Uçakların Kokpitinin Altı

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Ben küçükken merak ederdim. Kokpit tamam, yolcuların kabini tamam, kabinin altındaki kargo bölümü tamam ama kokpitin altında dıştan görebileceğimiz bir şey yoktu.

Kokpitin altı elbet ki boş bırakılmamış. Kokpitin altına adeta uçağın beyni diyebiliriz. Kokpitin bütün sistemleri, bilgisayarları, aviyonik kablolar, klima sistemleri, basınçlandırma sistemleri, tuvalet sistemleri, yağmurdan koruma sistemleri, hidrolik, yakıt sistemleri vs. aklınıza ne geliyorsa hepsi buradadır.

E haliyle bütün uçak sistemlerinin temeli buradaysa burası nasıl soğutuluyor diye düşüneceksiniz. Her elektronik sistem çalıştığında ısınır, soğutulmazsa da sorun çıkartır. Uçak üreticileri ise burayı soğutmak için gereksiz bir alan kaplayacak sistem yapacağına, bunu dışarıdaki havadan almayı tercih etmişler. Şöyle ki bazı borular sayesinde dışarıdaki hava oraya gerektiği kadar alınıyor. Böylelikle ek bir sistem yapmadan elektronik sistemler için uygun soğutma işlemi yapılıyor.

Maalesef uçak kokpit altının resmini bulamadım internette. Bir gün yolumuz düşerse çekip atarım resmini :)

Bari şunu atayım :)
Screenshot_4.png

Kapalı alan orası. Dış hava orayı etkilemiyor. O halde klima da kullanmazdık uçakta :) Binlerce sistem bir anda çalıştığı için inanılmaz ısı ortaya çıkıyor. Soğutulması için borularla dışarıdaki hava çekiliyor.

Uçakların çalıştıkları irtifada zaten eksi seviyelerde değil mi? Neden ayrı bir soğutmaya gerek duyuyor ki?
Çalışan aviyonik ve elektriki cihazların ürettiği ısı dengelenmeli:) Bu ısı küçümsenecek bir ısı değil. Hele önceki zamanlarda kullanılan CRT monitörler yüzünden oluşan ısıyı tahmin edemezsin. LCD candır:)

Amole
Çalışan aviyonik ve elektriki cihazların ürettiği ısı dengelenmeli:) Bu ısı küçümsenecek bir ısı değil. Hele önceki zamanlarda kullanılan CRT monitörler yüzünden oluşan ısıyı tahmin edemezsin. LCD candır:)
OLED ve Türevleri daha iyi bence.

Amole
OLED ve Türevleri daha iyi bence.
O kadarına yatırım yapmaya gerek yok. Kar marjını kaybedersin. Öyle olsa adam 4K bile koyar. Bu sefer maddi anlamda etkilenirsin. Malum üretim bandından 3-5 tane geçmiyor:) Ama LCD en ideali bu iş için. Isınma derdi olmadan bir görüntüleme aracı yeterlidir. Ayrıca ışık yansıması ve kırılması değerleri de önemlidir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı