Ubuntu'da kablolu internete bağlanamıyorum

kad

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese selamlar,

Az önce Windows 10 kurulu olan bir masaüstü bilgisayara Ubuntu üzerinden Windows 10'u silerek Ubuntu 20.10 sürümünü kurdum. Her şey yolunda giderlen kurulum tamamlandığında bir sorunla karşılaştım.

Bilgisayarımda normalde internet erşimini Ethernet ile kablolu olarak sağlıyordum. Sistem her bağlanmaya çalıştığımda "bağlantı başarısız oldu; ağ bağlantısının etkinleştirilmesi başarısı oldu." Şeklinde hata alıyorum.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Herkese selamlar,

Az önce Windows 10 kurulu olan bir masaüstü bilgisayara Ubuntu üzerinden Windows 10'u silerek Ubuntu 20.10 sürümünü kurdum. Her şey yolunda giderlen kurulum tamamlandığında bir sorunla karşılaştım.

Bilgisayarımda normalde internet erşimini Ethernet ile kablolu olarak sağlıyordum. Sistem her bağlanmaya çalıştığımda "bağlantı başarısız oldu; ağ bağlantısının etkinleştirilmesi başarısı oldu." Şeklinde hata alıyorum.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Çözüm:

/etc/netplan/ klasörü içerisindeki dosya terminalde sudo nano ile açılır ( sudo nano /etc/netplan/dosyaadi ardından enter).

# This file describes the network interfaces available on your system
# For more information, see netplan(5).
network:
version: 2
renderer: NetworkManager
ethernets:
enp0s3:
dhcp4: yes

kodları yazılır.
CTRL + S ile kaydedilir.
CTRL + X ile çıkılır.
Terminalde;
sudo netplan apply yazılır.
sudo reboot yazıp sistem yeniden başlatılır.

Çözüm:

/etc/netplan/ klasörü içerisindeki dosya terminalde sudo nano ile açılır ( sudo nano /etc/netplan/dosyaadi ardından enter).

# This file describes the network interfaces available on your system
# For more information, see netplan(5).
network:
version: 2
renderer: NetworkManager
ethernets:
enp0s3:
dhcp4: yes

kodları yazılır.
CTRL + S ile kaydedilir.
CTRL + X ile çıkılır.
Terminalde;
sudo netplan apply yazılır.
sudo reboot yazıp sistem yeniden başlatılır.
Değerli katkınız için çok teşekkür ederim sizin bahsettiğiniz işlemleri yaparken yarısında kodları kopyalamak için foruma bilgisayardan gireyim dedim bu şekilde bilgisayarın zaten ağa kendiliğinden bağlanmış olduğunu farkettim. Yine de çok teşekkürler belki başkasına faydası dokunur.

Merhabalar konu hortlamış olacak ama

ubuntu 20.04 yükledim fakat internete ve ağa kablolu olarak bağlanmıştım sonrasında bağlanma ma ya başadı acil yardım rica ederim

Alttaki komutları olduğu gibi uçbirime girin, bu komutlar ağ'ı siler ve yeniden yükler.
Kod:
sudo rm -r /etc/network ; sudo rm -r /etc/NetworkManager ; sudo apt install --reinstall network-manager network-manager-gnome ; sudo start network-manager ; sudo systemctl start NetworkManager.service ; sudo systemctl enable NetworkManager.service ; sudo service network-manager restart

Alttaki komutları olduğu gibi uçbirime girin, bu komutlar ağ'ı siler ve yeniden yükler.
Kod:
sudo rm -r /etc/network ; sudo rm -r /etc/NetworkManager ; sudo apt install --reinstall network-manager network-manager-gnome ; sudo start network-manager ; sudo systemctl start NetworkManager.service ; sudo systemctl enable NetworkManager.service ; sudo service network-manager restart
hocam yaptım fakat düzelen birşey yok yeni konu açtım

Geri
Yukarı