Uçakların Kaza Testleri Nasıl Yapılıyor?

Kavin

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar uçakların da arabaların gibi kaza testleri oluyor mu? Eğer oluyorsa, arabalara yapıldığı gibi direk hızla çarpıştırılıyor mu nasıl böyle olacaksa uçaklarda:) Eğer başka bir yöntemi varsa aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler:)

@Jira

Bu arkadaşta böyle video yüklemişti dün :D
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaza değil de çeşitli testleri oluyor. İniş takımı testi gibi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Tabiki testleri yapılıyor uçakların bu konuda fakat malum fazla maliyetli olduğu için her çıkan yeni uçağı yere çakamazlar:) Daha çok düşme testi yapılmış uçakların bilgileri paylaşılır ve bunlar referans olarak bilgisayar modellemelerinde kullanılır. Aşağıda bir kaç çarpışma testi videosu koyuyorum onlara bakabilirsiniz.

Ayrıca savaş uçakları için kanopi fırlatma testleride gerçek olarak yapılmaktadır. Örnek bir video da onun için bırakıyorum.

Bir de ekstra olarak "aquaplanning" denilen bir olay var. Yani pist ıslaklık durumu ve yağmur sonrası su birikmesi sonrası yapılan testler. Bunlar yüksek hızda iniş takımı dikmelerini kırabileceği için test edilmesi ve rapor edilmesi önemlidir. Uçuşlarda kule sizi bu konuda uyarmalıdır mutlaka. Bir iki örnek video da onun için bırakıyorum.

Son düzenleme:
Evet oluyor. Özellikle 1970'li yıllardan 2000'li yıllara kadar uçak kazalarındaki ölüm oranını azaltmak için uçaklarda nasıl bir değişim yapılacağına dair mühendisler araştırma yapıyordu.

Geçenlerde güzel bir belgesel izlemiştim. Tam da bu merak ettiğin konunun cevabıydı ama aklıma gelmiyor şu an. Bulursam o videoyu atarım mutlaka.

Videodaki uçak kazalarındaki ölümlerin çoğu uçağın yere çarpmasıyla değil de çarptıktan sonraki uçaktaki yapıların insanları öldürdüğünü vurguluyorlardı. Veya çarpma anında yakıt tankının delinmesiyle çıkan yangında çoğu insanın öldüğü anlatılıyordu.

Zaman içinde de bunlara önlem almak için mühendisler çok çalıştı. İlk başta ''yanmayan yakıt'' düşündüler ama böyle bir şey mümkün değildi. Daha sonra çarpış anında yakıt tankının patlayıp, uçağın alev almasını engellemek için değişik sistemlere başvurmuşlardı.

Tam yılını hatırlamıyorum ama Amerikan Hava Kuvvetleri sırf bu testler için birçok uçağı bağışlamıştı. Ve bu bağışlanan uçaklar da boş arazilerde birçok kaza testine tabii tutuldu.

Uçak kazalarının çoğunluğu ya kalkışta, ya da inişte meydana geliyor. 2000'lerin öncesinde yapılan bu testler uçak kazalarını büyük oranda azalttı. Çok büyük katkıları oldu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı