Uçaklar neden arkalarında beyaz iz bırakır?

Sıcaklık farkından dolayı.
Aynen öyle. Basit düşün direkt. Yükseklikti, uçağın burnu havadaydı, yolcu gaz çıkarmıştı... bunlara gerek yok🤣

İrtifadan dolayı hava sıcaklığı farkı. Aşağıda hava +20 derece iken yukarda hava -20 derece olabilir. Havacılıkta en önemli şey basit düşünmek. Süslü sözlere kafa karıştırıcı cümlelere gerek yok hiç;)

Burada ki nedir abi?
Kırmızı uçaktan gelen sprey mi inerken? Gösteri uçaklarının kullandığı sprey bir karışım. Uçağın kuyruğuna takılan boru, hortum, pipet gibi bir araçla dışarıya duman bırakılıyor. Daha gösterişli oluyor hareketler bu sayede. Bir sıvı tankı var. İçerden de kumandası var. Gösteri pilotu istediği zaman açıp kapatarak şovu daha gösterişli yapabiliyor:)

Aslında o kadar alçakta ve insanların üstündeyken açmaması gerekirdi onu. Sonuçta kimyasal bir karışım.

Kırmızı uçaktan gelen sprey mi inerken? Gösteri uçaklarının kullandığı sprey bir karışım. Uçağın kuyruğuna takılan boru, hortum, pipet gibi bir araçla dışarıya duman bırakılıyor. Daha gösterişli oluyor hareketler bu sayede.

Bende pilot gaz çıkardı zannettim. Yani bu Solo Türk gösteri yaparken çıkanlar sprey oluyor o zaman.
Aslında o kadar alçakta ve insanların üstündeyken açmaması gerekirdi onu. Sonuçta kimyasal bir karışım.

Çok mantıklı. Bir de o insanların kulaklarına nasıl etkisi vardır acaba? O kadar uçak geçti kafalarının üstünden.

ende pilot gaz çıkardı zannettim. Yani bu Solo Türk gösteri yaparken çıkanlar sprey oluyor o zaman.
Bak aşağıdaki uçağın kuyruğuna dikkatlice bak. Ufak bir tüp göreceksin dışarı uzanan. İşte oradan sprey boşaltıyor uçak. Bu da duman yapıyor. Düzgün resim bulmak zor oldu biraz:)

headline.jpg

Çok mantıklı. Bir de o insanların kulaklarına nasıl etkisi vardır acaba? O kadar uçak geçti kafalarının üstünden.
Kulaklarına... bir etkisi yok açıkçası. Sadece gürültüsüyle kafa şey yapar şişirir yani🤣 Yani üzerine kimyasal gelirse ne olursa o olur. Alerjisi olan olabilir, hassasiyeti olan olabilir.

Geri
Yukarı