Üçgende oran sorusu

Rolfy

Kilopat
Yer
Onun kalbi...
Ben bu soruyu trigonometri ile çözmeye çalıştım çıkaramadım lakin diğer yollarla çözebiliyorum. Kendine güvenen varsa bu soruyu trigonometri ile temiz bir kağıda çözüp cevaplayabilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Opera Anlık Görüntü_2020-09-11_185022_www.youtube.com.png

Çok güzel bir hata yapmışım o çözüm iptal.
Cosinüs teoreminden gideceği mecbur. Diğeri güzel çıkar sanmıştım da olmadı. Cosinüs teoremi ile b'2 = a'2 + a'2 - 2.a.cos(30') diyebilirsiniz.
O açının cosinüs değerini biliyorsunuz. Yazınca sağ tarafı a'2 parantezine alıp iki tarafı da a'2'ye bölerseniz tersini bulursunuz.

Bunlar kenar olduğu için negatif olma şansı yok.

Evet üs işareti öyle yapılmıyor ama görsel olarak daha güzel duruyor bence.

Mustafa Yağcı'nın tahtasını anımsattı. Soruyu nerede gördünüz?
Öyleymiş. Burada 2:08'de görülüyor ilk.

Son düzenleme:
30 dan dik inip, sinüs toplam formülünden sin15'i bulabiliriz. Ancak bu a/(b/2) dir. Yani 2 ile çarpacağız.
Yani cevap cosec15 çarpı 2 olmalı.
Hep dikkat hatası yaparım. 😀

Olabilir. Derslerde bize bu şekilde göstermediler. Sebebini bilmiyorum. Genelde de bu değerler zaten soru altında parantez içerisinde veriliyor. Yalan olmasın, ben de sin75 değerini internetten baktım.
Benim matematik uçup gitmiş. 😒
Olabilir. Derslerde bize bu şekilde göstermediler. Sebebini bilmiyorum. Genelde de bu değerler zaten soru altında parantez içerisinde veriliyor. Yalan olmasın, ben de sin75 değerini internetten baktım.
Lisede toplam formülleri vardı.

Geri
Yukarı