Uçaklarda tartı ve balans

Techh

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ekzosfer
Öncelikle merhaba. Bir araştırma ödevi verilmişti bana. İnternette bu konu ile ilgili açıklayıcı ve anlayabildiğim pek bir kaynak bulamadım. Şansımı buradan da denemek istedim. @Jira ve @painkiller yardımcı olursanız çok sevinirim.
Soru şu gross weight - ağırlık merkezi (Center of gravity) - uçaklarda tartı ve balans ayarı (denge ayarı) - yük faktörü (load factor), detaylı bir açıklama yapmam isteniyor. Bu soru doğrultusunda da şu siteyi bulmuştum. AĞIRLIK(WEİGHT=GRAVITY) dediğim gibi pek emin olamadım bu soru özelinde ondan size danışmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternetten “mass and balance” diye aratıp PDF dosyaları bulabilirsen işine yarar. Özellikle ATPL ders notları işini görür. Aşağıya örnek özet bir link bırakıyorum. Referans alarak benzerlerini bulabilirsin. Adı üstünde araştırma ödevi:) Biraz araştırırsın artık;)

Ağırlık merkezi: Basitçe uçağın dengede durduğu merkez olarak geçer. Ağırlık merkezi limiti olur her uçağın ve bunlar sürekli hesaplanır. Limit dışı sapma tehlikeli olaylara yol açar.

Gross weight: X uçağının azami ağırlığının momentleri toplamına gross weight denir.

Load Factor: Toplam liftin uçağın ağırlığına oranıdır. Küçük g harfi ile temsil edilir. Düz uçuşta (ivme olmayacak) ağırlık eşit olduğundan yük faktörü 1 g'dir mesela. Ortalama 40 derecelik bir yatış yaparsan g değerin 2'ye yaklaşır.

Balans: Düz uçuşlarda sapmayı düzeltmek, uçak kullanışını rahatlatmak ve sürekli kumanda yüzeylerinin hareketini engellemek için her uçağa uygun balans yapılır.

Basitçe açıkladım, gerisi sende. Daha fazla araştır, araştırırken öğren :)

Geri
Yukarı