Ubuntu vs Fedora

AMD için gideri var, fakat yine de gelişmesi gerekiyor. Pencere yönetimi çok iyi fakat, en basitinden bir tarayıcı açınca ekran gidip geliyordu bende. (Vega8, RX540X için)

GNOME kullanıcısı olduğum için normal Ubuntu kullandım, Snap Store üzerinden VS Code yüklemeye çalışmıştım. Butona basıyorum, yükleniyor diyip birden %70’lere geliyor, tekrar indir butonu çıkıyor. Tekrar basınca da işlem devam etmekte diyip hata veriyordu. Üçüncü temiz kurulumdan sonra pes edip bozuk bu dedim. 😅
Aynen öyle hocam öyle garip bir bug var o yüzden her şeyi terminal den snap ve apt ile indiriyorum.

Debian bir ara kurdum ama sanki herşey eksikti. Tek tek kendim kurmalıydım diye hatırlıyorum. Non free mi bilmiyorum.

Örneğin Nvidia kuracaksan hem Fedora'da hem Debian'da elle kurman gerekir, Ubuntu'daki "Yazılım seç ve kur" gibi otomatik araç yoktur.

Elle kurmak derken repodan kurmayı kastediyorsunuz değil mi?

Evet, dağıtımların kendi deposundan.
Ancak dediğim gibi Debian non-free ISO'sunu kullanmak gerek, çünkü Nvidia kapalı kaynak olduğu için doğrudan ana depoya koymuyor, non-free ile böyle de bir imkan veriyor.

Evet, dağıtımların kendi deposundan.
Ancak dediğim gibi Debian non-free ISO'sunu kullanmak gerek, çünkü Nvidia kapalı kaynak olduğu için doğrudan ana depoya koymuyor, non-free ile böyle de bir imkan veriyor.
Non free repoları tek tıkla synapticten eklenebiliyor sanırım pek zor bir işlem değil.

Non free repoları tek tıkla synapticten eklenebiliyor sanırım pek zor bir işlem değil.

Aynen öyle, Synaptic ile kurabiliyorsun.
Ancak kurduktan sonra etkinleştirmek için alttaki komutları uçbirime girmen gerekir.
Kod:
sudo apt-get install nvidia-xconfig
Kod:
sudo nvidia-xconfig

Bu komutları bir kenara al, denersen lazım olacak.

Geri
Yukarı