Ubuntu'nun Firefox için Snap'ı Zorlaması

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ubuntu özellikle Cannonical(Ubuntu'nun geliştiricisi firma)'ın kurumsallaşmaya başlamasının ve gelir peşine geçmesinden beri Unix felsefesinden uzaklaştı. Özellikle Snap gibi sistemlerle tekel oluşturmaya ve veri toplamaya başladı. Şimdi ise Firefox'u zorunlu olarak Snap'dan dağıtmaya başlamış;

MOLVECJl0TYTw4r2hf1HGlYv4pXEjB3t_5cW8Y_OVfw.jpg

Kurulumda yukarıda göründüğü gibi Ubuntu 22.04'den itibaren Firefox'un yeni sürümlerinin yalnızca Snap sistemiyle dağıtılacağı belirtilmiş. Ubuntu'nun bu dayatmaları birçok insanı Ubuntu'dan vazgeçirecek gibi duruyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gerçek Linux kullanıcısı Ubuntu kullanmaz ki zaten. Ubuntu Linux'a yeni başlayanlar için bir oyuncak gibi.
Ne alaka? Yıllardır Ubuntu kullanırım. Her ne kadar diğer dağıtımları kullansam da olmadı hiç biri Ubuntu gibi olmadı benim için. Peki sizin için nasıl gerçek Linux kullanıcısı olabilirim. Yardım eder misiniz? Bana ve diğer herkese.

Bakın ben deneyimli bir kullanıcı değilim.
Fakat deneyimli kimsenin de bir işletim sistemini reddetme gibi bir durumu olduğunu sanmıyorum.
Ubuntu özgür yazılım, açık kaynak mentalitesinden uzaklaştı diye kullanmayı reddetmesi durumu olsa bu da çok saçma.
Her şeyin en iyisi açık kaynak değildir.
Daha verimli olacaksa Ubuntu, Windows kullanılabilir. Ya da macOS bilmiyorum.
O an için ne kullanışlı ise kullanır yani.
Bu fanboyluk gibi biraz. Saçma geldi bana.
Gerekli nedenlerin olur. Snap şişiriyor, Ubuntu çok ticari der geçersin ama bu genellemeyi deneyimli kimseden duyacağımızı sanmam.

Ne alaka? Yıllardır Ubuntu kullanırım. Her ne kadar diğer dağıtımları kullansam da olmadı hiç biri Ubuntu gibi olmadı benim için. Peki sizin için nasıl gerçek Linux kullanıcısı olabilirim. Yardım eder misiniz? Bana ve diğer herkese.
Deneyimliler sevmez. Siz nadir kişilerdensiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı