Çözüldü Ubuntu üzerinde nasıl Windows yazdırılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Ubuntu 22.04 LTS kullanıyorum ve Windows 8.1 USB'si hazırlamak istiyorum. Ubuntu üzerinde disklere girip flash belleğimi fat ile biçimlendirdim. Ardından yine disklerde bölüm imaji geri oluştur yaparak ISO dosyasını yazdırdım ama boot menude flash bellek gözükmüyor. Ne yapmam lazım?

Çözüm
Ubuntu 22.04 LTS kullanıyorum ve Windows 8.1 USB'si hazırlamak istiyorum. Ubuntu üzerinde disklere girip flash belleğimi fat ile biçimlendirdim. Ardından yine disklerde bölüm imaji geri oluştur yaparak ISO dosyasını yazdırdım ama boot menude flash bellek gözükmüyor. Ne yapmam lazım?
Sistem UEFI ise en kolayi USB'ye Ventoy kurmak ve ISO'yu Ventoy'a suruklemek.
sudo dd if=(ISO yolu) of=(USB yolu) status=progress yaparsanız olur. USB yolunu bulmak için de sudo fdisk -l yazın.
Maalesef Windows ISO'larinda DD modu yazma calismiyor.
sudo dd if=(ISO yolu) of=(USB yolu) status=progress yaparsanız olur. USB yolunu bulmak için de sudo fdisk -l yazın.

Çözüm

UEFI olduğunu nasıl anlayabilirim?

UEFI olduğunu nasıl anlayabilirim?
Linux uzerinde:
ls /sys/firmware/ yazin, efi varsa UEFI olarak aciliyordur.

1657270701856.png

Bunun gibi.

Bash:
sudo apt update && sudo apt install git p7zip-full python3-pip python3-wxgtk4.0

Ardından:

Bash:
sudo pip3 install WoeUSB-ng

WoeUSB kullanımı:

Bash:
sudo woeusb --device /path/to/iso /dev/XXX --target-filesystem NTFS

/path/to/iso: ISO dosyanızın yoludur. Terminal ile o yolu seçmeniz gerek.

/dev/XXX: lsblk çıktısında USB belleğinizin görünür adıdır.

Örnek kullanım:

Bash:
sudo woeusb --device /home/init/Downloads/Windows.iso /dev/sdb --target-filesystem NTFS

Geri
Yukarı