Uçaklar Neden Yüksek İrtifada Uçar?

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Uçaklar havalimanından kalktıktan sonra 30-40 bin feet seviyelerinde uçuşlarını sürdürmektedirler. Bunun en büyük nedeni maliyettir. 40 bin feet yükseklikte hava seyrek olduğu için sürtünme azdır. Buda yakıt maliyetinden ciddi anlamda tasarruf demektir. Uçak daha az etkiye mağruz kaldıgı için ömrü daha da uzun olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok alçaktan uçsa, acil müdahale gerektiren arıza çıktığında müdahale edemeden yere çakılırdı. Biraz da tampon görevi görüyor bence.

En uygun aralık genellikle 34.000 - 42.000 feet aralığıdır. Eğer bundan daha yukarı olsaydı oksijen azalacağından motorların çalışması zorlanırdı. Havacılıkta sweet spot deniyor.

Uygun aralıkta uçurursan da uçaktan maksimum verimi alırsın.

Aynen eğer sürtünme azalırsa direnç azalır, direnç azalırsa yakıt sarfiyatı da azalır. Ne yazık ki sürtünme kuvvetini engellemenin başka yolu yok:)
@FalconPolat öncelikle ismine bayıldım görür görmez "vaay" çektim haberin olsun:) Fakat yukarıda yazdığın kısmen yanlış. Motora hava girişi azalırsa uçak yarar değil zarar görmeye başlar. Çünkü motorun içindeki yanma odasına aşırı derecede oksijen gerekmektedir. Bu ne kadar azalırsa uçağın gücü de azalmaya başlar. Mesela 3000 ft.'de full gaz verdiğinde 25 RPM güce ulaşabilen küçük bir uçak 10000 ft. yükseklikte full gaz versen bile 21-22 RPM'i geçemez. Bunun sebebi motora gelen oksijenin yüksek irtifalara çıkmasından dolayı düşmesi yüzündendir.

Aynen eğer sürtünme azalırsa direnç azalır, direnç azalırsa yakıt sarfiyatı da azalır. Ne yazık ki sürtünme kuvvetini engellemenin başka yolu yok:)
@FalconPolat öncelikle ismine bayıldım görür görmez "vaay" çektim haberin olsun:) Fakat yukarıda yazdığın kısmen yanlış. Motora hava girişi azalırsa uçak yarar değil zarar görmeye başlar. Çünkü motorun içindeki yanma odasına aşırı derecede oksijen gerekmektedir. Bu ne kadar azalırsa uçağın gücü de azalmaya başlar. Mesela 3000 ft.'de full gaz verdiğinde 25 RPM güce ulaşabilen küçük bir uçak 10000 ft. yükseklikte full gaz versen bile 21-22 RPM'i geçemez. Bunun sebebi motora gelen oksijenin yüksek irtifalara çıkmasından dolayı düşmesi yüzündendir.

Yani hava değil oksijen mi desem doğru olacaktı? Başka isim yok bunu buldum bende.

Yani hava değil oksijen mi desem doğru olacaktı?
Olay hava veya oksijen demen değil:)
Evet, motora daha az hava gireceği için daha az yakıta ihtiyaç duyuluyor.
Buradaki ifadende daha az hava girmesi daha iyi bir şeymiş gibi söylemişsin. Bu yanlış sadece. Uçağın motoruna giren hava ne kadar azalırsa uçağın performansı düşer. Çünkü yanma için oksijen yani hava çok önemlidir. Onun için söyledim ben. Uçağın performansı düşeceği için normalde 3/4 güçte uçak o hıza ulaşacakken bu sefer 4/4 güçte kendini zorlamaya başlar. Bu da hem silindir hem manifold basıncını etkiler. Basit olması için pervaneli uçaklardan örnek veriyorum. Eğer bu basınç ve sıcaklık değerleri artmaya başlarsa ve limitleri geçerse uçak bundan zarar görür ve motor arızalanmaya başlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı