Uçaklar Neden Rudder ile Dönmüyorlar?

Sence Ne Olur?

• Pek bir etkisi olmaz olduğun yerde kalırsın

Oy: 0 0,0%

• Oy verenlerin toplamı
    38
@painkiller Ben ilk vektör sürtünmesine maruz kalacak kanattaki IAS ve sürtünme daha yüksek olur demiştim. IAS kısmı yanlış çıktı o zaman... (Sınavda gitti 1 puan daha)

Yani sağa dönüşte sağ taraftaki kanadın IAS'i düşüyor değil mi senin dediğine göre? O zaman neden IAS'i daha yüksek kalan diğer kanattaki kaldırma kuvveti düşüyor?

Bu soru arabalarda olsa çok basit. Eğer FWD bir arabanız varsa understeer yaşarsınız. RWD veya AWD arabanız varsa oversteer. Buradan yaptığım çıkarımla uçak biraz döner ama sonra dengesini kaybeder diyorum.

@Dunyanin en iyi nicki AWD arabaların çekiş sistemlerine göre değişir o. Bazı sistemler 4 tekerleğe eşit güç gönderirken bazıları ön, bazıları da arkaya daha fazla güç gönderiyor. Ayrıca RWD olan bir araçta da önden kayma, FWD olan arabada da arkadan kayma olabilir. Sadece FWD olanlar önden kaymaya, RWD olanlar arkadan kaymaya meyillidirler. 4 tekerleğe eşit güç gönderenler de önden kaymaya meyillidirler.

@Yararsız Üye sürtünme tamamen doğru ama kanatların üretim mantığı olan kaldırma kuvvetini atladın biraz. Sağa dönüşte sağ kanattaki hız düşerken sol kanattaki hız yükseliyor. Bundan dolayı hızı yüksek olan kanadın kaldırma kuvveti de artıyor. Vektörel sürtünme de dahil iç kanattaki sürtünme de dahil devam ettiği için uçağı dönülen tarafa doğru sanki tekneden atılan bir çıpa gibi o yöne doğru sürüklemeye başlar. Bu sürtünme son tutunma noktasını aştığı anda bir anda fırıldak gibi çevirip atıyor uçağı. Aşağıdaki videodaki hale düşüyorsun maalesef. Burda kontrollü bir spin olduğu için hızını kasıtlı düşürüyor ve son tutunma noktasında döndürüyor kendini.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Zor mu demiştim? Dilim sürçmüş😜😃
"Vaaay" şimdi böyle oldu demek...peki;)🤣

@Dunyanin en iyi nicki AWD arabaların çekiş sistemlerine göre değişir o. Bazı sistemler 4 tekerleğe eşit güç gönderirken bazıları ön, bazıları da arkaya daha fazla güç gönderiyor. Ayrıca RWD olan bir araçta da önden kayma, FWD olan arabada da arkadan kayma olabilir. Sadece FWD olanlar önden kaymaya, RWD olanlar arkadan kaymaya meyillidirler.
Tam gaz direksiyonu döndürdüğünüzde olacakları anlatmaya çalıştım. Genellikle AWD arabalar ise arkaya biraz daha fazla güç gönderir. Bunu kastetmiştim.

Çok mantıklıymış. 🙂

Benim bunun dışında merak ettiğim iki nokta var.

İlk olarak konuda da geçtiği gibi dönüşte dışta kalan kanadın hızı daha yüksek oluyor. Buna rağmen yanlış bilmiyorsam motorlar aynı itme gücünü üretiyor. Bu bir dengesizlik yaratmıyor mu? Arabalarda bunu dengelemek için diferansiyel var mesela.

Ve bir de bir taraftaki motorun gücünü düşürerek ya da diğer taraftaki motorun gücünü yükselterek dönüş yapılamaz mı? Mesela tanklardaki gibi. Tabii ki bu da içteki kanadın kaldırma kuvvetini düşürüp içteki kanadın aşağı doğru yönelmesine sebep olacaktır.

@painkiller Ben de diğer taraftaki kanadın hareket çapının artması nedeniyle normalden fazla kaldırma kuvveti yapacağını göz ardı etmedim ama ilk etkiye maruz kalacak kanadın daha yüksek kaldırma kuvveti oluşturacağını düşünmüştüm. Bir nevi "clash of forces" durumunda vektör sürtünmesinin ötekini bastıracağını öngördüm.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı