar ediyorsa Windows kullanmak daha mantıklı geliyor.

Ama Linux Mint'in yeri bende başka. Her ne kadar Ubuntu tabanlı bir dağıtım olsa da her şeyiyle mükemmel hissettiriyor kendini dağıtım. Ama hiçbirini şu an için Arcolinux'a değişmem.

Pop!_OS'a gelecek olursak kendisi feren veya Mint gibi değil de daha çok Kubuntu Xubuntu gibi. Yani aşırı bir farkı yok. Ubuntu'nun oyun ve workstation deneyimine odaklanan bir sürümü diyebiliriz. Belki arka planda yaptıkları başka değişiklikler de vardır ve Ubuntu'yu daha hızlı hale getiriyordur ama açıkçası çok ilgimi çekmiyor benim.
Merhaba, arcolinux'u hangi DE ile görsel ve sorunsuz bir şekilde kullanabilirim, siz hangi DE'yi kullanıyorsunuz?

Merhaba, Arcolinux'u hangi DE ile görsel ve sorunsuz bir şekilde kullanabilirim, siz hangi DE'yi kullanıyorsunuz?

GNOME KDE ve hyprland sürümlerini kullandım hocam ben. Üçünde de memnundum açıkçası. Herhangi bir de veya WM ile de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hafiflik isterseniz Xfce güzel bir tercih olur. Onun haricinde GNOME öneririm.

Normalde KDE kullanıyordum ama buglar sinirimi bozdu ve rounded corners çok kötü çalışıyordu. Hyprland geçtim o yüzden. Onda da tam istediğimi alamadım. Tiling WM her ne kadar hoşuma gitse de bazen çökme yaşanıyordu. Ardından GNOME geçtim. Önyargılarımı büyük ölçüde kırdı diyebilirim. Evet belki KDE kadar derinlemesine özelleştirme seçenekleri yoktu ama kötülendiği kadar da kısıtlı değildi. Şu an da archlinux+GNOME kullanıyorum. Arch'a geri dönme sebebim de tamamen boot süreleri oldu. Arco 25 saniyeleri görmeye başlayınca bıraktım kendisini. Boot sürelerini göz ardı edersek süper bir dağıtım benim gözümde hala.

Şu an Arch'ta 20 saniye gibi bir boot süresine sahibim.

Diğer DE ve WM'lere bakmadım çünkü wayland kullanmak istiyordum ve diğer De'lerde wayland ile ilgili pek bilgi yoktu.

GNOME KDE ve hyprland sürümlerini kullandım hocam ben. Üçünde de memnundum açıkçası. Herhangi bir de veya WM ile de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hafiflik isterseniz Xfce güzel bir tercih olur. Onun haricinde GNOME öneririm.

Normalde KDE kullanıyordum ama buglar sinirimi bozdu ve rounded corners çok kötü çalışıyordu. Hyprland geçtim o yüzden. Onda da tam istediğimi alamadım. Tiling WM her ne kadar hoşuma gitse de bazen çökme yaşanıyordu. Ardından GNOME geçtim. Önyargılarımı büyük ölçüde kırdı diyebilirim. Evet belki KDE kadar derinlemesine özelleştirme seçenekleri yoktu ama kötülendiği kadar da kısıtlı değildi. Şu an da archlinux+GNOME kullanıyorum. Arch'a geri dönme sebebim de tamamen boot süreleri oldu. Arco 25 saniyeleri görmeye başlayınca bıraktım kendisini. Boot sürelerini göz ardı edersek süper bir dağıtım benim gözümde hala.

Şu an Arch'ta 20 saniye gibi bir boot süresine sahibim.

Diğer DE ve WM'lere bakmadım çünkü wayland kullanmak istiyordum ve diğer De'lerde wayland ile ilgili pek bilgi yoktu.
Kıymetli bilgiler için çok teşekkür ediyorum, arch + Gnome deneme zamanı geldi anlaşılan.

Ubuntu bebek oksa sevilmez, 24 saat içinde 2-3 saat kullanmadan pert oldu, donmalar ekran yırtılmaları çökmeler vs, abartısız en hızlı sildiğim dağıtım oldu

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı