Ucuz ve pahalı eşyaların arasında ne fark var?

Makaleler
45
Mesela uçlu kalemler baktım: Biri 5 TL diğeri 50 TL. İkisi de kalem değil mi? O da bozulacak. Ama her şeyi kıyaslamak istemiyorum. Kalem gibi araç gereçler istisna. Bazılarını kıyaslamak doğru değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Örneğin şöyle açıklayayım. 2 tane kalem var. Bir tanesi a (pahalı olan) markası diğeri b (ucuz olan) markası. A markası ürününü daha kaliteli malzemeler ile yapılarak daha kolay kullanıma yol açıyor. Kalemin ömrü daha uzun olup daha dayanıklı oluyor. Kalem daha iyi yazabiliyor. Fakat b markası ürününü çok kalitesiz şeylerle yapıyor hemen kalem kırılıveriyor ve kullanımı zor oluyor. Kalemin ömrü kısaldığı için yıpranıyor. Dayanıksız oluyor. Kalemin ucu bir türlü oturmuyor. Umarım anlatabilmişimdir.

Hep bunu düşünerek bir miktar ucuza kaçıyordum çoğu konuda. Şimdi ise ne kadar kötü olduklarını deneyimlediğim için bütçem yettikçe en iyisini alıyorum. Ucuz etin yahnisi yenmez sözü kesinlikle doğru bence.
Hocam bir de "Kedi yetişemediği ete mundar der." sözü var. Bir de bu yönden bakmak lazım.

İnternette bir söze denk gelmiştim doğruluğundan pek emin olmasam da etkilemişti.
Bir İngiliz atasözü: "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim."

Yeni konular

Geri
Yukarı