Uçak Mühendisliği mi Makine Mühendisliği mi?

mrtcN0

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sorum gayet net arkadaşlar mümkünse yalnızca konuya hakim kişiler mesaj yazsın.

Turkısh Technıc, Boeing,Airbus ve benzeri kuruluşlarda yer almak için hangi bölümü okumamız daha mantıklı olur ya da Uçak Mühendisliği bitirirsem Aselsan gibi kuruluşlarda yer alabilir miyim?

Ayrıca henüz liseye geçmedim bu yıl LGS'ye gireceğim. Bu bölümlere girmek için nasıl bir lise bitirmem gerek Fen Lisesi mi? 1 Yıl hazırlıklı bir lise mi?

Cevap verirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası uçak, makine, elektrik elektronik mühendislerinin hepsi bu alanlarda çalışabiliyor bildiğim kadarıyla. Yani kuzenim elektrik elektronik mühendisi ve ASELSAN'da şu anda. Bir arkadaşım makine mühendisi ve Onur Teknik'te şu anda. Ama bu alanın merkezinde olmak istiyorsan tabii ki uçak mühendisliği daha doğru bir karar bence.

Bu konuda daha uzman olan kişi @Jira sana daha detaylı ve faydalı bilgiler verebilir.

Uçak mühendisliği tabiki de, bir makina mühendisi olarak yazıyorum bunu. Spesifik bir konuda yetiştirilmek senin için daha iyi, makina çok genel bir mühendisliktir. Çok fazla çalışma alanı bulursun fakat bir yönde seni çok iyi eğitmezler. Ben ders seçerken ondan bundan seçmece alıyorduk. Yani bir konuda çok bilgili olmuyorsun. Makineden ayrılan mühendislik bölümlerinde; enerji, otomotiv, uçak, gemi v.b. mühendislikler seni tam anlamıyla çalışma hayatına yetiştiriyor. Makina mühendisi olarak mezun olduğun zaman senin donanım olarak çok iyi mezun olman lazım ki istediğin bölümde çalışasın. Çok fazla geliştirmen gerekecek kendini uçak mühendisliğine göre. O yüzden uçak mühendisliğini seçmeni şiddetle öneriyorum.

İngilizceye hakim olmalısın. Seçeneklerinin arasına Malzeme mühendisliğini de koymalısın. Airbus Space and Defence stajı yapıp üstüne fazladan 4 ay çalıştım. Uçak, makine ya da başka alan farketmez, kendini fazlasıyla geliştirmen gerek. Lisede matematik fizik ve kimya alanında iyi çalışmalısın, sosyal olmayı da ihmal etmemelisin.

İngilizceye hakim olmalısın. Seçeneklerinin arasına Malzeme mühendisliğini de koymalısın. Airbus Space and Defence stajı yapıp üstüne fazladan 4 ay çalıştım. Uçak, makine ya da başka alan farketmez, kendini fazlasıyla geliştirmen gerek. Lisede matematik fizik ve kimya alanında iyi çalışmalısın, sosyal olmayı da ihmal etmemelisin.
Bir Malzeme Mühendisi olarak katılıyorum. :)

Sorum gayet net arkadaşlar mümkünse yalnızca konuya hakim kişiler mesaj yazsın.

Turkısh Technıc, Boeing,Airbus ve benzeri kuruluşlarda yer almak için hangi bölümü okumamız daha mantıklı olur ya da Uçak Mühendisliği bitirirsem Aselsan gibi kuruluşlarda yer alabilir miyim?

Ayrıca henüz liseye geçmedim bu yıl LGS'ye gireceğim. Bu bölümlere girmek için nasıl bir lise bitirmem gerek Fen Lisesi mi? 1 Yıl hazırlıklı bir lise mi?

Cevap verirseniz sevinirim.
İkisinden birini seçerek Airbus'ta daha iyi bir yer bulma şansı yakalayabilirsin fakat böyle bir şirkette çalışmak için çok iyi bir akedemik bir bilgiye ve saha deneyimine ihtiyacın olucak ayrıyeten İngilizce haricinde ya Almanca ya da Fransızca istiyecekler bunu da göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim.

Ayrıyeten sitelerine girip internship (stajerlik) başvurularına da göz gezdirebilirsin.

Malzeme mühendisi. Demiryolu projeleri , yenilenebilir enerji teknolojileri , savunma teknolojileri alanlarında çalıştım. Savunma ve havacılıkta Materials and process eng olarak çalıştım.
Hocam bende mezun olduktan sonra otomobil sektöründe çalışmayı düşünüyorum sizce nasıl piyasa ?

Hocam bende mezun olduktan sonra otomobil sektöründe çalışmayı düşünüyorum sizce nasıl piyasa ?
1 seneye yakın çalışmıyorum :) Üretim alanında ciddi bir sıkıntı var. Ve girmek istediğim yerler yüksek lisans istiyor. Ama onun dışında iş ilanlarına baktığımda, genel olarak satış mühendisi aranıyor. Ya da o sektörde en az 1 yıl tecrübesi olanları ve az paraya köle gibi çalışacak birilerini istiyorlar. İstanbul'da yoğunlukla satış mühendisi aranıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı