Ucuza Windows 10 Key Kullanmak

kasimyikilmaz

Femtopat
Merhabalar ucuza Windows 10 Key'leri satılıyor.
1: Bu keyi kullanınca PC'ye virüs girmez değil mi?
2: Bütün güncellemeleri alır mı?
3: Guvenilir mi çünkü Key'i aldım kullandım ben genelde Online alışveriş yapıyorum kredi kartı giriyorum. Herhangi bir çalınma söz konusu olmaz değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Güvenilirdir. Ben 3 senedir kullanıyorum 4 ayrı PC'de hiçbirinde sıkıntı yaşamadım, ama anladığım kadarıyla bir anakarta bağlanabiliyorlar. Yani anakart değiştirdiğimde tekrar Key almam gerekmişti. Siz ''Crackle Windows etkinleştirme'' yazıp önünüze çıkan bir programı indirmediğiniz sürece, Windows üzerinden gerçek bir Key kullanarak etkinleştirdiğiniz sürece bir problem olmayacaktır.

Ben de deneme amaçlı 5 liraya almıştım bir kez. Bir sorun olmadan kullanabilmiştim ama yasal statüsü nasıl bilgim yok. Güncellemeleri alıyordu hiçbir sorun yoktu.

Güvenilirdir. Ben 3 senedir kullanıyorum 4 ayrı PC'de hiçbirinde sıkıntı yaşamadım, ama anladığım kadarıyla bir anakarta bağlanabiliyorlar. Yani anakart değiştirdiğimde tekrar Key almam gerekmişti. Siz ''Crackle Windows etkinleştirme'' yazıp önünüze çıkan bir programı indirmediğiniz sürece, Windows üzerinden gerçek bir Key kullanarak etkinleştirdiğiniz sürece bir problem olmayacaktır.
Önüne gelen demişken açık kaynak kodlu olanlar var. Ben uzun süredir KMS_VL_ALL kodunu kullanıyordum mesela. Github üzerinde hala duruyor olmalı.

Yasal değil. İstediği kadar sistem kabul edip orijinal desin. Lisanslar OEM üreticiler için verilmiş ancak çalışanlar sızdırmış.
Yasal ile geçerli farklı şeyler öncelikle. Bu farkı bir bilelim. Ucuz anahtarlar geçerli, çalışıyor ama yasallığı tartışmalı.

Bu anahtarlar Microsoft tarafından sistem üreticilerine sağlanıyor. Ama bir şekilde piyasaya geliyor. Microsoft'a göre bu anahtarlar çalıntı...

Kaynak: OEM Lisanslar Hakkında

Bir deli bir kuyuya taş atmış bin akıllı çıkaramamış. Tek kullanımlık lisans diye bir şey yok. Sadece tek PC için olan ürün anahtarı var. OEM ürün anahtarlarını sadece bir PC'de kullanırsınız. Ama bir formattan sonra bir daha çalışmaz diye bir şey yok. Zaten söylediğiniz şey inanılmaz saçma çünkü format esnasında USB'den boot edince OEM anahtarın sorgulanması internete bağlanılarak yapılmaz!

Bütün dünyada durum böyle. Çünkü laptop üreticileri gidip de Microsoft mağazsından tek tek lisans alıp cihazlara girmez. Onlar için bir portal var ve oradan toplu OEM lisans alırlar. Hatta lisans doğrudan BIOS'a gömülür. İşlem bu derece otomatiktir.

Şimdi; bu lisanslar çalışıyor mu? Şu anda çalışıyor. Bir PC için 30 TL'ye lisans almak nasıl? İnanılmaz. Microsoft mağazasında Home 590, Pro 1000 TL olmuş. Bu rakamların savunulacak hiçbir tarafı yok arkadaşlar.

Amaaa. Burada kimse OEM anahtarlar için bir garanti vermiyor. Test ettim, çalıştı. Ama yarın öbür gün yasal bir sorun olursa bana gelmeyin...
Her yerde yasal değil diyorum, bana gülüyorlar. Neyse ki sırf kendisi satın alıp sorun yaşamadığı için araştırma bile yapmadan cevap yazan biri değilim.

1. Eğer Windows 10'un kurulumunu Microsoft tarafından sağlanmış ve üzerinde hiçbir oynama yapılmamış bir kurulum medyası veya aracıyla yaparsanız girdiğiniz Windows 10 ürün anahtarı nedeniyle sisteminize kötü amaçlı yazılım bulaşma ihtimali yoktur. Sonuçta bir yazılım çalıştırmıyorsunuz, sadece ürün anahtarını girip Microsoft sunucuları üzerinden etkinleştirmeye çalışacaksınız.
  2. Genellikle bu tip ürün anahtarlarının çoğu tam anlamıyla yasal statüsünde değildir. Çünkü genelde ucuza satılan bu ürün anahtarları Microsoft tarafından bilgisayar üreticilerine satılmak üzere OEM olarak lisanslanır ancak bir şekilde dışarı sızdırılarak satılır. İzin verilen amaca uygun olarak satılmayan ürün anahtarına tam anlamıyla yasal denemez. Bu tip ürün anahtarları alanların çok büyük çoğunluğu hiçbir zaman sorun yaşamaz. Ancak, düşük bir ihtimalle, Microsoft internet hatta bazen telefon aracılığıyla etkinleştirmeye izin vermeyebilir veya etkinleştirmeye izin verse bile ürün anahtarının amacına uygun satılmadığını daha sonra tespit ederse cihazınızın etkinleştirmesini sonradan iptal edebilir. Etkinleştirme sorunu yaşamazsanız hiçbir kısıtlama söz konusu değildir. Düşük bir ihtimalle bu nedenlerle etkinleştirme sorunu yaşarsanız Microsoft belirli kısıtlamalar koyabilir ve bu Windows'u kullanmanızı gittikçe zorlaştırabilir. Bu kısıtlamalar arasında "Windows'u Etkinleştir" yazılı watermark, kişiselleştirme ayarlarının kısıtlanması ve ilerleyen dönemde Windows'un belirli aralıklarla onayınız olmadan kendini yeniden başlatması veya güvenlik için olan güncellemeler dışında bazı güncellemelerin kısıtlanması yer alabilir. Ancak bildiğim kadarıyla Microsoft özellikle Windows 10'dan sonra watermark ve kişiselleştirme ayarları dışındaki kısıtlamaların görüldüğü durumları oldukça azaltmıştır.
  3. İlk sorunuza yanıt olarak da dediğim gibi, eğer Windows 10 kurulumunuz Microsoft tarafından sağlanan ve hiçbir oynama yapılmamış bir medya veya araç aracılığıyla yapıldıysa, düşük ihtimalle daha sonra etkinleştirme sorunu yaşamış olsanız bile, sadece herhangi bir ürün anahtarı girdiğiniz için güvenlik sorunu yaşamazsınız. Ancak her bilgisayar kullanıcısı gibi başka nedenlerle güvenlik sorunu yaşamanız mümkün olabilir. Bunun ihtimalini en aza indirmek için güncel bir güvenlik yazılım kullanmalı, Windows'u daime güncel tutmalı, güvenilirliğinden emin olmadığınız hiçbir dosyayı veya yazılımı indirmemeli ve korsan yazılımlardan kaçınmalısınız.

Ancak her bilgisayar kullanıcısı gibi başka nedenlerle güvenlik sorunu yaşamanız mümkün olabilir. Bunun ihtimalini en aza indirmek için güncel bir güvenlik yazılım kullanmalı, Windows'u daime güncel tutmalı, güvenilirliğinden emin olmadığınız hiçbir dosyayı veya yazılımı indirmemeli ve korsan yazılımlardan kaçınmalısınız.
En güvenli yazılım açık kaynak kodlu yazılımdır. Bunu da ekleyeyim buraya.

Geri
Yukarı