Ubuntu'da "sudo apt Update" komutu hata veriyor

Sahan1907

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;
ROS'da turtle bot yapmak için Ubuntu kurdum. Ancak ROS kurulumunda günlerdir sıkıntı yaşıyorum. Kendim araştırmadığım okumadığım makale kalmadı. Kimisi komutlar veriyor kimisi etc/apt/sources.list.d klasöründeki ROS-latest. List ve ROS-lates. List. Save dosyalarını silin diyor ancak silinme komutu vermediği için nasıl silineceğini anlatmıyor. Aşağıya aldığım hataları aşama aşama yazacağım. Çok da anlamıyorum açıkçası. Detaylı çözümü nasıl yardımcı olabilir misiniz?

1.Komut
Setup your sources.list
2.Komut
Set up your keys
3.Komut
Installation
  • sudo apt update

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    118,8 KB · Görüntüleme: 34
  • 2.PNG
    2.PNG
    145,2 KB · Görüntüleme: 32
  • 3.PNG
    3.PNG
    170,8 KB · Görüntüleme: 23
Kimisi komutlar veriyor kimisi etc/apt/sources.list.d klasöründeki ROS-latest. List ve ROS-lates. List. Save dosyalarını silin diyor ancak silinme komutu vermediği için nasıl silineceğini anlatmıyor.
rm <dosya yolu>

O alttaki iki cacık depoyu sil. Source list'in de içeriğini paylaş.
Kod:
cat /etc/apt/sources.list

Kullandığın link hata mesajı veya html dönüyor düşünüyorum.

rm <dosya yolu>

O alttaki iki cacık depoyu sil. Source list'in de içeriğini paylaş.
Kod:

Kullandığın link hata mesajı veya html dönüyor düşünüyorum.
İçeriği bu şekilde ancak bana adım adım yazabilir misin? Ben ilk defa ubuntu kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• resim_2023-10-31_133026776.png
    resim_2023-10-31_133026776.png
    29,5 KB · Görüntüleme: 25
Nautilus (Ekran görüntüsü paylaştığın dosya yöneticisi) üzerinden işlem yapamazsın. Sileceğin dosyanın izinleri 644, yani sistemin silme senin okuma yetkin var.
Bu yüzden kök erişimiyle silmen gerekiyor. Bunun için de sudo komutunu kullanıyoruz. Terminale aşağıdaki komutu yazarak yönetici izinleriyle dosyayı sil.

Bash:
sudo rm /etc/apt/sources.list.d/ros* /etc/apt/sources.list.d/nu*
Yıldız işaretleri joker görevi görür.

Bir de paylaştığın ekran görüntüsünde sorunu çözmek için asıl dosyayı almaya çalıştığın görünüyor. Bu URL'yi dinamik olarak oluşturarak çektiğinden sana gelen veriyi bilemem.

Ana depo dosyanın içeriğini paylaş. Depo dosyanda basit bir yazım yalnışı var görünüyor, ama büyük ihtimalle düzeltmek için kullandığın servisin hata mesajını falan depo dosyası diye kaydettiğinden depo kaydı işlenemiyor.

Onun için de dosya içeriğini ekrana cat ile yazdır ve kopyalayıp burada paylaş.

Bash:

Nautilus (Ekran görüntüsü paylaştığın dosya yöneticisi) üzerinden işlem yapamazsın. Sileceğin dosyanın izinleri 644, yani sistemin silme senin okuma yetkin var.
Bu yüzden kök erişimiyle silmen gerekiyor. Bunun için de sudo komutunu kullanıyoruz. Terminale aşağıdaki komutu yazarak yönetici izinleriyle dosyayı sil.

Bash:
sudo rm /etc/apt/sources.list.d/ros* /etc/apt/sources.list.d/nu*
Yıldız işaretleri joker görevi görür.

Bir de paylaştığın ekran görüntüsünde sorunu çözmek için asıl dosyayı almaya çalıştığın görünüyor. Bu URL'yi dinamik olarak oluşturarak çektiğinden sana gelen veriyi bilemem.

Ana depo dosyanın içeriğini paylaş. Depo dosyanda basit bir yazım yalnışı var görünüyor, ama büyük ihtimalle düzeltmek için kullandığın servisin hata mesajını falan depo dosyası diye kaydettiğinden depo kaydı işlenemiyor.

Onun için de dosya içeriğini ekrana cat ile yazdır ve kopyalayıp burada paylaş.

Bash:
Hocam öncelikle ilgilendiğin için çok teşekkür ederim ve beni mazur gör.
1.aşama bu komutu terminale girmek
" sudo rm /etc/apt/sources.list.d/ros* /etc/apt/sources.list.d/nu* "
2.aşama
Ana dosya içeriği derken ne dosyası yani neyden bahsediyorsun ?
ve ana dosya içeriği başına cat gelecek şekilde yazmak derken o zaman bu ana dosya içeriğinde 1 dosya var ve onun içindeki yazan kodu başına cat olacak şekilde buraya yazmamı mı istiyorsun ?

Yoksay:1 https://swupdate.openvpn.net/community/openvpn3/repos focal InRelease
Aynı: 2 https://repo.waydro.id jammy InRelease
Hata: 1 https://swupdate.openvpn.net/community/openvpn3/repos focal InRelease
Could not handshake: An unexpected TLS packet was received. [IP: 104.18.110.96 443]
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor... Bitti
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
Tüm paketler güncel.
W: Packages (main/binary-amd64/Packages) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: Packages (main/binary-i386/Packages) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: Packages (main/binary-all/Packages) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: Translations (main/i18n/Translation-tr_TR) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: Translations (main/i18n/Translation-tr) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: Translations (main/i18n/Translation-en) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: DEP-11 (main/dep11/Components-amd64.yml) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: DEP-11 (main/dep11/Components-all.yml) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: DEP-11-icons-small (main/dep11/icons-48x48.tar) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: DEP-11-icons (main/dep11/icons-64x64.tar) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: DEP-11-icons-hidpi (main/dep11/[email protected]) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: CNF (main/cnf/Commands-amd64) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: CNF (main/cnf/Commands-all) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: https://swupdate.openvpn.net/community/openvpn3/repos/dists/focal/InRelease alınamadı Could not handshake: An unexpected TLS packet was received. [IP: 104.18.110.96 443]
W: Bazı indeks dosyaları indirilemedi. Bu dosyalar yok sayıldılar ya da önceki sürümleri kullanıldı.
W: Packages (main/binary-amd64/Packages) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: Packages (main/binary-i386/Packages) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: Packages (main/binary-all/Packages) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: Translations (main/i18n/Translation-tr_TR) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: Translations (main/i18n/Translation-tr) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: Translations (main/i18n/Translation-en) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: DEP-11 (main/dep11/Components-amd64.yml) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: DEP-11 (main/dep11/Components-all.yml) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: DEP-11-icons-small (main/dep11/icons-48x48.tar) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: DEP-11-icons (main/dep11/icons-64x64.tar) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: DEP-11-icons-hidpi (main/dep11/[email protected]) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: CNF (main/cnf/Commands-amd64) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış
W: CNF (main/cnf/Commands-all) hedefi /etc/apt/sources.list:1 ve /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list:1 konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış

Dediğiniz adımlar ile yaptım bu cevabı aldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı