Ubuntu'da diski NTFS yapma

Yani laptopunuz güncel. Dual boot yapacaksanız ikisini de EFI modda kurun. Belki de zaten öyledir. Ama temiz kurulum gerekiyordur.
Önce Windows kalıbını Rufus ile GPT modunda yazdırın. O USB ile SSD'yi komple silerek kurulum yapın. Kurulum esnasında Windows kurulumu için 150GB ayarlayarak bölüm oluşturun ve Windows'u oraya kurun.

Windows'u kurduktan sonra;
GNU/Linux için 50-60GB bir boşluk bırakarak geriye kalan yaklaşık 300GB alanı depolama amaçlı oluşturun.
50-60GB'lik alanı farklı bir isimle ve biçimde, mesela Linux adı vererek ve fat32 biçiminde oluşturun.

Sonra Ubuntu değil de mesela Linux Mint Cinnamon indirip USB'ye yazdırın.

Linux Mint'i "Try Linux Mint" seçeneği ile canlı modda başlatın. Masaüstü gelince "Install Linux Mint" simgesi ile kuruluma başlayın.

Kurulum seçenekleri gelince "Başka bir şey" veya "Elle bölümleme" seçeneğini işaretleyerek devam edin.

Disk tablosu gelince o 50-60GB'lik fat32 olan bölümü işaretleyin. Değiştir (çark şeklinde olabilir) simgesine tıklayıp;
biçim olarak ext4,
bağlama noktası olarak "/"
seçip onaylayın ve kuruluma devam edin.

Bir sorun çıkmazsa temiz bir dual boot yapmış olursunuz.

Grub sorunu olursa da buradan yardımcı oluruz.

Yani laptopunuz güncel. Dual boot yapacaksanız ikisini de EFI modda kurun. Belki de zaten öyledir. Ama temiz kurulum gerekiyordur.
Önce Windows kalıbını Rufus ile GPT modunda yazdırın. O USB ile SSD'yi komple silerek kurulum yapın. Kurulum esnasında Windows kurulumu için 150GB ayarlayarak bölüm oluşturun ve Windows'u oraya kurun.

Windows'u kurduktan sonra;
GNU/Linux için 50-60GB bir boşluk bırakarak geriye kalan yaklaşık 300GB alanı depolama amaçlı oluşturun.
50-60GB'lik alanı farklı bir isimle ve biçimde, mesela Linux adı vererek ve fat32 biçiminde oluşturun.

Sonra Ubuntu değil de mesela Linux Mint Cinnamon indirip USB'ye yazdırın.

Linux Mint'i "Try Linux Mint" seçeneği ile canlı modda başlatın. Masaüstü gelince "Install Linux Mint" simgesi ile kuruluma başlayın.

Kurulum seçenekleri gelince "Başka bir şey" veya "Elle bölümleme" seçeneğini işaretleyerek devam edin.

Disk tablosu gelince o 50-60GB'lik fat32 olan bölümü işaretleyin. Değiştir (çark şeklinde olabilir) simgesine tıklayıp;
biçim olarak ext4,
bağlama noktası olarak "/"
seçip onaylayın ve kuruluma devam edin.

Bir sorun çıkmazsa temiz bir dual boot yapmış olursunuz.

Grub sorunu olursa da buradan yardımcı oluruz.
Öncelikle vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler. Dual Boot yapmak istemiyorum. Şuanda herhangi bir işletim sistemi kurulu değil. İşletim sistemi yokken Windows yazdırmak doğru olur mu?

Sadece Windows mu kuracaksınız?
Windows USB'si hazırlama imkanınız var mı?
Evet. Windows USB'si hazırlayabilirim.

Sadece Windows kuracağım.

@izmirkartali Hocam Wind11_Lite adında bir ISO'yu GPT yazdırarak hallettim sorunu. Ben yinede Microsoft'an normal Windows 11'i yüklüyorum bir problem çıkmaması için. Teşekkürler yardımlarınız için

Son düzenleme:
Ubuntu'nun kullandığı bölüm maalesef. Sanırım bir Linux iso'su atıp kurulum aşamasında diski NTFS yapabiliyorum ama kurulum bitince tekrar Ext4 oluyor.
NTFS üzerinde Linux kullanamazsınız. NTFS yalnızca Windows ile kullanılabilir. Ancak NTFS bir USB vs. Kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı